Примула (70 фото) – види, догляд та вирощування

Примула (70 фото): види та особливості догляду

З першими днями весни, як тільки на подвір’ї остаточно сходить сніг, розпускається рання примула. Її можна зустріти на прилавках квіткових магазинів та навіть на стендах супермаркетів. Але можна виростити вдома самостійно та насолоджуватися красою. Сьогодні ми розповімо, як!

Загальна інформація

Примули бувають однорічними та багаторічними, але це завжди розеточна трав’яниста рослина з яскравими квітами. Найчастіше вони зібрані в суцвіття-парасольки, хоча іноді зустрічаються сорти, що ростуть по одному. Найпоширеніші відтінки – жовтий, червоний, рожевий, але це ще не все. Листя примули зібрані в розетки, правда вони не вузькі і не ланцетні, на відміну від тропічних побратимів. Більшість сортів округлі або серцеподібні пластини на довгих черешках, придатні для розмноження.

З примули роблять цінну ефірну олію, яку використовують медики та фармацевти. З коріння з давніх часів готують цілющі відвари, що лікували всі біди від застуди до проблем із суглобами. Але май на увазі, що сік стебел та листя може викликати роздратування та алергічні реакції, тому працюй у гумових рукавичках та ретельно мій руки!

Загальна інформація - Примула

Види примули

Примула відноситься до сімейства первоцвітих, яке налічує понад 500 різних рослин. Кілька десятків із них – це однорічні та багаторічні різновиди примули. У кімнатних умовах вирощують декоративні сорти, а у спеціальних оранжереях – лікарські.

Примула звичайна

Цей вид також відомий під назвами «Безстебельна примула» або Primula acaulis. Великі червоні, жовті та блакитні квіти виразно контрастують з витягнутим темним листям, яке начебто поцятковане зморшками. Саме на основі звичайної примули виведено більшість сучасних домашніх гібридів.

Примула звичайна - Види примули

Примула м’яколиста

У професійному середовищі цей однорічник називається Primula malacoides. Сорт прибув з Китаю і кожен сезон викидає багато ароматних білих, рожевих та червоних кольорів із жовтою серединою. Кущ витягується до півметра, і на квітконосі розпускається до 6 суцвіть по 10-12 кольорів.

Примула м'яколиста - Види примули

Примула вушка

Цей альпійський різновид ідеально підходить для ландшафтного дизайну на ділянці та в саду. У неї більш міцне і щільне листя, пристосоване для виживання в гірській місцевості. На товстому стеблі розпускаються колосові жовті суцвіття, в кожному з яких до 7 кольорів.

Примула вукова - Види примули

Примула кю

Це багаторічний сорт з великим черешковим листям серцеподібної форми. Зубчасті пластини покриті білим нальотом і зібрані в пружні розетки. Дрібні квіти до 1 см у діаметрі ростуть у вигляді суцвіть-парасольок на високому прямому квітконосі.

Примула кьюська - Види примули

Примула дрібнозубчаста

Це дуже ефектний та декоративний садовий сорт, квіти якого зібрані у пружні суцвіття-помпони. Діаметр може доходити до 10 см, а найпоширеніші кольори – білий, червоний, фіолетовий і фіолетовий. На тлі високих масивних квітконосів фактурні овальні листя здаються зовсім крихітними.

Примула дрібнозубчаста - Види примули

Примула махрова

У категорію махрових примул об’єднано велику групу різних сортів. Великі та об’ємні пелюстки зібрані у щільніші та пишніші бутони. Вони густіші і рельєфніші, ніж у звичайноїпримули, так що з відстані нагадують скоріше маленькі трояндочки.

Примула махрова - Види примули

Примула зворотноконічна

Китайський багаторічний вид випускає великі білі, червоні, рожеві та блакитні суцвіття на стеблах висотою по 25 см. Цей різновид підходить алергікам, бо в ньому є кілька гіпоалергенних сортів. Округле черешкове листя примітне легким узліссям і м’яким хвилястим краєм.

Примула зворотноконічна - Види примули

Примула японська

Це рідкісний сорт з довгим ланцетним листям замість округлих широких. Над симетричною розеткою височіють квітконоси до півметра заввишки. Дрібні яскраві квіти зібрані у багатоярусні суцвіття, які ще називають канделябровими за відповідний вигляд.

Примула японська - Види примули

Догляд за примулою

Примула не вибаглива в наших умовах, адже навіть у природі ареал її проживання захоплює майже всі середні широти. Їй потрібна помірковано холодна температура, порівняно з тропічними побратимами.А ще – такий самий помірний полив, щоб коренева система не почала гнити.

Температура

Примула – первоцвіт, так що її потреба в прохолоді цілком зрозуміла та виправдана. Якщо жити кімнатні сорти можуть за 16-20 градусів, то під час цвітіння стовпчик термометра не повинен підніматися вище 16. Для цього у квартирах зі старими вікнами вазони переставляли між рамами.

