Монстера (60 фото) – види, догляд та вирощування

Монстера (60 фото): види, особливості догляду

Вже близько півтора століття химерна та екстравагантна монстера не виходить із моди у квітникарів, але чому? Довгі роки незвичайну рослину вважали хижаком через небезпечний вид його великого і розлогого порізаного листя. Європейські мореплавці, які вперше потрапили в тропічні ліси, вважали їх застрашливими. Але вже незабаром знайшлися шанувальники екзотичної краси, і тепер монстера прикрашає собою багато квартир і будинків. А ми розповімо, як її доглядати!

Загальна характеристика

Монстера – унікальний тропічний довгожитель, який настільки давно прижився у наших квартирах та будинках – що начебто був тут завжди. Вічнозелена ліана захоплює американські вологі ліси та витягується на десять метрів. Навіть у кімнатних умовах деякі сорти легко розростаються до 3-5 метрів.

Ще у 18 столітті з’явилися жахливі легенди про рослини-вбивці, які знаходили моряки та мандрівники. Вважалося, що після зустрічі з лісовими монстрами від людини чи тварини не залишиться нічого, окрім скелета. А коріння та паростки, що звисають з дерев, можуть прорости прямо крізь тіло.

Загальна характеристика - Монстера
Пізніше ці міфи розвінчали ботаніки, коли монстеру вперше завезли до Великобританії. А в середині 19 століття данець Лібман навіть видав цілу збірку, присвячену американській рослинності. Спочатку монстера помилково визначили до роду Філодендрон, але незабаром виділили в окрему категорію.

Унікальна особливість монстери полягає в тому, що вона легко продовжує жити навіть без контакту з ґрунтом. Такі рослини називаються епіфітами та вкорінюються повністю на інших деревах. Епіфіти не належать до паразитів, тому що не отримують від «батька» жодних поживних речовин, крім фізичної опори.

Тропічна монстера – це квітуча рослина, але добитися цвітіння складно навіть у оранжереях: у квартирі тобі це навряд чи вдасться. Її велика біла квітка нагадує вітрило, а згодом перетворюється на такий самий великий фіолетовий плід. У деяких сортів монстери ці плоди навіть їстівні, зокрема у делікатесної.

Загальна характеристика - Монстера

Види монстери

У світі існує близько 50 видів розкішної вічнозеленої монстери, але в наших широтах переважно вирощують лише деякі з них. Їх цінують за красу, декоративність, витонченість, за сприятливий вплив на повітря у приміщенні.

Монстера коса

Найпопулярніший домашній сорт ще називають серповидною або монстерою експілату. У середні широти вона потрапила з бразильських та гвіанських тропіків, але трапляється й у інших вологих лісах. Порівняно з великими родичами, ця ліана досить дрібна: листя доростає до 20 см. Зате це компенсує довгий квітконос з великим квітучим качаном до 4 см.

Монстера коса - Види монстери

Монстера делікатесна

Другий поширений сорт прибув на європейський континент із лісів Центральної Америки. У природному середовищі гігантська ліана здатна розростатися на кілометр, в оранжереях – до 12 м заввишки, а квартирах – до стелі. Це рідкісний сорт, цвітіння якого можна досягти вдома, якщо забезпечити правильний догляд рослині.

Молоде листя делікатесної монстери спочатку з’являється цілим і серцеподібним, але згодом змінюється їх форма і з’являються розсічення. Шкірка стає більш жорсткою і грубою, на фоні чого виділяються витончені білі квітучі качани. Є особливий сорт делікатесної монстери з білим листям, але вона більш примхлива і вимоглива до догляду.

Монстера делікатесна - Види монстери

Монстера Борзіга

Це тонший і делікатний сорт, який чудово почувається у квартирах та офісах. Він менший і витонченіший за класичну делікатесну монстеру, а листові пластини доростають до 30 см. У природі вид часто зустрічається тільки в деяких регіонах: особливо– на території Мексики.

Монстера Борзіга - Види монстери

Монстера пробита

Лазова ліана з яйцеподібним листям пробралася до будинків і квартир прямо з американських тропіків. Вона досягає метра у висоту, але при цьому залишається нерівнобокою, з листям, що розширюється. Пластини вкриті несиметричними та нерівномірними отворами, завдяки чому квітка виглядає особливо незвичайно.

Монстера пробита - Види монстери

Монстера Адансона

Один із найоригінальніших сортів примітний структурою листя: вони не порізані, а усипані безліччю отворів по всій поверхні пластини. У природному середовищі він мешкає в Бразилії та Коста-Ріці і досягає 8 метрів у висоту, а велике листя сягає 50-55 см. Під час цвітіння жовтий качан формується на короткому квітконосі, але досягти цього в квартирі практично неможливо.

Монстера Адансона - Види монстери

Догляд за монстерою

Перш ніж обзавестися монстерою, врахуй, що навіть у квартирі тропічний гігант розростається до значних розмірів.Отже, обов’язково подбайте про те, щоб виділити їй достатньо місця в кімнаті.

