Традесканція (60 фото) – види, догляд та вирощування

Традесканція (60 фото): види та особливості догляду

Зелений куточок буде набагато цікавішим і різноманітнішим, якщо розбавити його красивим строкатим листям. Їм навіть не обов’язково цвісти, адже вони ефектні власними силами цілий рік. Сьогодні ми розповімо тобі про традесканцію, різноманітність її видів та особливості догляду! Незвичайну рослину можна розводити у вазонах чи саду!

Загальна інформація

Свою химерну назву традесканція отримала на честь Джона Традесканта, садівника англійського короля Карла I. За силу, витривалість та здатність пробитися в будь-яких умовах у народі її прозвали «камнеломкою». Належить вона до сімейства коммелінових – трав’янистих сортів з помірних та тропічних широт Америки.

Традесканція гарна своїм незвичайним листям, форма якого відрізняється у різних видів. Вуличні сорти вирощують біля водойм, разом з папоротями, астильбами або лілійниками. Вдома це ампельна рослина, яка чудово виглядає в кашпо. Особливо – ліани зі злегка витягнутим різнокольоровим листям.

Вдома традесканція чудово почувається на високих полицях, вільно спадаючи з вазону. Хоч її і цінують за декоративне листя, але це цілком собі квітуча рослина, яка покривається дрібними синіми або фіолетовими квіточками.У кімнаті вона очищає повітря, знищує бактерії та гасить електромагнітне випромінювання.

Загальна інформація - Традесканція

Види традесканції

Є понад сімдесят сортів традесканції, і багато з них можна спокійно вирощувати будинки у вазонах. Розповідаємо про кілька найпопулярніших, які порадують тебе декоративними властивостями, але не вимагатимуть надто складного догляду.

Віргінська традесканція

Ефектний вигляд примітний довгим ланцетним листям і прямостоящими пагонами. Трав’янистий кущик виростає до 60 см, причому тільки довжина пластин може сягати 20 см. Красиві фіолетові квіти зібрані в щільні пружні парасольки.

Віргінська традесканція - Види традесканції

Традесканція зебрину

Популярний ампельний сорт зі звисаючим смугастим листям особливо гарний у підвісних вазонах. Назва цілком відображає особливість: темно-зелене листя покрите симетричними білими смугами. Пурпурні квіти цікаво перегукуються з таким же відтінком зворотного боку рослини.

Традесканція зебрину - Види традесканції

Традесканція білоквіткова

Великі овальні або яйцеподібні листові пластини до 6 см покривають довгі гнучкі стебла. У них ефектний загострений край, і на цьому тлі ще цікавіше виглядають ніжні білі суцвіття. Є однотонні, смугасті та строкаті сорти: наприклад, бузковий Триколор або жовто-зелена Аурея.

Традесканція білоквіткова - Види традесканції

Традесканція Андерсона

Це популярний селекційний вид зі строкатим ланцетним листям і досить великими квітами. За сприятливих умов така традесканція цвіте протягом усього літа. Ефектно виглядає насичений синій Ірис, фіолетова Леонора та білий Оспрей.

Традесканція Андерсона - Види традесканції

Традесканція покривальчаста

Короткі прямостоячі стебла оточені щільною та пружною розеткою з вертикального ланцетного листя. Вони яскраві та глянсові, із зеленою лицьовою та ліловою зворотною стороною. Дрібні білі квіти ховаються наче під покривалом.

Традесканція покривальчаста - Види традесканції

Фіолетоватрадесканція

Вигляд цікавий саме своїм насиченим фіолетово-бордовим забарвленням. Пагони можуть бути такими, що лягають і прямостоять, а квіти – такі ж малинові або рожеві. Зі зворотного боку листя злегка опушене, що створює відчуття бархатистості.

Фіолетова традесканція - Види традесканції

Дрібнолиста традесканція

Це декоративний сорт, який відрізняється тонкими стеблами та дрібними, компактними листочками. У молодих рослин вони ледь сягають півсантиметра. Лицьова сторона зелена, яскрава і гладка, а зворотна – фіолетова.

Дрібнолиста традесканція - Види традесканції

Догляд за традесканцією

Однотонні традесканції не вимагають складного догляду і майже не хворіють. Ряболисті сорти трохи більш примхливі, адже можуть позеленіти або вигоріти. Після пересадки або обрізки обов’язково мої руки, тому що сік традесканції може викликати роздратування.

Температура

Традесканції потрібно тепло та сезонний температурний перепад з літа на зиму. Тому вона добре почувається в саду і її не потрібно обов’язково пересаджувати до приміщення. Влітку квітка чудово росте при температурі близько 25 градусів, так що вдома можеш тримати її біля вікна.Але взимку бажано опустити температуру до 12 градусів, щоб він наново набрався сил перед новим сезоном.

