Фікус Бенджаміна (60 фото) – сорти, догляд та вирощування

Фікус Бенджаміна (60 фото): сорти та особливості догляду

Серед примхливих домашніх рослин окреме місце займає фікус Бенджаміна. Адже в будь-якій незрозумілій ситуації гарне й пишне деревце миттєво скидає листя. Але повір’я, що якщо дбайливо поводитися з чутливим гостем – фікус обов’язково принесе в будинок щастя та здоров’я! То чому б не спробувати?

Загальна інформація

Якщо ти бачиш у будинку гарний вічнозелений фікус – це, напевно, фікус Бенджаміна, адже саме він найпопулярніший у наших широтах. У теплих країнах та на островах він живе в дикій природі і зростає до 20 м. З усіх боків величезна рослина випускає повітряні коріння, які стають додатковою опорою.

Навіть удома фікус Бенджаміна легко виростає до стелі, тому його краще обрізати та формувати. Шкірясте листя може бути однотонним або плямистим. Вони порівняно невеликі, як для фікуса – до 10 см, зате їх дуже багато. В один вазон саджають відразу кілька живців, які потім переплітаються в одну велику і красиву рослину.

Загальна інформація - Фікус Бенджаміна

Сорта фікуса Бенджаміна

Між собою сорти відрізняються формою та забарвленням листя, так що можна зібрати строкатий та різноманітний зелений куточок із різних фікусів Бенджаміна. Окремі види використовують у ландшафтному дизайні, але лише у теплих регіонах.

Фікус Бенджаміна «Старлайт»

Популярний декоративний сорт примітний дуже строкатим і злегка вигнутим листям. По зелених пластинах розкидані великі кремові та білі плями, а часом трапляються й зовсім білі листочки.

Фікус Бенджаміна

Фікус Бенджаміна «Екзотика»

Дуже декоративний і акуратний плакучий сорт із зеленого кольору на теплих островах використовують для міського озеленення. У квартирі він дуже невибагливий і росте навіть на північних вікнах.

Фікус Бенджаміна

Фікус Бенджаміна «Кінкі»

Це компактний сорт, який в середньому виростає на підвіконні до 40 см. У нього строкате невелике листя, химерно облямоване по всьому контуру. У міру дорослішання маленький кущик витягується в акуратне дерево.

Фікус Бенджаміна

Фікус Бенджаміна «Керлі»

Кожна втеча засіяна зовсім різними листочками: прямими, хвилястими та гофрованими. Є темні та світлі, зелені та строкаті, білі та жовті пластини – дуже незвичайно.

Фікус Бенджаміна

Фікус Бенджаміна «Бафт»

Якщо тобі потрібне красиве однотонне листя до 8 см – сорт Бафт для тебе. Насичений зелений колір з блискучою поверхнею цікаво виглядає на контрасті з жовтуватою окантовкою. Влітку такий фікус Бенджаміна росте ще швидше, ніж звичайно.

Фікус Бенджаміна

Фікус Бенджаміна «Віанді»

Особливість сорту – химерний викривлений стовбур, але він дуже тендітний і вимагає дбайливого поводження. Зате за бажання його навіть можна закрутити в петлю, засіяну дрібними зеленими листочками до 3 см.

Фікус Бенджаміна

Догляд за фікусом Бенджаміна

Будь-яка тропічна рослина потребує відповідних умов. На першому місці тепло і вологість, адже без них листя блисне, сохне і опадає. Особливо примхливі у цьому плані строкатісорти.

Температура

Влітку теплолюбна рослина добре почувається при 18-25 градусах, хоча окремі строкаті сорти люблять температури вище. Можеш виносити горщик на подвір’я або на балкон. Взимку вибери прохолодний кут у кімнаті, але слідкуй, щоб температура не була нижчою за 16 градусів.

Температура - Догляд за фікусом Бенджаміна

Освітлення

Фікусу потрібно багато розсіяного світла біля східних чи західних вікон. Інакше його доведеться притіняти або відставляти подалі в кімнату. Взимку або просто за бажанням можеш використовувати фітолампи.

Освітлення - Догляд за фікусом Бенджаміна

Полив

Бери пару днів відстояну воду, обов’язково прогріту хоч до температури. Частота залежить від швидкості просихання субстрату, тому що фікус Бенджаміна погано реагує і на перелив, і недолив. Перевіряй паличкою, щоб грунт встигав просихати на 3-4 см. Влітку додай зволожувач, мокрий керамзит, обприскування та теплий душ.

