Як правильно доглядати орхідею в домашніх умовах

Як доглядати за орхідеєю в домашніх умовах

Орхідеї дуже гарні, але й настільки ж примхливі, тому тобі доведеться потрудитися, щоб екзотична красуня радувала пишним цвітінням. Вони добре почуваються у горщиках на підвіконні, але важливо забезпечити їм комфортну температуру, вологість та інші умови. Розповідаємо докладніше, як правильно доглядати орхідею в домашніх умовах!

Вимоги до ґрунту

Кімнатні орхідеї не зростатимуть у звичайній землі – їм потрібна спеціальна суміш. Є готові магазини, але змішати такий аналог можна самостійно. Грунт для орхідей зовсім не містить садової землі та готується з кори.

Візьми шматки дубової, осинової або соснової кори, коріння папороті та деревне вугілля. Прокип’ятіть їх півгодини, злий воду і повтори процедуру в новій воді, щоб точно знищити всіх паразитів та суперечки грибів. Висуши насухо всі інгредієнти, подрібни їх – і ґрунт для орхідеї готовий!

Вимоги до ґрунту - Як доглядати за орхідеєю в домашніх умовах

В нього можна додати трохи торфу, моху, пінопластову крихту для легкості або навіть шматки крейди. Можна використовувати гранульовану глину, вермікуліт, перліт, кришений корок або великофракційний пісок. Основне завдання суміші – підтримувати орхідею у вертикальному положенні, відводити вологу від коріння та пропускати повітря.

Для наземних орхідей у ​​ту ж суміш можна додати жменю садової землі та трохи сухого листя або моху. Так субстрат краще зберігає вологу та поживні елементи з добрив. Але його не повинно бути занадто багато навіть для потужної кореневої системи.

Вимоги до ґрунту - Як доглядати за орхідеєю в домашніх умовах

Як вибрати горщик

Корнева система орхідеї потребує циркуляції повітря, інакше вона почне гнити від постійного надлишку вологи. Добре підходять плетені горщики, кошики, сітки та дерев’яні ящики із щілинами. Головне, щоб обрана ємність утримувала кореневу систему та ґрунт на місці.

Якщо використовуєш керамічний або пластиковий горщик, обов’язково зроби в ньому дірки. І потрібен хороший дренаж, так що наповни вазон керамзитом або дрібним щебенем мінімум на третину.Сховати непрезентабельний пластик із дірками можна в гарні підвісні кашпо.

Як вибрати горщик - догляд за орхідеєю в домашніх умовах

Освітлення

Саме освітлення визначає, чи буде кімнатна орхідея цвісти. Якщо світла недостатньо, не допоможуть ніякі підживлення та добрива – повноцінний цикл вегетації просто не розпочнеться. Але якщо сонця надто багато або воно надто агресивне – квітка зовсім згорить.

Про нестачу світла в орхідеї говорить зміна забарвлення листя – світло-зелені темніють, а червоні – зеленіють. Якщо ж освітлення занадто багато, листя починає жовтіти, сохнути, покриватися опіками або бурими плямами.

Орхідеї потрібне комфортне приглушене світло, тому в розпал дня краще прикрити ролети або жалюзі. Важливо, щоб світловий день тривав хоча б 12 годин, причому незалежно від пори року. Взимку доведеться користуватися додатковим підсвічуванням, а також спеціальними фітолампами.

Освітлення - Як доглядати за орхідеєю в домашніх умовах

Температура

Домашні орхідеї люблять високу стабільну температуру: від 18 до 27 градусів вдень.Вночі її можна трохи опустити до 13-24 градусів відповідно. Обов’язково витримуй цей перепад, тому що він безпосередньо впливає на розвиток квітки та випуск нових квітконосів.

Окрім холоду, орхідеї не виносять суху спеку – отже, сусідство з радіаторами, обігрівачами та іншимиджерелами тепла. А ще вони чутливі до протягів, тому не залишай орхідею під кондиціонером або біля відчиненого вікна. І не забувай коригувати частоту поливу, залежно від температури: чим вище – тим частіше.

Температура - Як доглядати за орхідеєю в домашніх умовах

Як поливати орхідею

Орхідеї у природному середовищі ніколи не ростуть у воді і дуже погано переносять застій вологи. Вони краще переносять легку коротку посуху, ніж перезволоження. А ще кімнатні орхідеї чутливі до солей, що трапляються у водопровідній воді.

Не потрібно заливати орхідею прямо в ґрунт із пляшки або лійки. Постав вазон на 10-15 хвилин у таз з теплою водою або гарненько окати з душу. Коли субстрат повністю промокне, дай зайвій воді стекти через дренажні отвори. Після цього можна повернути орхідею на місце.

Як поливати орхідею - догляд за орхідеєю в домашніх умовах

У всіх сортів різні вимоги до частоти та інтенсивності поливу, тому обов’язково враховувай особливості своєї квітки.Наприклад, фаленопсиси та цимбідіуми люблять більш вологий ґрунт, а ось онцидіуми та дендробіуми вимагають практично повного просихання.

