Гібіскус (70 фото) – види, догляд та вирощування

Гібіскус (70 фото): види та особливості догляду

Гібіскус – квітка, яка стала символом мистецтва, стійкості та скромної краси. Слідом за одним бутоном, що відцвітає, тут же розкривається новий – і так весь сезон. На Сході квітку використовують у кулінарії та медицині, а ще – готують із нього ароматний чай. Розповідаємо, як виростити гібіскус самостійно і якими вони бувають!

Загальна інформація

Гібіскус – це той самий чай каркаде, національний символ Малайзії та китайська троянда в одному флаконі. Він належить до сімейства Мальвових і деякі сорти навіть плутають із звичайними мальвами. Квіти гібіскуса великі, барвисті, витончені та з довгими яскравими віночками.

У європейських ботанічних садах гібіскус вирощували ще у вісімнадцятому столітті, і з того часу його популярність не впала. Діаметр квітів досягає 16, а іноді і понад 20 см. Чагарники живуть до тридцяти років і після дорослішання практично не завдають клопоту.

Цвітіння гібіскуса триває лише кілька днів, але це сповна компенсується його пишністю. Якщо правильно доглядати рослину, воно обростає бутонами знову і знову. У теплих широтах більшість сортів – вічнозелені багаторічники, які цвітуть цілий рік.

Загальна інформація - Гібіскус

Види гібіскусу

Гібіскуси зустрічаються в культурі практично у всіх можливих видах: однорічники та багаторічники, трав’янисті рослини, чагарники та дерева, вічнозелені та листопадні. За різними підрахунками та дослідженнями, у природі налічується до 300 різновидів.

Гібридний гібіскус

Це найпопулярніший у наших широтах сорт, який розводять у саду та квартирах. Від своїх предків він успадкував морозостійкість та великі суцвіття до 25 см у діаметрі. До зими стебла гібридного гібіскуса повністю відмирають, але потужна коренева система легко переживає холод.

Гібридний гібіскус - Види гібіскусу

Сирійський гібіскус

Великий і високий чагарник може зрости до 6 метрів, залишаючись красивим і охайним. Рівні довгі гілки увінчують великі одиночні квіти всіх відтінків рожевого та червоного. Сирійський гібіскус повільно розвивається, але процес можна прискорити систематичним помірним поливом.

Сирійський гібіскус - Види гібіскусу

Болотний гібіскус

Як очевидно з назви, цей вид дуже любить вологість та водоймища – озеро або струмок поблизу.Болотний гібіскус дуже елегантний, довго цвіте і тішить різноманітністю відтінків. Він морозостійкий та переносить зими навіть у досить суворих широтах – до -25 градусів.

Болотний гібіскус - Види гібіскусу

Растопирений гібіскус

Цікавий австралійський сорт приваблює незвичайною структурою стебел та листочків. Пагони розчепіреного гібіскуса наче колючі, і те саме стосується ворсистої чашечки квітів. У природі кущ виростає до 5 м, але й у культурі витягується до 3. Гілки химерно розходяться в різні боки – розчепірюються під кутом та вгору.

Растопирений гібіскус - Види гібіскусу

Гібіскус Розанель

Цей сорт ще називають китайською трояндою, бо його чагарники дуже нагадують саме рожеві кущі. Одеревесняющие пагони можуть з роками перетворюватися на справжні потужні стволи. Квіти-дзвіночки досягають 15 см у діаметрі і найчастіше ростуть поодиноко.

Гібіскус Розанель - Види гібіскусу

Кислий гібіскус

Незвичайний африканський сорт з червоним кленовидним листям – це той самий каркаде, з якого роблять чай і активно вживають у їжу.На жаль, у наших широтах його вирощують лише як однорічник, бо він не переносить морози нижче за -8 градусів. Квіти кислого гібіскуса невеликі, але дуже красиві та різнокольорові.

Кислий гібіскус - Види гібіскусу

Різнолистковий гібіскус

Цікава особливість цього сорту в наявності на одному стеблі абсолютно різних листків. Вони начебто рвані і нерівномірно зубчасті, зовсім різного розміру і густо ворсисті зі зворотного боку. Суцвіття їхніх блідих жовтих бутонів з фіолетовою серединою наче спрямовані вниз.

Різнолистковий гібіскус - Види гібіскусу

Гібіскус Х’югеля

Ще один химерний австралійський сорт прозвали гібіскусом-бузкою за характерне забарвлення бутонів. Кущ густо гілкується і пишно вкритий яскравим зеленим листям з ворсистими сегментованими пластинами. Цікаво виглядає форма бутонів, кожна наступна пелюстка якої прикриває попередній.

Гібіскус Х'югеля - Види гібіскуса

Гібіскус Арнотті

Цей сорт активно використовують у медицині та фармацевтиці, але вирощують і як декоративний однорічник. У природі він росте на Гавайських островах, і там це вічнозелений багаторічний чагарник із прямими стеблами, які іноді можуть виростати до 10 м. Можна вирощувати гібіскус Арнотті та в саду, але на зиму забирати кореневище до будинку.

Гібіскус Арнотті - Види гібіскусу

Догляд за гібіскусом

Багато декоративних сортів гібіскусу можна вирощувати тільки як однорічні. Але зараз є і морозостійкі гібриди, причому найбільше їх серед махрових сортів. Загалом тепло та сонце – головні моменти у питаннях догляду за гібіскусом.

