Шпак (50 фото) – опис птиці, середовище проживання і чим харчується

Шпак (50 фото): опис птиці, середовище проживання і чим живиться

Якщо тобі в місті часто зустрічається дрібна темна, але різнокольорова пташка з гострим жовтим дзьобом – це шпак. Здалеку їх оперення здається чорним, але поблизу можна довго розглядати всі цятки і переливи. Сьогодні хочемо розповісти тобі про цього поширеного птаха трохи більше!

Загальний опис

Шпаки мають багато спільного з чорними дроздами, але їх легко відрізнити за звичками, а ще – за коротким хвостом. Невеликі пташки могли б бути зовсім непомітні, але їхній дивовижний металевий відлив відразу ж привертає увагу.

Зовнішній вигляд

Оперіння шпаків темне, майже чорне, з хаотичними світлими плямами. Металевий відлив – це аж ніяк не специфіка пігменту, а особливості будови пір’я, що переливаються під різними кутами. У молодих особин ці відблиски не такі помітні.

Шпаки чудово бігають по землі, на відміну від тих же чорних дроздів. У них тонкий гострий дзьоб жовтого кольору, який стає особливо яскравим у шлюбний період. Після нього він темніє майже до чорного.

Розмах крил шпака зазвичай не перевищує 40 см, а довжина – до 20-22 см. Одна пташка важить до 75 г, але при цьому їх тіло досить масивне та міцне за рахунок пропорцій та будови.Голова шпаків невелика і кругла, з такими ж круглими очима. Лапи – оранжево-червоні, тонкі, але чіпкі.

Зовнішній вигляд

Спів

Шпак славиться не стільки своїм співом, скільки вмінням наслідувати та імітувати. Він може повторити будь-який звук і навіть цілком чітко вимовляти слова. Забавно, що шпаки дуже люблять копіювати котяче нявкання і навіть використовують його під час ритуалів залицяння.

Спів

Скільки живуть шпаки

Шпаки справжні довгожителі на тлі своїх родичів. Навіть у дикій природі вони можуть жити по 12 років, а то й до 19-20. Вони легко адаптуються до різних умов, і це також сприяє виживаності.

Скільки живуть шпаки

Види шпаків

Шпаків класифікують по регіону проживання, і в наших широтах гніздяться в основному тільки звичайний і чорний. Вони не надто відрізняються між собою. До того ж, зовні їх так само поєднує відлив, тільки у чорних він зелений і фіолетовий, а у звичайних – синій та бронзовий.

Види шпаків

Спосіб життя шпаків

Шпаки соціальні, комунікабельні, довірливі та надзвичайно розумні. Вони не бояться людей і легко селяться навіть у великих та галасливих містах. А ось глухі хащі, гори і скелі вони якраз недолюблюють.

Шпаки поширені буквально по всій планеті, крім деяких регіонів Америки. Десь вони були завжди, а кудись їх завезли спеціально. Наприклад, в Австралії та Новій Зеландії шпаки з’явилися не без участі людини. А ось в Америці не вдалося.

Шпаки дружелюбні по відношенню до людини, але дуже агресивно ставляться до інших пернатих. Відомі випадки, коли вони витісняли цілі види птахів зі свого району. Особливо часто вони ворогують із дятлами.

Місця проживання

Раціон

Шпаки цілком і повністю всеїдні, що багато в чому дозволяє їм вижити практично будь-де. Вони харчуються хробаками, равликами, метеликами, личинками, кониками та іншими комахами. Зграї шпаків здатні здійснювати цілі нальоти на поля та сади, знищуючи все на своєму шляху. Вони навіть віртуозно навчилися розкривати горіхи та іншу шкаралупу дзьобом.

Раціон

Зимівка

Шпаки з південних регіонів, включаючи Південну та Західну Європу, ведуть осілий спосіб життя.Інші змушені відлітати на південь із настанням холодів у пошуках тепла та їжі. Повертаються вони ранньою весною, і тутрозпочинаються перші проблеми. Теплолюбні шпаки можуть не пережити сильні заморозки.

Мандрують комунікабельні птахи такими ж великими та дружними зграями. І лише ближче до землі вони розпадаються у пошуках комфортних територій для життя. Чисельність однієї такої зграї може сягати мільйона особин.

Зимівка

Зміст у неволі

Порівняно з іншими дикими пернатими, шпаки досить легко приручити. Його навіть можна навчити імітувати звуки. Обов’язково потрібна простора клітка з купальнею та жердинками. У їжі вони практично всеїдні, і можуть їсти м’ясо, фрукти, сир, овочі, яйця та зелень. При належному терпінні можна приручити навіть дорослого шпака, а це справжня рідкість.

Зміст у неволі

Розмноження шпаків

Навесні самці шпаків повертаються із зимівлі, активно ділять територію, шукають місця для гніздування та відточують вокальні здібності. Гнізда вони вважають за краще вити в дуплах, через що і стали популярні шпаківні. Гніздо новоспеченої пари будує разом.

У сезон самки роблять до трьох кладок, але через велику перерву між ними пари часто розпадаються і збираються в нові. В одній кладці до 7 блакитних яєць, які вилуплюються приблизно через 2 тижні. Висиджують і вигодовують пташенят обоє батьків.

При появі потомства шпаки завжди знаходяться поруч із гніздом і їжу теж видобувають поблизу. Спочатку вони підбирають м’яку їжу, і поступово переходять до грубішої. Через 3 тижні пташенята можуть залишати гніздо.

Розмноження шпаків

Природні вороги

Насправді у шпаків не так багато природних ворогів. Вони надто спритні для тварин. А врятуватися від хижих птахів їм допомагає унікальна траєкторія польоту зграями, не схожа на техніку іншого виду.

Природні вороги

Шкода від шпаків

Відносини з людьми у шпаків неоднозначні. З одного боку, розумний птах може стати чудовим компаньйоном. З іншого, збитки для сільськогосподарських угідь від однієї зграї по-справжньому руйнівний. Також вони утворюють аварійні ситуації в аеропортах. А ще – витісняють інших корисних птахів із обжитих територій.

Шкода від шпаків

Шпаки – фото

Ми часто не помічаємо красу того, що постійно перебуває перед очима. Ось і зі шпаками та сама історія. Поспішаємо виправити несправедливість!

Шпаки – фото
Скворці - фото
Скворці - фото
Скворці - фото
Скворці - фото
Скворці - фото
Скворці - фото
Скворці - фото
Скворці - фото
Шпаки – фото
Скворці - фото
Скворці - фото
Скворці - фото
Скворці - фото
Скворці - фото
Скворці - фото
Скворці - фото
Скворці - фото
Скворці - фото
Скворці – фото
Скворці - фото
Скворці - фото
Скворці - фото