Полив - Догляд за фікусом Бенджаміна

Грунт

Фікусу краще росте в нейтральному ґрунті, хоча склад може змінюватись. Наприклад, додай у магазинний універсальний ґрунт торф та вугілля для структури. У горщику обов’язково повинні бути дренажні отвори та хороший шар керамзиту, щоб коріння не гнило.

Грунт - Догляд за фікусом Бенджаміна

Добрива та підживлення

Фікус активно зростає, тому йому потрібен азот та комплексні добрива. Можеш чергувати органіку та мінеральні суміші, полив з добавками, кореневі та позакореневі підживлення. Починай з березня та закінчи процедури повністю до жовтня з інтервалом до трьох тижнів.

Добрива та підживлення - Догляд за фікусом Бенджаміна

Пересадка та розмноження

Молодий фікус доведеться пересаджувати щороку, бо він швидко розростається. Вибирай вазон на пару сантиметрів більше і переселяй рослину шляхом перевалки. Фікуси від 7 років живуть в одному горщику по 2-3 роки, поки коріння не почне проглядати зверху або в дренажні отвори. А від 12 років достатньо міняти пару сантиметрів субстрату зверху, щоб ґрунт не виснажувався.

Розмножують фікус Бенджаміна живцями з дорослих напіводревеснілих гілок з 4-6 листочками. Промий зріз, оброби від грибка і залиш у воді або легкому субстраті під плівкою на пару тижнів. Як тільки коріння зміцніє, пересади черешок у горщик і поступово виводь його з «теплиці».

Старі фікуси можна розмножувати відведеннями з міцних пагонів. Зроби на корі невеликий надріз кільцем і трохи зніми верхній шар. Оброби стимулятором росту, оберни сфагнумом і сховай під плівку, поки не з’явиться коріння.

Пересадка та розмноження - Догляд за фікусом Бенджаміна

Обрізка

Фікус Бенджаміна дуже швидко зростає, тому його потрібно регулярно коротити та проріджувати. Провесною прибирай найдовші гілки, слабкі пагони і все, що росте всередину. За бажання рослину можна формувати – у кулю чи конус. Окремі невеликі гілки можна прибирати або прищипувати до вересня.

Обрізка - Догляд за фікусом Бенджаміна

Боротьба зі шкідниками та хворобами

Через регулярне перезволоження ґрунту та нестачі кисню розвивається коренева гниль і фікус швидко жовтіє, а потім – темніє та гине.Рослину потрібно дістати з вазону, уважно оглянути коріння, зрізати пошкоджені частини, просушити та пересадити.

Якщо листя покривається хаотичними та нерівномірними плямами – оброби фікус фунгіцидамита скоректуй догляд. Це може бути антракноз, церкоспороз та ще кілька неприємних грибкових хвороб.

Головні шкідники фікусу – щитівка, яка харчується соком, і павутинний кліщ, що начебто залишає білий наліт. Ще є борошнистий червець, але його найпростіше помітити на ранніх стадіях. Тіло паразита немов покрите ватою, так що він виділяється на зеленому листі. У всіх випадках потрібно ретельно промити листя мильним розчином, а якщо цього недостатньо – скористатися інсектицидами.

Боротьба зі шкідниками та хворобами - Фікус Бенджаміна

Фікус Бенджаміна – фото

Кімнатний фікус Бенджаміна може бути зовсім різним – від маленького акуратного вазону на підвіконні до величезного розлогого дерева. Дивись, яка краса!

Фікус Бенджаміна - фото
Фікус Бенджаміна - фото
Фікус Бенджаміна - фото
Фікус Бенджаміна - фото
Фікус Бенджаміна - фото
Фікус Бенджаміна - фото
Фікус Бенджаміна - фото
Фікус Бенджаміна - фото
Фікус Бенджаміна - фото
Фікус Бенджаміна - фото
Фікус Бенджаміна - фото
Фікус Бенджаміна - фото
Фікус Бенджаміна - фото
Фікус Бенджаміна - фото
Фікус Бенджаміна - фото
Фікус Бенджаміна - фото
Фікус Бенджаміна - фото
Фікус Бенджаміна - фото
 Фікус Бенджаміна - фото
Фікус Бенджаміна - фото
Фікус Бенджаміна - фото
Фікус Бенджаміна - фото
Фікус Бенджаміна - фото
Фікус Бенджаміна - фото
Фікус Бенджаміна - фото
Фікус Бенджаміна - фото
Фікус Бенджаміна - фото

Відео: Як пересадити Фікус Бенджаміна?