Маранта (50 фото) – види, вирощування та догляд у домашніх умовах

Маранта (50 фото): види, вирощування та догляд у домашніх умовах

Ефектна ряболиста маранта добре знайома всім, хто небайдужий до декоративно-листяних рослин. Її чарівні щільні кущі створюють справжні зарості на підвіконні. А сортів та видів маранти так багато, що ними можна заповнити цілу оранжерею і не повторитись!

Загальна інформація

Маранта – декоративний трав’янистий багаторічник із однойменної родини. Різні види суттєво відрізняються зовні та за розмірами. Кімнатна маранта найчастіше зростає до 30 см, але в дикій природі її зростання сягає 1,5 м.

Особливо цінуються велике візерунчасте листя маранти. Найчастіше вони овальні, з прожилками, кольоровими плямами або штрихами. Увечері вона піднімає листя вгору, а вдень вони орієнтуються на сонце. За цю особливість маранту називають молитовною.

Маранта – це бульбова рослина, причому бульби деяких видів їстівні. Іноді влітку вона цвіте, та її цвітіння зовсім несе декоративної цінності. Бутони дрібні, бліді і зовсім непоказні, тому їх часто обрізають, щоб квітка не витрачала сили.

Загальна інформація

Види маранти

Різноманітні види маранти відрізняються між собою формою та забарвленням листя. Зібрали кілька найцікавіших сортів для домашнього вирощування!
Тут все зрозуміло – по всій поверхні листя чітко виступають білі прожилки. При цьому самі пластини теж не однотонні, а всіх відтінків зеленого і з червоним виворотом.

Біложиткова маранта

Тростникова маранта

Отримала свою назву за характерну форму пагонів. Крім того, це дуже великий вигляд, який у сприятливих умовах легко виростає вище 1 м. Яйцеподібне листя загострене до кінця.

Тростникова маранта

Маранта Маріселла

Її насичений зелений відтінок одразу ж привертає увагу. А ось прожилки та центральна лінія світліші, салатові або навіть білі.

Маранта Маріселла

Чорна маранта

Її друга назва – масанжу. Це дуже примхливий, але дуже декоративний карликовий вигляд заввишки до 15 см. Листя по краю настільки темне, що здається дійсно чорним.А ось посередині проходить біла смуга.

Чорна маранта

Маранта Керховена

У неї велике листя незвичайної округлої форми, найчастіше трохи хвилясте. На світлому фоні розкидані темні бурі плями, які розходяться від центральної прожилки.

Маранта Керховена

Маранта біколор

Або просто двокольорова. Вона відрізняється смугастим забарвленням зі світлого та темного відтінків зеленого. А ще – структурою кореневої системи, де не формуються бульби.

Маранта біколор

Маранта триколор

Один із найпопулярніших сортів для домашнього вирощування. У цієї маранти двокольорове листя різних відтінків зеленого та яскраві червоні прожилки.

Маранта триколор

Догляд за марантою

Маранта – мешканець бразильських тропіків, тож і умови для неї потрібні відповідні. Головні складові успіху – тепло та висока вологість.

Температура

Влітку маранта найкраще почувається при температурі 20-25 градусів, але й узимку її не можна опускати надто сильно. Мінімальний поріг – 17 градусів, інакше рослина почне хворіти та чахнути. Обов’язково уникайпротягів.

Температура

Освітлення

Маранта ховається в тіні рослих дерев, тому не дуже любить яскраве світло. Їй добре у глибині кімнати, подалі від підвіконня. Влітку її можна винести надвір, але суворо в тінь. Навіть узимку не варто ставити маранту біля вікна.

Освітлення

Полив

Маранта потребує частого поливу будь-якої пори року. Навіть взимку її поливають до 2 разів на тиждень, а влітку ще частіше. Але слідкуй, щоб вода не застоювалася, бо може початися гниття. Обприскування також будуть дуже доречними.

Полив

Грунт

Головна вимога – легкість, тому що грунт повинен добре пропускати воду та повітря. Сміливо додай пісок, кокосові чіпси, шматочки кори чи вугілля. А в іншому підійдуть готові суміші для листяних рослин.

Грунт

Добрива та підживлення

Навесні зрідка підгодовувати маранту комплексними мінеральними добривами. Вистачить одного підживлення в 2-3 тижні, і зменшить концентрацію щодо рекомендованої.

Добрива та підживлення

Обрізка

Періодично маранту можна омолоджувати, зрізаючи все листя вщент. Це потрібно робити взимку або на початку весни, і вже за місяць вона випустить нові міцні і красиві листочки.

Обрізка

Пересадка

Маранту пересаджують щороку у широкі та неглибокі вазони. Пам’ятай, що її коренева система росте вшир, а не вглиб, так що вазон потрібен відповідний. При пересадці злегка обтруси коріння та заміни частину ґрунту.

Пересадка

Розмноження та посадка марантів

Найпростіше розмножувати маранту живцями, наприклад після обрізки. Їх укорінюють відразу у ґрунті під банкою чи пакетом. Можна і у воді, але не забувай її своєчасно міняти. Проблема в тому, що маранта погано приживається – і від цього нікуди не подітися. Тому радимо вкорінювати відразу кілька живців, щоб прижився хоча б один.

Ефективніший метод – розподіл кущика разом з кореневою системою. Це потрібно робити навесні чи влітку, але тільки з дорослими міцними рослинами. Не роби ділянки надто дрібними і одразу розсади їх за окремими вазонами.

Розмноження та посадка маранти

Боротьба зі шкідниками та хворобами

Сіро-бурі грибкові плями на листі – симптом антракнозу, який виникає через надмірну вологість або кислотність ґрунту. Через сажистий грибок листові пластини покриваються сіруватим нальотом. В обох випадках виріж пошкоджені частини рослини та обробляй фунгіцидами.

При низькій температурі повітря маранту вражає чорна гнилизна. Тоді її потрібно пересадити та обробити бордоською рідиною. Все складніше, якщо виникає гнилизна кореневої шийки. На пізніх стадіях врятувати таку рослину навряд чи вдасться.

На листі та стеблах маранти ховається щитівка, яка висмоктує соки та з рослини. Іноді павутинний кліщ огортає квітку своїм павутинням. Спочатку ретельно промийте маранту теплою водою, а краще – мильним розчином. А потім опрацюй інсектицидами.

Боротьба зі шкідниками та хворобами

Маранта – фото

Красою маранти завжди приємно милуватися. Здається, що вона наповнює кімнату легкістю та свіжістю. Та й просто чудово виглядає в інтер’єрі!

Маранта - фото
Маранта - фото
Маранта - фото
Маранта - фото
Маранта - фото
Маранта - фото
Маранта - фото
Маранта - фото
Маранта - фото
Маранта - фото
Маранта - фото
Маранта - фото
Маранта - фото
Маранта - фото
Маранта - фото
Маранта - фото
Маранта - фото
Маранта - фото
Маранта - фото
Маранта - фото