Хвороби кімнатних рослин – назви, фото та як з ними боротися

Хвороби кімнатних рослин: назви, фото та як з ними боротися

На жаль, навіть цілодобова та щоденна турбота не здатна повністю вберегти улюблені квіти від проблем. Саме тому краще заздалегідь знати, з чим ти можеш зіткнутися і як з цим боротися. Тож сьогодні ми хочемо докладніше розповісти тобі про хвороби кімнатних рослин!

1. Мокра гнилизна

Якщо на листі або втечах з’являються неприємно пахнуть і ніби маслянисті плями – це вона. Найчастіше від хвороби страждають рослини з м’ясистим соковитим листям. Основні причини – надлишок вологи чи азоту. Потрібно видалити пошкоджені фрагменти, просушити ґрунт та скористатися спеціальними препаратами.

Мокра гнилизна

2. Мозаїка

Є кілька різновидів мозаїки, але всі їх поєднує один – це вірус, який швидко розповсюджується, який неможливо вилікувати. Спочатку рослина покривається білими або жовтими хаотичними плямами, потім уповільнюється розвиток, і вона гине. Пошкоджену квітку потрібно якнайшвидше ізолювати та знищити.

Мозаїка

3. Борошниста роса

Листя рослин покриваються білими плямами, які нагадують борошняний наліт. Поступово вони сіріють та змінюють структуру. Це бактеріальне захворювання, яке найчастіше проявляється у теплі та при підвищеній вологості.

Потрібно скоригувати догляд, зменшити внесення азоту, регулярно провітрювати та обприскувати рослину сіркою, спеціальними препаратами або розчином кальцинованої соди та мідного купоросу за інструкцією.

Мучниста роса

4. Фітофтороз

Листя рослини змінюють колір і в’януть, нові пагони не ростуть, а згодом починає гнити коренева система. На ранніх стадіях потрібно витягти рослину з вазону, промити корінь, видалити ділянки, що гниють, замочити кореневу систему в фунгіциді за інструкцією і пересадити рослину в знезаражений грунт.

Фітофтороз

5. Іржа

Це одне з найлегше впізнаваних захворювань, тому що листя покривається характерними іржавими плямами, а зі зворотного боку з’являються бугри. Можна спробувати видалити пошкоджені ділянки та обробити всі фунгіциди, але найчастіше іржа не лікується.

Іржа

6. Чорна ніжка

При ураженні цим грибком основа черешка чорніє, і поступово рослина відмирає. Основна причина – занадто щільний ґрунт, тому завжди використовуй досить пухкий ґрунт. Уражений держак треба відразу видалити.

Чорна ніжка

7. Сіра гнилизна

При ураженні сірою гниллю рослина покривається сірою цвіллю, яка поступово розходиться широкими кільцями. Якщо гнилизна вже утворилася, потрібно видалити пошкоджені ділянки, обробити зріз вугіллям або золою, просушити грунт і скоригувати догляд. Для профілактики потрібно дотримуватись температурно-вологісного та світлового режиму, вчасно видаляти відмираючі частини рослини та дезінфікувати грунт.

Сіра гнилизна

8. Плямистий листя

Це швидше не конкретна хвороба, а ціла категорія грибкових та бактеріальних уражень. Плями можуть бути бурими, чорніти, сіріти, біліти або сохнути. Найчастіше немає особливої ​​необхідності визначати, який саме грибок оселився на квітці. Важливо якнайшвидше видалити зіпсоване листя, обробити вазон комплексним фунгіцидом і припинити обприскування до стабілізації ситуації.

Плямистість листя

9.Водянка

На зворотному боці листя з’являються щільні нарости, які поступово розростаються. Це найчастіше пов’язано з надлишком вологи при нестачі світла. Видаліть уражені листові пластинки, зменшіть частоту поливу і перенесіть рослину на сонце.

Водянка

10. Коренева гнилизна

Головна причина кореневої гнилі – надто вологий ґрунт, особливо у поєднанні з низькою температурою. Найчастіше хвороба стає помітною, коли псується і в’яне наземна частина рослини. Іноді може допомогти екстрена пересадка, але в основному така рослина гине.

Корнева гнилизна

11. Аскохітоз

Аскохітоз рідко зустрічається на кімнатних рослинах, але він трохи відрізняється від інших грибкових уражень. Дрібні коричневі плями на листках поступово розростаються, набувають широку жовту облямівку і тріскаються. Іноді перші ознаки можна сплутати з нестачею вологи, тому важливо контролювати ситуацію. Найкраще провести профілактичну обробку комплексним фунгіцидом.

Аскохітоз

12. Бактеріальний рак

На кореневій системі з’являються великі горбисті нарости, які стають дедалі більшими.Якщо вдалося виявити бактеріальний рак на початку, достатньо видалити пошкоджені ділянки, обробити рослину препаратами і пересадити. На пізніших стадіях лікування немає.

Бактеріальний рак

13. Фузаріоз

Рослини в’януть, стебла стоншуються, а листя буріє. Спочатку уражаються слабкіші пагони, і швидкість ураження зростає при високій вологості. На початку квітка можна обробити фунгіцидами, але якщо процес вже явно активний, краще знищити рослину разом із земляною грудкою, і обов’язково продезінфікувати вазон.

Фузаріоз

14. Вертицильне в’янення

При цьому виді в’янення спочатку блякнуть і сіріють нижнє листя. Старі пластини скручуються і сохнуть, а нові відстають у зростанні та розвитку. Головний профілактичний метод – знезараження ґрунту для кімнатних рослин, особливо якщо ти використовуєш садовий ґрунт. Фунгіциди допомагають лише на ранніх стадіях.

Вертицильне в'янення

15. Червоний опік

На квітконосах та листі цибулинних рослин з’являються червоні плями, які поступово покриваються скоринкою.На цибулинах червоніють лусочки, і вся рослина деформується. Допомагає замочування у фунгіциді, але май на увазі, що агресивні препарати можуть травмувати квітконоси, що зароджуються.

Червоний опік