Каланхое (60 фото) – види, догляд та вирощування

Каланхое (60 фото): види та особливості догляду
Серед домашніх рослин-цілителів особливе місце займає каланхое. Його соком лікували рани, запалення та навіть виразки. Згодом з’явилися і декоративні сорти, які приваблюють незвичайним листям або яскравим цвітінням. Розповідаємо про різновиди та особливості догляду за каланхое!

Загальна інформація

Каланхое – це сукулент із сімейства Толстянкових, який потрапив до нас із теплих регіонів Азії та Африки. Загальних ознак у різних видів дуже мало, тому що серед них зустрічаються ампельні кущики, ліани, епіфіти та високі пагони-деревця, що виростають до кількох метрів – чого душа забажає!

Найчастіше у каланхое велике м’ясисте листя із зубчастим краєм, розташоване супротивно. Але також є перисті, лопатеві та інші сорти. Пониклі квіти зазвичай пофарбовані в білий, червоний, жовтий або фіолетовий. Серед каланхое дуже багато рослин, які успішно розмножуються самостійно.

Загальна інформація - Каланхое

Види каланхое

Каланхое може виглядати настільки по-різному, що два вазони важко віднести до одного роду.А все тому, що у світі налічується близько 200 різновидів. Щоправда, будинки зазвичай вирощують лише кілька з них.

Каланхое Дегремона

Сорт зовсім не декоративний, але саме його насамперед мають на увазі, коли говорять про лікувальне каланхое. Сукулент легко розмножується, адже його «дітки» ростуть прямо на листі, причому у великій кількості.

Каланхое Дегремона - Види та сорти

Каланхое Блоссфельда

Компактний декоративний кущик розквітає яскравими парасольками-суцвіттями. В цей же різновид входить дуже популярна серія Каландіва з об’ємними махровими кольорами.

Каланхое Блоссфельда - Види та сорти

Каланхое розсічене

Ефектні довгі пагони густо вкриті вузьким листям розсіченого типу. За характерний зовнішній вигляд у побуті таке каланхое називають «оленячими ріжками».

Каланхое розсічене - Види та сорти

Каланхое перисте

Ще один лікувальний сорт так само розмножується дітками на листі.Візерунок прожилок на пружних листових пластинках нагадує пір’я, завдяки чому і з’явилася назва.

Каланхое перисте - Види та сорти

Каланхое Мангіна

Це декоративний ампельний сорт, який розпускається яскраво-червоними дзвіночками. І він теж розмножується «дітками», бо належить до так званих бріофілумів.

Каланхое Мангіна - Види та сорти

Каланхое тубіфлора

І знову черговий бриофіллум у рядах каланхое, але цього разу його можна назвати декоративним. А все тому, що його пластини химерно загортаються у трубочки.

Каланхое тубіфлора - Види та сорти

Догляд за каланхое

Каланхое – сукулент, так що у догляді воно максимально невибагливе, як і всі його побратими. Воно не страждає без добрив, йому достатньо мінімального поливу, і воно майже не хворіє.

Температура

Каланхое любить тепло і найкраще почувається при 25 градусах у літні дні. Взимку рекомендується зменшити температуру до 15 градусів.Втім, невибагливий сукулент легко переживе короткочасну спеку або похолодання поза цими межами.

Температура - Догляд за каланхое

Освітлення

Каланхое відноситься до тих нечисленних кімнатних рослин, які люблять спеку та інтенсивне сонце. Але не варто залишати його впритул до скла, тому що листя може почервоніти. Май на увазі, що бутони у квітучих сортів закладаються при короткому світловому дні.

Освітлення - Догляд за каланхое

Полив

М’ясисте листя каланхое затримує достатньо вологи, щоб квітка не доводилося регулярно поливати. Занадто інтенсивні поливи можуть навіть нашкодити, бо коріння гниє. Орієнтуйся на стан ґрунту, щоб верхній шар ґрунту добре просихав, а взимку скоротить частоту поливів до мінімуму.