Температура

Більшість сортів гібіскусу прибутку з тропічних та субтропічних широт, тому ідеальна температура для них – 20-25 градусів. Морозостійкі сорти можна замульчувати на зиму і залишити в ґрунті, а ось решту доведеться викопувати і забирати в приміщення. Кімнатним гібіскусам можна знизити на зиму температуру до +12 градусів, щоб у наступномкраще формувалися нирки.

Температура - Догляд за гібіскусом

Освітлення

Гібіскус дуже любить сонце та сонячні ділянки – і це теж безпосередньо пов’язане з його природним середовищем проживання. Якщо йому не вистачить світла, він буде погано цвісти або бутони не розпустяться взагалі. Це стосується і садових чагарників, і невеликих кімнатних вазонів.

Освітлення - Догляд за гібіскусом

Полив

Гібіскус дуже любить воду, тому полив не припиняють навіть узимку – лише знижують частоту. Важливо, щоб земляна грудка не пересихала повністю, інакше квітка може загинути. Влітку в спеку іноді доводиться рясно поливати гібіскус щодня.

Полив - Догляд за гібіскусом

Грунт

Гібіскусу ідеально підходить той же ґрунт, який використовують для троянди: родючий, легкий і вологопроникний. Для кімнатних рослин або висадки саджанців змішай дерни з листовою землею, піском і перегноєм. Можна скористатися готовими сумішами для декоративних рослин.

Грунт - Догляд за гібіскусом

Добрива та підживлення

Під час інтенсивного зростання гібіскус вимагає регулярних підживлень, і найкраще підходять поживні комплексні добрива. Але не бери універсальні суміші для квітучих рослин, тому що для гібіскусу в них дуже багато фосфору. А ось калію та магнію можна сміливо додати більше!

Добрива та підживлення - Догляд за гібіскусом

Пересадка та розмноження

Гібіскус розмножують насінням, щепленням або нехитрим поділом куща. Всі три методи дуже прості та ефективні, тому з ними легко впорається навіть новачок. Саджанці висаджують у відкритий ґрунт до кінця весни, коли вже точно встояла тепла погода.

Церенки для розмноження нарізають влітку в розпал сезону відразу з 2-3 міжвузлями. Обов’язково обробляй їх стимулятором зростання, щоб вони краще та швидше укорінялися. Процес займе близько місяця, і в цей час не зайвим буде нижнє підігрів.

Якщо ж тобі потрібно розмножити гібіскус насінням – то їх висівають у контейнери з січня до березня. Пророщують гібіскус під склом при температурі близько 26 градусів, так що може знадобитися підігрів. Пікірувати сходи по окремих горщиках можна відразу після появи першого листя.

Пересадка та розмноження - Догляд за гібіскусом

Обрізка

Після посадки або після весни слід уважно та обережно видалити всі слабкі та пошкоджені пагони. Для стимуляції цвітіння навесні весь торішній приріст укорочують приблизно на третину. Якщо кущ починає рости надто неохайно і нерівномірно – проведи радикальне обрізання, що омолоджує.

Перші пару років багаторічний садовий гібіскус потрібно регулярно кардинально обрізати, якщо ти хочеш у майбутньому отримати великий пишний кущ. За тим же принципом для формування штамбового деревця – підрізають бічні гіллясті пагони та залишають основний стовбур. Якщо потрібна форма крони вже досягнута, у майбутньому досить невелика підтримуюча обрізка.

Обрізка - Догляд за гібіскусом

Боротьба зі шкідниками та хворобами

Липкий наліт на листі найчастіше вказує на появу попелиці, а дрібне павутиння зі зворотного боку – вірна ознака кліща. Ще гібіскус поїдають білокрилки та червеці, а на гілках люблять селитися щитівки. Дуже важливо вчасно прибирати всі відцвілі бутони, тому що в них згодом відкладають яйця галиці.

Найпоширеніша хвороба гібіскусу – неінфекційний та інфекційний хлороз. Перший з’являється через неправильний догляд та дисбаланс корисних елементів, а другий – внаслідок грибка або вірусу. Ще один поширений наслідок грибкових поразок – судинне в’янення. У такому разі потрібно екстрено обрізати хворі гілки, захоплюючи здорову частину, та обробити фунгіцидами.

Боротьба зі шкідниками та хворобами - Гібіскус

Гібіскус – фото

Витончена краса гібіскуса нікого не залишить байдужим. Тільки поглянь, які вони гарні в нашій добірці фотографій!

Гібіскус - фото
Гібіскус - фото
Гібіскус - фото
Гібіскус - фото
Гібіскус - фото
Гібіскус - фото
Гібіскус - фото
Гібіскус - фото
Гібіскус - фото
Гібіскус - фото
Гібіскус - фото
Гібіскус - фото
Гібіскус - фото
Гібіскус - фото
Гібіскус - фото
Гібіскус - фото
Гібіскус - фото
Гібіскус - фото
Гібіскус - фото
Гібіскус - фото
Гібіскус - фото
Гібіскус - фото
Гібіскус - фото
Гібіскус - фото
Гібіскус - фото
Гібіскус - фото
Гібіскус - фото
Гібіскус - фото
Гібіскус - фото
Гібіскус - фото

Відео: Садовий гібіскус – догляд та вирощування