Хлорофітум (65 фото) – види, догляд та вирощування

Хлорофітум (65 фото): види та правильний догляд

Пам’ятаєш цей вазон із тонким смугастим листям-пір’ям, що звисає на всі боки? Хлорофітум – ще один гість тропічних широт, який давно оселився в наших квартирах. Розповідаємо, як посадити хлорофітум, як зробити, щоб листочки не сохли, і що потрібно, щоб вазон радував красою та елегантністю не один рік!

Загальна інформація

Хлорофітум відноситься до трав’янистих рослин, та й виглядає приблизно так само. У нього бульбоподібний корінь, що накопичує поживні речовини. Коротке стебло практично біля самої землі розпадається на довге витягнуте ланцетове листя довжиною до 50 см.

Розетка хлорофітум особливо хороша в сезон цвітіння, коли вона випускає довгі стрілки з маленькими білими квітами. Вони виглядають напрочуд весняними та звичними для наших широт. Вважається, що на кухні, в офісах та на підприємствах невеликий зелений куточок із хлорофітумом ефективно очищає повітря від газів та формальдегідів.

Загальна інформація - Хлорофітум

Види хлорофітум

Хлорофітуми схожі між собою і належать до одного сімейства лілейних.Точно не відомо, скільки різновидів існує в природі, але ботаніки сходяться на версії, що їх близько 200-250. У нас на підвіконнях популярні лише кілька сортів – розберемося докладніше!

Хлорофітум чубатий

Це гарний яскравий багаторічник з дуже вузькими та довгими листовими пластинами. Залежно від сорту він може бути різного забарвлення: Варієгата зі срібною кромкою, Віттатум з білястою смугою посередині, строкатий Лаксум з білою окантовкою. Більшість з них акуратна симетрична розетка, але є все той же Лаксум, що нагадує віяло, і спіралеподібний Океан.

Хлорофітум хохлатий - Види хлорофітуму

Хлорофітум капський

Це однотонний вид з вузьколанцетним пір’ям до 60 см і до 3 см завширшки. Цікава риса капського хлорофітум – рівномірне однотонне забарвлення насиченого трав’янистого кольору. У щільних розетках немає довгих «усів» з відведеннями, тому розмножують кущ діленням.

Хлорофітум капський - Види хлорофітум

Хлорофітум кучерявий

Акуратна компактна квітка здається набагато меншою від своїх родичів за рахунок специфічної форми листя. Довгі вузькі пластини начебто закручені в спіралі, тому негаразд розпадаються розеткою.На темному зеленому фоні виділяється широка біла смуга посередині.

Хлорофітум кучерявий - Види хлорофітуму

Хлорофітум крилатий

Крилатий хлорофітум ще називають помаранчевим за характерний колір черешка та центральної жили. Кущ не надто великий – до 40 см заввишки, але виглядає дуже ефектно за рахунок контрастного зелено-жовтогарячого переходу. У сезон він випускає короткий квітконос із суцвіттям-початком.

Хлорофітум крилатий - Види хлорофітум

Догляд за хлорофітумом

Хлорофітум давно акліматизувався і не надто специфічний у догляді, особливо в порівнянні з екзотичними побратимами. Йому потрібне тепло, свіже повітря, активний полив та стабільний спокій у холодну пору року. Натомість ти отримаєш декоративного зеленого друга з пишною листяною розеткою.

Температура

Хлорофітум не настільки чутливий до температурних перепадів, як більшість лілейних. Йому підходить звичайна кімнатна температура, якщо вона вища за 10-12 градусів. Влітку вазон добре на балконі або навіть на вулиці на сонці, але потрібен захист від дощу та протягів.

Температура - Догляд за хлорофітумом

Освітлення

Ідеальні умови для хлорофітуму – яскраве, але розсіяне сонячне світло. Він не особливо чутливий, тому витримає навіть прямі сонячні промені, але краще не допускай такої ситуації. Сорти зі строкатим листям вимагають більше світла, ніж однотонні, тому що інакше вони побляклі і вицвітуть.

Освітлення - Догляд за хлорофітумом

Полив

Навесні та влітку зелений хлорофітум вимагає регулярних та частих поливів, інакше він буде гірше розвиватися. Нестачу вологи можна помітити по деформації кореневого бульби – з’явиться потовщення, в якому квітка екстрено відкладає запаси. Взимку важливо уникнути застою води, тому чекай, щоб субстрат просихав бодай на чверть.