Температура

Як і її тропічні родичі, монстера любить теплий клімат і не переносить зимових морозів. Стеж, щоб температура в кімнаті не опускалася нижче 16 градусів, а влітку вона легко переносить навіть 25 градусів.

Температура - Догляд за монстерою

Освітлення

Розкидиста і пишна монстера, всупереч поширеній думці, не вимагає занадто багато сонця, а прямі промені залишають опіки. Вона добре переносить затінені ділянки, завдяки чому так прижилася у квартирах. Але врахуй, що якщо тіні занадто багато – листя буде рости блідішим, дрібнішим і не з такими глибокими прорізами.

Освітлення - Догляд за монстерою
Освітлення - Догляд за монстерою

Полив

А ось води монстері потрібно якнайбільше, адже м’які та теплі тропічні зливи доведеться замінювати самостійно. Квітка потребує рясного поливу, але не перезволожуй грунт.По монстері легко помітити, що щось не так: якщо вологи стало занадто багато, вона плаче: краплі збираються просто на листі.

Не забувай про обприскування, без яких у спеку листя пересихає і жовтіє. Обмивай пластини теплою водою, щоб зняти з них пил і бруд, але використовуй тільки м’яку воду, інакше залишаться білі плями. Взимку скоротить інтенсивність та частоти водних процедур, але не відмовляйся від них повністю.

Полив - Догляд за монстерою

Добрива та підживлення

Монстера – потужна і сильна рослина з великим листям, тому для її зовнішнього вигляду важливі підживлення під час активного зростання: з середини весни і до кінця літа. Тобі не доведеться винаходити велосипед: підійдуть спеціалізовані суміші для декоративних листяних видів. А ось взимку удобрювати монстеру небажано, інакше вона почне активніше рости, але листя буде млявим і слабким.

Добрива та підживлення - Догляд за монстерою

Обрізка

Тропічна гостя не потребує регулярної обрізки, але як ліана вона вимагає опори для зростання. Якщо ти хочеш сформувати розлогу та об’ємну рослину, ріж стебло раз або двічі ще на самому початку.

Особливість монстери – у великій кількості довгих і сильних повітряних коренів, якими вона намагається зафіксуватися на підставі. Мандрівники раніше брали їх за щупальця тропічних монстрів.Але насправді вони дуже делікатні та ніжні, тому вимагають обережного поводження.

У міру зростання все придаткове коріння рекомендується вкорінювати в горщик, інакше квітка може прирости навіть до виступів і шорсткості стіни. Зняти його потім акуратно, щоб не пошкодити, практично неможливо.

Обрізка - Догляд за монстерою

Посадка та розмноження монстерів

Як і інші ліани, найпростіше розмножувати монстеру живцюванням: вона швидко укорінюється практично в будь-яких умовах. Зріж верхівку або використовуй будь-який стебловий черешок з декількома листками. Тільки обов’язково зрізай його нижче за повітряний корінь: повноцінна коренева система розвиватиметься саме з нього. Монстера швидко росте, тому періодично її потрібно пересаджувати: раз на 1-1,5 роки. Але врахуй, що при всій своїй потужності, квітка дуже крихка і делікатна, тому поводитися з нею потрібно дбайливо. Великі та розлогі 5-річні монстери перестають пересаджувати, щоб не пошкодити: достатньо оновлювати верхній шар ґрунту.

Посадка та розмноження монстери

Шкідники та хвороби

Монстера рідко хворіє і майже всі проблеми пов’язані з неправильним доглядом: великою кількістю або нестачею вологи.Якщо листя росте дрібним і без прорізів – квітці не вистачає світла, а якщо знизу з’являються плями – це вказує на перелив. Коричневий колір свідчить про брак вологи або тісне гірше, а бліде забарвлення та жовті плями – про надмірно інтенсивне освітлення.

На соковитому листі та стеблах монстери з’являються щитівки, попелиця та павутинні кліщі. Але позбутися їх досить просто: оброби рослину спеціальними інсектицидами.

Май на увазі, що в соку деяких сортів монстери містяться речовини, агресивні для людини. Вони можуть викликати подразнення шкіри та слизової оболонки, тому обов’язково дізнайся особливості свого вигляду і звертайся з квіткою акуратно.

Шкідники та хвороби - Монстера

Монстера – фото

Монстера – безумовно одна з найяскравіших тропічних рослин, яку легко можна виростити в квартирі. Одного вазону достатньо, щоб створити прохолодний та затишний зелений куточок. Впевнись у цьому на власні очі!

Монстер - фото
Монстер - фото
Монстера - фото
Монстер - фото
Монстер - фото
Монстер - фото
Монстер - фото
Монстер - фото
Монстер - фото
Монстер - фото
Монстера - фото
Монстера - фото
Монстер - фото
Монстер - фото
Монстер - фото
Монстер - фото
Монстер - фото
Монстер - фото

Відео: Монстера – Догляд за рослиною