Лелека (60 фото) – опис, середовище проживання і чим живиться

Лелека (60 фото): опис, середовище проживання і чим живиться

Ще один птах, оточений безліччю легенд і переказів – лелека. З давніх-давен він вважався символом благополуччя і продовження роду, а також – покровителем сім’ї. Все це, звичайно, добре, але сьогодні нам хотілося б докладніше розповісти про справжнього живого лелеки та його особливості!

Загальний опис

Лелека відноситься до водних, а точніше – до болотяних птахів. У різних класифікаціях лелека ще називають гомілими, і це цілком відображає особливості їх виду. Ноги у лелек завжди довгі, голі та покриті сітчастою шкірою.

Зовнішній вигляд лелеки

Забарвлення оперення повністю залежить від конкретного виду, але найчастіше це білі та чорні лелеки. Ноги – червоні, як і довгий прямий дзьоб конічної форми. Пальці з такими ж рожевими кігтями з’єднуються перетинками, що надає птаху стійкості.

На голові та шиї лелеки можуть бути ділянки з голою грубою шкірою. Самці та самки практично не відрізняються між собою, але самці можуть бути більшими.

Зовнішній вигляд лелеки

Комунікація

У лелек дуже цікава форма спілкування.У них немає звичних нам трелів та мелодій, але вони закидають голову і клацають дзьобом. За рахунок будови тіла та гортані звук резонує та значно посилюється.

Комунікація

Скільки живуть лелеки?

Середня тривалість життя лелеки – близько 20 років. У неволі вони можуть прожити ще на 10 років довше. Але в результаті все залежить від конкретного виду та місця його проживання.

Скільки живуть лелеки?

Міфи та повір’я

У сільських регіонах досі існує повір’я, що гніздо лелеки на даху будинку приносить добробут. Часто люди самі встановлюють на дах колеса від віза або подібні опори, щоб птахам було зручніше гніздуватися. Крім того, вважалося, що якщо лелеки покинуть гніздо, на господаря будинку чекає неврожай, бездітність та інші біди.

Міфи та повір'я

Види лелек

У Європі гніздяться лише білий та чорний лелека, але зрідка залітають інші види. Розберемо докладніше ще кілька із них!

Білий лелека

Той найзвичніший лелека, якого ти найчастіше бачиш на фото, а то й на дахах будинків.Це найвідоміший і найчисленніший вид з білим оперенням, чорними кінчиками крил та червоними ногами.

Білий лелека

Чорний лелека

Цей вид воліє уникати сусідства з людиною і мешкає у лісах. Тому особливості його способу життя досі слабко вивчені. Натомість відомо, що він спокійно перелітає на море, поки білі лелеки уникають таких маршрутів.

Чорний лелека

Африканський клювач

Більше схожий на ібіса, ніж на звичного нам білого лелеки. Живе він у Африці, але іноді виявляється прольотом біля Європи. Довжина тіла – не більше 1 м, на голові – червона маска без оперення, від якої йде вниз велика і трохи загнута дзьоб.

Африканський клювач

Африканський марабу

Ще один вид лелек, який як мінімум перебуває на слуху. Це найбільший представник свого сімейства з розмахом крил майже до 3 м. Відомі окремі екземпляри з розмахом до 3,2 м.

Африканський марабу

Білобрюхий лелека

Цей вид привертає увагу своїм незвичайним бурим забарвленням, що відливає бордовим. Під час шлюбного періоду основа дзьоба у птиці синіє. Це один із наймініатюрніших лелекдо 75 см завдовжки.

Білобрюхий лелека

Білосипний лелека

Біла і ніби пухнаста шия дуже контрастно виділяється на тлі чорної голови та спинки. Основна частина оперення відливає червоним та зеленим. Водиться білошийний лелека в Індії та Африці.

