Іволга (50 фото) – опис птиці, середовище проживання і чим харчується

Іволга (50 фото): опис птаха, середовище проживання і чим живиться

Про чарівну іволгу чули майже всі, а ось бачили її одиниці. А все тому, що вона вважає за краще ховатися в лісах у густих кронах дерев. І її вражаюча яскравість не заважає їй чудово маскуватися та приховувати свою присутність!

Загальний опис

Маленька, але дуже яскрава іволга відноситься до гороб’їних і масово водиться в помірних широтах. За будовою вона нагадує шпака, але ти ніколи не сплутаєш їх за забарвленням! Зовнішній вигляд іволги

У іволги витончене видовжене тіло завдовжки до 25 см і з розмахом крил до 45 см. Її жовто-чорне оперення відразу ж відрізняє її від усіх горобців побратимів. Причому залежно від фарбування голови та рульового пір’я можна виділити кілька регіональних підвидів. У іволги досить довга червонувата дзьоба, а круглі чорні очі теж злегка відливають червоним.

Зовнішній вигляд іволги

Самець і самка іволги: відмінності

Та сама чорно-жовта іволга звичайна – це самець. А ось самки зелені, з білим черевцем і окремими строкатими пір’ям. Молодняк нагадує самок, але блякліший.

Самець і самка іволги: відмінності

Спів

Іволга відрізняється дуже багатим спектром звуків, які може видавати. Це і витончений спів, і низький мелодійний свист, і різкі неприємні звуки, що нагадують котячі крики. Дивно, як один птах може звучати як флейта або скрипучі попередження соколів.

Спів

Скільки живе іволга?

Термін життя дуже залежить від того, де і в яких умовах воно живе. У середньому вона коливається від 8 до 15 років. Найскладніший – перший рік, коли молоді птахи ще надто недосвідчені.

Скільки живе іволга?

Політ

Незвичайно виглядає траєкторія польоту іволги. Здається, що вона переміщається хвилями, але при цьому таку особливість складно відстежити, бо ці птахи рідко вибираються на відкритий простір. Середня швидкість – близько 40 км/год, але самці розвивають до 70 км.

Політ

Види іволги

На території Росії гніздяться лише звичайні та китайські іволги.Але ми хочемо показати тобі ще кілька цікавих видів!

Звичайна іволга

Якщо ми говоримо про іволгу в Росії – то це саме вона, бо тільки вона поширена у регіонах із помірним кліматом. Віддає перевагу одиночному способу життя, а на зиму мігрує в теплі краї.

Звичайна іволга

Китайська чорноголова іволга

У Росії зустрічається на Далекому Сході. Її відрізняє довга червона дзьоба, яка яскраво виділяється на тлі жовтого оперення з чорною маскою на голові.

Китайська чорноголова іволга

Смугаста іволга

Досить велика, до 28 см, з оливковим строкатим оперенням. Цей австралійський птах воліє тінисті та вологі евкаліптові ліси.

Смугаста іволга

Зеленоголова іволга

Африканський вид активно обживає Танзанію та Кенію, але поступово географія стає дедалі ширшою. Це тропічний птах із відповідним забарвленням. Жовте черевце переходить зелену спинку.

Зеленоголова іволга

Більшклюва іволга

У природі це рідкіснийострівний вид, який неможливо зустріти на жодному континенті. Це дрібний птах, до 22 см, з білим черевцем, жовтим підхвістю, темними крилами та рожевим дзьобом.

Большоклюва іволга

Спосіб життя

Іволги дуже активні і рухливі, але водночас віддають перевагу поодинокому способу життя. Тільки до шлюбного періоду вони формують пари, і зрідка зберігають їх на весь рік.

Іволги масово поширені по всій Європі та більшій частині Росії, крім островів та південного узбережжя. Іноді їх можна зустріти у західних регіонах Азії. Мешкають вони у світлих та високих листяних лісах, і проводять час саме на висоті. Зараз все частіше можна зустріти іволгу у парках та садах.

Місця проживання іволги

Раціон

Нічого несподіваного: дерев’яні птахи харчуються комахами. Сильна міцна дзьоба допомагає спокійно видобувати їх прямо з гілок і стволів. Крім того, вони люблять ягоди та фрукти, а особливо – смородину, черешню, виноград та грушу. Дуже рідко вони можуть руйнувати гнізда дрібних птахів.

Раціон

Зимівка

Європейські іволги змушені відлітати на зиму до тепліших регіонів. Повертаються вони не одразу, а лише до стабільного тепла – вже у травні. Спочатку прилітають самці, які поділяють територію для гніздування.

Зимівка

Зміст у неволі

Дорослий птах ніколи не звикне до людини і не стане ручним. Більше того, вона може навіть загинути від голоду, бо не доторкнеться до підозрілої їжі. А ось пташенят можна вигодувати і приручити, але містять їх строго поодинці і в просторих світлих вольєрах.

Не можна, щоб іволга постійно билася об ґрати та інші перешкоди, бо має дуже делікатне оперення, яке потім не відновиться. Температура взимку має бути не менше 18 градусів.

Зміст у неволі

Розмноження іволги

Самці приваблюють самок своїми музичними трелями і обзаводяться парою вже протягом тижня. Самка вибирає комфортне місце для гнізда на розвилці гілок вище землі. За формою та структурою це гніздо нагадує кошик.

Самка відкладає всього 3-4 плямисті яйця і висиджує їх сама. Десь за 2 тижні з’являються малюки. Іволга – уважна і дбайлива мати, так що спочатку не відходить від потомства.

Самець видобуває їжу на самоті, а самка вилітає на полювання вже коли пташенята зміцніють. Батьки наглядають за злітками, доки вони не почнуть нормально літати.

Розмноження іволги

Природні вороги

Іволги дуже вразливі перед великими хижими птахами. На них часто нападають соколи, орли, яструби та шуліки, особливо в сезон гніздування, коли птахи дещо втрачають пильність. Зате завдяки високому розташуванню гнізд вони захищені від земних хижаків.

Природні вороги

Іволга – фото

Іволга – не тільки голосистий, але й дуже гарний птах. Тільки поглянь на її витончені пропорції та яскраве оперення!

Іволга - фото
Іволга - фото
Іволга - фото
Іволга – фото
Іволга - фото
Іволга - фото
Іволга - фото
Іволга - фото
Іволга - фото
Іволга - фото
Іволга - фото
Іволга - фото
Іволга - фото
Іволга - фото
Іволга - фото
Іволга - фото
Іволга - фото
Іволга - фото
Іволга - фото
Іволга - фото
Іволга - фото
Іволга - фото
Іволга - фото