Температура - Догляд за примулою

Освітлення

Примула віддає перевагу яскравому розсіяному світлу, тому в квартирі обов’язково ставь вазони на підвіконня. Але уникай спеки та прямих променів, а особливо – південної сторони. Краще підійдуть східні або західні вікна, але й північна сторона не така погана, якщо там досить світло.

Освітлення - Догляд за примулою

Полив

Помірний полив для примули суттєво відрізняється від помірного поливу для тропічних рослин. Використовуй добре відстояну воду з частотою, з якою висихає субстрат. Перед кожним поливом почекай пару днів з того часу, як верхній шар землі просох. Трохи брати участь процедуру тільки під час активного цвітіння, коли рослина споживає більше ресурсів.

Примулу не можна купати та обприскувати, бо її листя згниє від такого звернення.Квітка не чутлива до рівня вологості в приміщенні, так що не потрібні хитрощі з мисками та зволожувачами. При поливі не потрапляй водою на листя або взагалі лий воду прямо в піддон.

Полив - Догляд за примулою

Грунт

Для примули підійде будь-який ґрунт для квітучих кімнатних рослин. Найкращий варіант – листяна суміш з додаванням дерну, перегною та великофракційного піску. Грунт не повинен бути занадто щільним, тому що він дихає і забезпечує життєдіяльність кореневища.

Грунт - Догляд за примулою

Добрива та підживлення

Кімнатну примулу підгодовують лише двічі, а в решту часу їй цілком вистачає якісного ґрунту. У другій половині червня внеси в ґрунт рідкі органічні добрива, а в середині серпня додай аміачної селітри на осінь.

Добрива та підживлення - Догляд за примулою

Розмноження

Не всі сорти примули можна легко виростити із насіння в домашніх умовах. Їм знадобиться імпровізована теплиця, стабільна температура, регулярні провітрювання та тривале очікування.Вперше перевалити маленькі саджанці можна лише за місяць, а розсадитипо горщиках – приблизно через три.

Якщо у куща одна розетка, його розмножують живцями з листя з черешками та нирками. Один такий черешок садять у суміш торфу з піском, і приблизно за 3 місяці він повністю укорінюється для розсаджування по горщиках. Вперше примула зацвіте приблизно за півроку після висадки в індивідуальні вазони.

Великі та потужні кущі розмножують розподілом, але суворо після цвітіння. Спочатку перестав вазон у тінь і скоротить поливи до того кількості, щоб грунт не засох зовсім. Потім витягни кущ із горщика, розділи кожен на кілька частин і розсади по ящиках під домашню теплицю. Коли саджанці зміцніють і випустять кілька молодих листків, розсади їх по вазонах та підживи мінеральними добривами.

Розмноження - Догляд за примулою

Пересадка

Щороку після цвітіння примулу обов’язково пересаджують у новий свіжий ґрунт. Це потрібно, щоб вона отримувала поживні речовини навіть при такому рідкісному підживленні.

Пересадка - Догляд за примулою

Обрізка

Коли примула відцвітає, акуратно зріж усі квітконоси, інакше вони витрачатимуть занадто багато ресурсів марно. Те ж саме стосується сухого і пожовклого листя, яке з’являється протягом сезону.Це потрібно, щоб рослина могла рости та розвиватися далі.

Обрізка - Догляд за примулою

Боротьба зі шкідниками та хворобами

Як інші кімнатні вазони, примула рідко страждає від шкідників. Іноді з’являється павутинний кліщ і попелиця, яких позбавить ретельна обробка інсектицидами. Основна причина проблеми – надто сухе повітря та висока температура, які створюють сприятливі умови для розмноження паразитів.

Якщо ти занадто часто поливатиме примулу або заллєш її листя, з’явиться сіра гнилизна. Принцип боротьби з нею аналогічний боротьбі з іншими грибковими та гнильними ураженнями. Видалити всі пошкоджені рослини та ділянки, оброби зрізи вугіллям, продезінфікуй грунт та запасись фунгіцидами.

Якщо примула скидає бутони, а квіти, що розпустилися, швидко в’януть – швидше за все їй занадто жарко. Опусти температуру навколо до 12-14 градусів, трохи зволожи повітря та скоригуй режим поливу. Пожовкле листя і буре коріння – знак того, що вода для поливу занадто жорстка, а добрива – занадто рясні та агресивні.

Боротьба зі шкідниками та хворобами - Примула

Примула – фото

Примула подарує тобі заряд бадьорості та гарний настрій разом із першим весняним потеплінням. Тільки поглянь, яка вона гарна під час цвітіння!

Примула - фото
Примула - фото
Примула - фото
Примула - фото
Примула - фото
Примула - фото
Примула - фото
Примула - фото
Примула - фото
Примула - фото
Примула - фото
Примула - фото
Примула - фото
Примула - фото
Примула - фото
Примула - фото
Примула - фото
Примула - фото
Примула - фото
Примула - фото
Примула - фото
Примула - фото
Примула - фото
Примула - фото
Примула - фото