У саду традесканція абсолютно невибаглива та стійка до морозів. На час зимівлі рослину обрізають, мульчують і вкривають лапником, щоб вона не надто перемерзала. Вазон із традесканцією добре почувається на підвіконні у квартирі, а влітку його можна винести на балкон або на вулицю.

Температура - Догляд за традесканцією

Освітлення

Традесканція любить яскраве світло, але воно обов’язково має бути розсіяне, тому що прямі промені згубні і призводять до опіків або вигоряння. Чим більш строкате листя – тим більше світла потрібно, інакше воно потихеньку почне блиснути і чахнути. Більш однотонні сорти добре почуваються при невеликому затінку.

Освітлення - Догляд за традесканцією

Полив

У теплу пору року традесканцію потрібно часто та інтенсивно поливати, але не допускати застою води. Тому завжди контролюй стан ґрунту, інакше він може закиснути від постійної вогкості. Взимку скоротить частоту до одного-двох разів на тиждень, а при холодній зимівлі поливай лише після повного висихання грудки.

Традесканція настільки любить вологу, що нею навіть можна прикрашати акваріуми та ставки. Листя спадають у воду і формують на поверхні акуратний зелений килимок. Живці у воді можуть легко жити місяцями і навіть близько року. Влітку не завадить періодичне обприскування, хоча це необов’язково.

Полив - Догляд за традесканцією

Грунт

У магазині є готові ґрунтосуміші саме для традесканцій, тому можеш просто взяти її. Якщо хочеш підготувати грунт самостійно, змішай дві частини листяної та в частині дернової з перегнійною. Додай трохи піску – приблизно половину частини.

Грунт - Догляд за традесканцією

Добрива та підживлення

У теплу пору року годувати традесканцію раз на два тижні. Ряболисті види не люблять органічні добрива, тому що через них листя може позеленіти. Для звичайних можеш чергувати органіку з мінеральними сумішами, але восени обов’язково припини підживлення.

Добрива та підживлення - Догляд за традесканцією

Пересадка та розмноження

Пересаджують молоді традесканції щорічно, але старі ліани можна пересаджувати рідше. Їй обов’язковопотрібен хороший дренаж і свіжий субстрат, щоб квітка розросталася з новими силами. Якщо після цього традесканція все одно погано зростає, їй не вистачає світла чи поживних речовин.

Насінням традесканцію розмножують рідко, бо це досить довго і клопітко. Їх потрібно знезаразити, підготувати спеціальний субстрат із піску та торфу, а після висадки сховати під плівку. Імпровізовану теплицю потрібно постійно провітрювати та проводити обприскування.

Черенки довжиною 10-15 см можна висаджувати у будь-який час року, причому відразу по п’ять штук в один вазон. Вони вкорінюються за лічені дні при температурі 15-20 градусів, а вже за два місяці перетворяться на красиві декоративні кущики. Дорослу традесканцію можна розмножувати поділом під час пересадки.

Пересадка та розмноження - Догляд за традесканцією

Обрізка

Традесканція швидко розростається, тому її потрібно обрізати, проріджувати та омолоджувати. А щоб пагони не оголювалися – потрібно періодично прищипувати. Щороку крім пересадки у свіжий ґрунт, потрібна легка санітарна обрізка.

Обрізка - Догляд за традесканцією

Боротьба зі шкідниками та хворобами

Найпоширеніша проблема при вирощуванні традесканції – це коренева гниль через перезволоження ґрунту. На її розвиток впливає дуже щільний і важкий ґрунт або висока температура. У такому разі рослину потрібно терміново пересадити. Якщо кореневища надто пошкоджено, краще обріж здорові пагони окремо та розсади по нових вазонах.

Деформація та втрата кольору листя може вказувати на попелицю. Ще один шкідник, який любить строкаті традесканції – щитівка. Якщо в кімнаті дуже спекотно і сухо, може з’явитися павутинний кліщ. З ними борються за допомогою спиртового розчину, господарського мила чи спеціальних інсектицидів.

Боротьба зі шкідниками та хворобами - Традесканція

Традесканція – фото

Традесканція приваблює своєю незвичайною та витонченою красою. Щоб продемонструвати це наочніше, ми підготували для тебе велику добірку фотографій!

Традесканція - фото
Традесканція - фото
Традесканція - фото
Традесканція - фото
Традесканція - фото
Традесканція - фото
Традесканція - фото
Традесканція - фото
Традесканція - фото
Традесканція - фото
Традесканція - фото

Традесканція - фото
Традесканція - фото
Традесканція - фото
Традесканція - фото
Традесканція - фото
Традесканція - фото
Традесканція - фото
Традесканція - фото
Традесканція - фото
Традесканція - фото
Традесканція - фото
Традесканція - фото
Традесканція - фото
Традесканція - фото

Відео: Традесканція – практичні поради щодо догляду