Полив - Догляд за каланхое

Грунт

Каланхое не вимогливо до ґрунту, так що буде достатньо готового ґрунту для сукулентів. Підійде і універсальний, але його потрібно добре розпушити піском або вермікулітом. Щоб вода не застоювалася і коріння не гнило, обов’язково потрібен товстий дренажний шар.

Грунт - Догляд за каланхое

Добрива та підживлення

Каланхое не обов’язково потрібні підгодівлі, але можеш удобрити його комплексними добавками кілька разів за теплу пору року. Тільки використовуй не більше половини дозування! Квітучим сортам не завадить підживлення під час бутонізації, щоб вони цвіли пишніше та яскравіше.

Добрива та підживлення - Догляд за каланхое

Пересадка та розмноження

Найпростіше розмножувати сорти, які відносяться до бріофіллумів. «Дітки» – це вже готові маленькі рослини з корінцями, які викласти в новий грунт. Інші різновиди найпростіше розмножувати верхівковими живцями після обрізки. Їх достатньо пару днів підсушити і відразу встромити в ґрунт – рослина швидко вкорениться.

Точно так само каланхое розмножують листям, устромленим зрізом у землю. Тільки це ретельний процес, який займе набагато більше часу. Сукуленти з насіння в домашніх умовах майже не вирощують, але це також можливо за умови наявності маленької теплички.

Пересаджують каланхое при необхідності – раз на пару років. Тільки молоді рослини доведеться переселяти частіше, поки вони активно виростають з горщиків. Не потрібно брати занадто великий вазон – достатньо на пару сантиметрів більше за попередній. Сукулент пересаджують із земляною грудкою в такий же або максимально схожий ґрунт.

Пересадка та розмноження - Догляд за каланхое

Обрізка

Навіть декоративні сорти каланхое недовго залишаються симпатичним кущиком, бо їм від природи властиво витягуватись. З часом дрібніє листя, і квітка втрачає привабливість. Тому його потрібно регулярно обрізати та прищипувати на початку літа або після того, як рослина відцвіте.

Обрізка - Догляд за каланхое

Чому каланхое не цвіте?

Щоб каланхое рясно цвіло, йому потрібно скоротити світловий день до 8 годин, а на решту часу відправити у темне місце. Буквально через місяць у такому режимі сформуються квітучі бутони. Якщо підтримувати стабільну температуру та кількість світла, деякі сорти цвітуть майже цілий рік.

Чому каланхое не цвіте

Боротьба зі шкідниками та хворобами

Найчастіше каланхое вражає фітофтороз, коли листя коричневіє і закручується вгору. Це відбувається через надлишок вологи або нестачу свіжого повітря. Борошниста роса, гнилизна і цвіль з’являються через регулярні переливи сукуленту.Рідше через температурні перепади виникає стеблова гнилизна.

Більшість хвороб лікується фунгіцидами, сонячним світлом,свіжим повітрям і добре просушеним ґрунтом. Від нечисленних шкідників допомагають інсектициди для кімнатних рослин. Періодично каланхое вражає попелиця, кліщі, щитівки або борошнистий червець. На ранніх стадіях достатньо обробляти листя мильною водою.

Боротьба зі шкідниками та хворобами - Каланхое

Каланхое – фото

Незважаючи на специфічний зовнішній вигляд, каланхое теж бувають дуже різноманітними та симпатичними. Тільки поглянь на фото!

Каланхое - фото
Каланхое - фото
Каланхое - фото
Каланхое - фото
Каланхое - фото
Каланхое - фото
Каланхое - фото
Каланхое - фото
Каланхое - фото
Каланхое - фото
Каланхое - фото
Каланхое - фото
Каланхое - фото
Каланхое - фото
Каланхое - фото
Каланхое - фото
Каланхое - фото
Каланхое - фото
Каланхое - фото
Каланхое - фото
Каланхое - фото
Каланхое - фото
Каланхое - фото
Каланхое - фото
Каланхое - фото
Каланхое - фото
Каланхое - фото
Каланхое - фото