Під час активного зростання квітконосів та цвітіння інтенсивність поливів можна злегка наростити. А ось взимку та в період спокою після цвітіння – навпаки, скоротити. Якщо листя орхідеї жовтіє, гниє і розм’якає – води занадто багато, а якщо в’януть і морщаться – занадто мало.

Як поливати орхідею - догляд за орхідеєю в домашніх умовах

Обприскування

Вологолюбні сорти домашніх орхідей можна зрідка обприскувати з пульверизатора. Обов’язково використовуй лише добре відстояну теплу воду. Якщо у тебе є зволожувач з датчиком – стеж, щоб вологість повітря була вищою за 60%.

Обприскування - Як доглядати за орхідеєю в домашніх умовах

Добрива та підживлення орхідеї

Щоб орхідея пишно цвіла, її потрібно регулярно підгодовувати спеціальними комплексними добривами. Краще використовувати менші концентрації та дозування, але частіше – раз на 2 тижні. Фахівці рекомендують азофоску у пропорції 20/20/20.Під час спокою та взимку скоротить частоту внесення добавок.

Добрива та підживлення - Як доглядати за орхідеєю в домашніх умовах

Обрізка

Коли квітконос орхідеї повністю засох – його обов’язково потрібно обрізати. Але дивись, щоб на ньому не було молодих нирок, що зароджуються, з яких можуть з’явитися нові квіти. Якщо хочеш обрізати стрілку повністю – залиш пеньок до 4 см, а якщо частково – то ріж на 2-3 см вище сплячої нирки.

Стебла орхідей не можна обрізати повністю і потрібно залишати хоча б 1 см над рівнем ґрунту. Листя зрізають тільки у разі пошкодження або якщо їх стає занадто багато. Надмірно густа зелена маса – поширена причина, через яку орхідея не цвіте.

Обрізка - Як доглядати за орхідеєю в домашніх умовах

Пересадка орхідеї

Кімнатні орхідеї пересаджують навесні раз на 1-2 роки або при необхідності. Вірний сигнал – якщо коренева система перестає поміщатися у горщик і переростає за межі. У разі гострої необхідності пересадку можна провести за кілька тижнів після того, як орхідея відцвіте.

Найголовніше – акуратно витягти корінь квітки і не пошкодити її. Якщо не вдається дістати грудку, краще розрізати горщик замість того, щоб тягнути його сильніше. Добре промийкореневище теплою водою і залиш просохнути. Після цього видали всі сухі, підгнили і пошкоджені ділянки гострим ножем або садовими ножицями. Зрізи обробіть квітковими антисептиками або товченим вугіллям.

Засип горщик побільше новим ґрунтом, щоб він заповнював простір між корінням, але не покривав точку зростання. Щоб орхідея швидше адаптувалася після пересадки, постав її на пару днів у притінене місце і не поливай. Якщо потрібно, установи на час підпорки, які будуть підтримувати квітку, доки вона остаточно не вкорениться на новому місці.

Пересадка - Як доглядати за орхідеєю в домашніх умовах

Розмноження

Зручніше розмножувати домашню орхідею розетками, які зазвичай з’являються біля кореня. Її потрібно просто відокремити та пересадити у новий горщик – вона вкорениться вже на місці. Якщо розетка проросла біля квітконоса, спочатку потрібно почекати, поки коріння виросте на 5-6 см, і лише потім пересадити.

А великі старі квіти можна розмножити поділом кореня разом із листком. Приблизно через рік такий паросток пустить кілька самостійних діток. Це вже повноцінні майбутні орхідеї, які можна розсадити по різних горщиках.

Розмноження - Як доглядати за орхідеєю в домашніх умовах

Догляд за орхідеєю під час цвітіння

Під час цвітіння орхідею не можна пересаджувати та перегодовувати добривами. По можливості підніміть температуру повітря на 3-5 градусів від звичної норми. Для поливу використовуй лише теплу воду температурою близько 25-28, але не вище 30 градусів.

Догляд за орхідеєю під час цвітіння

Догляд за орхідеєю взимку

Взимку дуже важливо забезпечити орхідеї достатню кількість світла. Тому ще в жовтні перенеси горщик на підвіконня або постав йому підсвічування. Якщо біля вікна дуже холодно, залиш орхідею в будь-якому іншому місці під звичайною люмінесцентною або спеціальною фітолампою.

Сократи полив до одного разу на 1,5-2 тижні, а підживлення – до одного разу на місяць. У цей час орхідея повільніше засвоює поживні речовини. Обприскувати квітку взимку не рекомендується, щоб вона не переохолоджувалася, так що використовуй зволожувач або постав поблизу миску з водою.

Догляд за орхідеєю взимку в домашніх умовах

Відео: Орхідея Фаленопсис – догляд після покупки