Герань – догляд у домашніх умовах, розмноження та пересадка

Герань: догляд у домашніх умовах, розмноження та пересадка

Раніше вважалося, що квітуча на підвіконні будинку герань – символ того, що в сім’ї панує мир та гармонія. Зараз такі міфи поступово відійшли в минуле, але квітникарі, як і раніше, люблять красиву і яскраву рослину. Ділимося всіма подробицями догляду за геранню в домашніх умовах!

Вибір грунту для герані

Герані або пеларгонії потрібен новий живильний ґрунт, побільше розпушувача та гарний дренаж. Молодим рослинам бери ґрунт легше, так що можна додавати торф, вермикуліт та перліт. Дорослим кольорам підійде універсальний грунт або змішаний з піском і розпушувачем чорнозем. Склад обов’язково має бути нейтральним або, у крайньому випадку, слабокислим.

Грунт - Герань догляд у домашніх умовах

Горщик для герані

Вазон вибирають за розміром кореневої системи, але врахуй, що в маленьких горщиках рослина краще і яскравіше цвіте. А от якщо він буде надто великий – наростає листяна маса, але не квіти. Для посадки підійдуть невеликі ящики, щоб створити гарну композицію на балконі чи вікні.

Горщик - Герань догляд у домашніх умовах

Полив та обприскування герані

Краще поливати герань через піддон у міру висихання. Використовуйте відстояну воду кімнатної температури, і важливо, щоб вона не була занадто жорсткою. Взимку скоротить полив до необхідного мінімуму (1 раз на 7-10 днів), щоб коріння не гнило.

Пеларгонія майже не реагує на сухе повітря в приміщенні, тому її не потрібно обприскувати. Це навіть шкідливо для листя, тому що вони можуть почати темніти і сохнути. Взагалі ця рослина, стійка до посухи, так що тут завжди краще трохи недолити, ніж перелити.

Полив та обприскування - Герань догляд у домашніх умовах

Вибір місця та освітлення

Герань любить свіже повітря, але не протяги. Якщо поставити її на підвіконня біля вікна, влітку вона навіть відлякує комах своїм ароматом. Не став вазон прямо біля радіатора або на проході.

Пеларгонії підходить помірне освітлення, але що сонячніше – тим краще вона цвіте. Взимку рекомендуємо використовувати фітолампи для досвічування хоча б кілька годин на день. Якщо світла не вистачає, рослина блідне і дрібніє.

Вибір місця та освітлення - Герань догляд у домашніх умовах

Добрива та підживлення герані

Зручніше підгодовувати пеларгонію комплексними добривами для квітучих рослин з кінця весни до початку осені. Навесні додай більше азоту, щоб квітка активно зростала і відновлювалася після обрізки. Фосфор зміцнює кореневу систему, а калій сприяє формуванню бутонів. Вдома легше використовувати спеціальні палички, гранули чи розчини для поливу.

Добрива та підживлення - Герань догляд у домашніх умовах

Температура повітря

Найкраще для герані підходить температура близько 18-20 градусів. Якщо хочеш, вночі знижуйте її до 13 градусів, адже влітку рослина чудово почувається навіть на вулиці. Щоб за зиму квітка нагромадила сили на нове цвітіння, краще знизити постійну температуру до 15-18 градусів.

Температура повітря - Герань догляд у домашніх умовах

Як обрізати герань

Обрізка – найважливіший етап догляду за кімнатною геранню, інакше вона витягується,деформується та втрачає декоративність. А в майбутньому ще й гірше зростає. Крону потрібно починати формувати, коли рослина ще зовсім молода.

На кожній втечі є нирки, що сплять, але вони не проростуть, поки стебло тягнеться вгору. Тому їх стимулює щорічне обрізання ранньою весною. Укоротіть довгі пагони відразу над листовим вузлом, прибери всі пагони, які ростуть усередину, присип зрізи вугіллям і трохи підгодуй квітку азотом.

Маленькі сорти обрізають рідше – раз на кілька років і зовсім небагато. Високі сміливо проріжуй і коротень на 2/3 – вони розростуться знову. Герань середньої висоти можна обрізати на 1/4-1/3.

Сильно високі кущі варто обрізати ще й восени, щоб навантаження взимку було менше. Процедура проводиться за тим же принципом, але після того, як герань повністю відцвіте. Не поливай горщик за 2-3 дні до та після.

Як обрізати - Герань догляд у домашніх умовах

Розмноження герані живцями

Зручніше використовувати живці, які залишилися після обрізки. Оптимальна довжина втечі – близько 6 см, і щоб на ньому було 2-3 листи. Залиш його полежати пару годин, щоб місце зрізу підсохло, або присип його вугіллям.

Можеш сміливо вкорінювати живець відразу в горщик з легким ґрунтом. Або спочатку поставити його у великий пісок до появи першого коріння – приблизно через 10 днів.Його не потрібно накривати чи створювати якісь специфічні умови. Просто забезпеч помірний полив і слідкуй, щоб вода не потрапляла на листя та стебла.

Можна залишити живець у склянці з водою, і пересадити вже звідти. Стеж, щоб листя не потрапляло у воду, і не забувай його періодично доливати. Через 1-2 тижні отримаєш майже повноцінну маленьку кореневу систему.

Розмноження живцями - Герань догляд у домашніх умовах

Інші способи розмноження герані

Розмножувати герань поділом куща варто лише, якщо все одно потрібно її розсадити. Найкраще це робити під час пересадки. Акуратно відділи ділянку зі здоровими стеблами та нирками та висади окремо. Після цього головне не перезволожувати квіти. Процедуру краще проводити навесні, коли більше сонця та тепліше.

Вирощування герані з насіння не має особливого сенсу, тому що гібридні сорти втрачають батьківські властивості. Насіння обов’язково потрібно скарифікувати, тому що у них занадто щільна шкірка. Сходи з’являються через 2-3 тижні, хоча іноді це розтягується на кілька місяців.

Інші способи розмноження - Герань догляд у домашніх умовах

Пересадка герані

Пеларгонію пересаджують, коли горщик став надто маленьким для куща. А ще – після пошкодження або перезволоження коріння, або для того, щоб занести до будинку вуличні квіти на зиму. Щоб перемістити рослину з мінімальними збитками для неї, використовуй метод перевалки.

Спочатку на дно горщика обов’язково укладається дренаж з керамзиту, битої цеглини або подібних матеріалів. Щоб рослина легше діставалося зі старого вазону, добре його полів. Постав його в нову ємність з усім земляним грудкою і засип новим грунтом порожні краї навколо. Перший повноцінний полив краще робити за чотири дні.

Пересадка - Герань догляд у домашніх умовах

Важливо!

Майте на увазі, що у герані досить специфічний запах. У багатьох він навіть викликає головний біль, так що не рекомендується ставити горщик із квітами у спальні і тим більше – прямо біля ліжка.

Важливо - Герань догляд у домашніх умовах