Білошийний лелека

Американський лелека

Південноамериканський птах, якого легко впізнати по червоній масці навколо очей та по червоному закінченню світлої дзьоби. В іншому ж вона нагадує звичайного білого лелеки.

Американський лелека

Спосіб життя

Алести завжди селяться у вологих місцях ближче до водойм. Живуть вони парами чи сім’ями, добре літають і не бояться далеких подорожей. Будова тіла дозволяє їм віртуозно використовувати рух повітряних мас для економії сил у польоті.

Місця існування лелек

Ареал проживання лелеки повністю залежить від того, про який конкретно вид ми говоримо. У Європі ти зустрінеш білого та чорного лелек. Причому вони мають різні переваги. Деякі види не мають нічого проти сусідства з людиною, але у такому разі вибирають важкодоступні високі місця.

Місця проживання лелек

Раціон

Полюють лелеки на суші, неквапливо походжаючи по місцевості і спритно хапаючи здобич. Вони їдять жаб, жаб, рибу, дрібних гризунів, ящірок і практично все, що проходять повз. Деякі види, подібні до марабу, здатні харчуватися навіть падалью.

Раціон

Зимівка

У Європі та Росії лелеки відлітають зимувати у тепло. Молоді особини відлітають раніше, слідуючи інстинкту. А дорослі птахи вирушають у подорож лише у вересні. У польоті лелеки долають величезні відстані до 200 км на день. У Росії вони повертаються досить рано, до кінця березня.

Зимівка

Розмноження лелек

Свої величезні гнізда лелеки влаштовують на дахах, верхівках дерев, стовпах та інших відповідних опорах. Вони роками повертаються в одне гніздо, тому що воно більше – тим старше. Більше того, згодом батьківське гніздо займають пташенята. Наприклад, гніздо на вежі у Німеччині використовувалося майже 400 років.

Спочатку на місце прилітають самці, а потім самки. Якщо сталося так, що до одного самця прилетіло одразу кілька самок – вони вступають у боротьбу, і переможниці дістається гніздо.Самці ревно охороняють свою територію та нападають навіть на побратимів.

Самка відкладає в середньому 2-5 білих яєць, і висиджують їх обоє батьків. Зазвичай самець знаходиться в гнізді вдень, а самка вночі – це особливий ритуал. Через місяць вилуплюються пташенята, а ще через приблизно 55 днів вони поступово стають на крило. Самостійними вважаються лелеки по досягненню 70 днів після вилуплення. А гніздуватися самі вони починають лише за 3-6 років.

Перший час батьки годують пташенят дрібним і слизьким видобутком, на кшталт пуголовків або дощових хробаків. Вони ж приносять їм воду в дзьобі, і переливають, як у посудину. Через 3 тижні раціон пташенят стає вже практично дорослим.

Розмноження лелек

Природні вороги

Завдяки великим розмірам та високому розташуванню гнізд – ворогів у лелек не так багато. Найчастіше їх чисельність скорочується через кліматичні зміни, зміни ландшафту та діяльність людини. Небезпечний ворог у сучасних містах – лінії електропередач. Крім того, доведено, що іноді лелеки самі зачищають свою популяцію від слабких особин.

Природні вороги

Аїсти – фото

Побачити лелеку поблизу досить складно. Хоч вони й часто селяться біля наших будинків, але все одно вважають за краще вести потайливий спосіб життя.Тож пропонуємо помилуватися ними хоч би на фотографіях!

Аісти – фото
Лелеки - фото
Лелеки - фото
Лелеки - фото
Лелеки - фото
Лелеки - фото
Лелеки - фото
Лелеки - фото
Лелеки - фото
Лелеки - фото
Лелеки - фото
Лелеки - фото
Лелеки - фото
Лелеки - фото
Лелеки - фото
Лелеки - фото
Лелеки - фото
Лелеки - фото
Лелеки - фото
Аісти – фото
Лелеки - фото
Лелеки - фото
Лелеки - фото
Лелеки - фото
Лелеки - фото