В іншому хлорофітуму досить звичайної середньостатистичної вологості житлової кімнати. Так що якщо квітка зеленіє і почувається добре, постійно обприскувати та мити її не обов’язково. Хоча якщо періодично обробляти рослину пульверизатором, вона швидше зростатиме.

Полив - Догляд за хлорофітумом

Грунт

Бери звичайний пухкий ґрунтозміш для листяних і додай до нього дерновий і перегнійний ґрунт.Змішай їх все в рівних частинах і додай ще трохи піску – приблизно в половину однієї такої частини. Вибирай просторий широкий вазон і обов’язково поклади на дно хороший дренаж.

Грунт - Догляд за хлорофітумом

Добрива та підживлення

Якщо в тебе хороший ґрунт, постійно підгодовувати хлорофітум не потрібно. Достатньо раз на 2-3 тижні внести трохи органічних або мінеральних добрив з весни до літа.

Добрива та підживлення - Догляд за хлорофітумом

Пересадка та розмноження

Хлорофітум пересаджують у міру необхідності та зростання у вазон побільше. Робити це краще наприкінці зими або максимум у перші дні весни. Коли кущ подорослішає і перестане рости так активно, пересаджувати його раз на 2-3 роки.

Вирощування хлорофітуму з насіння – довгий і складний процес: насіння потрібно замочувати, регулярно міняти воду. Потім розподілити їх по ґрунтосуміші і зробити імпровізовану теплицю під плівкою або склом. До появи перших проростків піде до 2 місяців – і лише після цього можна поступово прибирати укриття та привчати рослину до «дорослого» життя.

Найпростіше розмножувати хлорофітум відведеннями, яких формується багато майже на всіх кімнатних видах.Їх досить акуратно зрізати, укорінити у склянці з водою та пересадити у свій горщик.

Пересадка та розмноження - Догляд за хлорофітумом

Боротьба зі шкідниками та хворобами

У кімнатних хлорофітумів майже не буває проблем із комахами. Зрідка можна побачити попелицю, павутинних кліщів або черв’яків, але проти них вистачить звичайних магазинних інсектицидів. Більшість поширених проблем так чи інакше пов’язані з неправильним доглядом – поливом, вологістю, освітленням та температурою.

Якщо кінчики листя жовтіють і коричневіють, то хлорофітуму не вистачає корисних мікроелементів. Для цього нормалізуй та стабілізуй режим підживлення або збільш частоту добрива – кожні 14-15 днів. А ось хаотичніші жовті та бурі точки найчастіше з’являються через спеку в кімнаті.

Боротьба зі шкідниками та хворобами - Хлорофітум

Якщо листя блідне і в’яне, то швидше за все квітці не вистачає світла. У випадку зі строкатими сортами вони можуть не блякнути, але ставати одноколірними. Коли збільшити кількість сонячного світла не виходить, постав хлорофітуму спеціальні фітолампи.

У появи гнилі є дві основні причини – надлишок вологи або занадто щільний збитий ґрунт.Якщо хлорофітум не цвіте і почав гірше рости і випускати відведення – йому надто тісно у вазоні. Не цвітуть і надто молоді кущі в першу паруциклів після посадки.

Боротьба зі шкідниками та хворобами - Хлорофітум

Хлорофітум – фото

Хлорофітум – популярний гість домашніх зелених куточків і все завдяки його ефектному вигляду. Здорові розетки завжди пишні, густі та яскраві. За це їх особливо цінують дизайнери інтер’єрів та квіткарі-аматори!

Хлорофітум - фото
Хлорофітум - фото
Хлорофітум - фото
Хлорофітум - фото
Хлорофітум - фото
Хлорофітум - фото
Хлорофітум - фото
Хлорофітум - фото
Хлорофітум - фото
Хлорофітум - фото
Хлорофітум - фото
Хлорофітум - фото
Хлорофітум - фото
Хлорофітум - фото
Хлорофітум - фото
Хлорофітум - фото
Хлорофітум - фото
Хлорофітум - фото
Хлорофітум - фото
Хлорофітум - фото
Хлорофітум - фото
Хлорофітум - фото
Хлорофітум - фото
Хлорофітум - фото

Відео: Хлорофітум – догляд у домашніх умовах