Хатіора (50 фото) – види, догляд та вирощування в домашніх умовах

Хатіора (50 фото): види, догляд та вирощування в домашніх умовах

Серед суккулентів та кактусів дуже багато химерних та майже фентезійних видів. Наприклад, хатіора, яка так нагадує кімнатний зелений корал завдяки своїй будівлі. Її пагони схожі на щупальця якогось міфічного чудовиська. А ще її дуже легко виростити вдома!

Загальна інформація

Хатіора живе у тропічних лісах і, по суті, веде наземний спосіб життя. У неї дуже поверхневе мочкувате коріння, а між сегментами пагонів формуються повітряні коріння. За рахунок цього вона примудряється отримувати вологу та поживні речовини буквально з усіх боків.

Хатіора повільно росте, і в домашніх умовах рідко перевищує 30-40 см. Але старі здорові екземпляри, яким вже від 10 років і більше, можуть розростатися до 1,8 м. У міру зростання пагони тягнуться вгору, але з часом поникають під своєю вагою.

Зелені пагони хатіори складаються з пузатих циліндричних сегментів, які можуть ще й роздмухуватися при накопиченні вологи. Старі пагони поступово стають темнішими. На деяких проглядаються білі крапки – все, що залишилося від колючок колишнього кактуса.

Хатіора цвіте такими ж незвичайними трубчастими квітками на кінці стебел.Зазвичай вони жовті або рожеві, і через кілька тижнів поступово в’януть, а на їхньому місці формуються ягоди.

Загальна інформація

Види хатіори

Насправді рід хатіори зовсім маленький, і до нього входить лише 4 види. Між собою вони відрізняються формою сегментів, кольором бутонів та будовою кущика.

Солеросова хатіора

Та сама хатіора з тонкими довгастими сегментами-трубочками. Її яскраві зелені пагони активно розгалужуються, а в сезон цвітіння покриваються невеликими жовтими дзвіночками.

Солеросова хатіора

Рожева хатіора

Її сегменти плоскі, широкі та ребристі, по 2-2,5 см завдовжки. Зелений відтінок поєднується з червоним і сизим, і зрідка пагони вкриті волосками-колючками. Це дуже декоративний вид із великими квітками до 4 см у діаметрі.

Рожева хатіора

Хатіора Герміна

Ще один рожевий вигляд із дуже яскравими квітками середнього розміру – до 2,5 мм. Ця хатіора має довгі пагони, які легко виростають більше 30 см. При цьому довжина кожного сегмента доходить до 5 см.

Хатіора Герміна

Хатіора Гартнера

Яскраві малинові або червоні бутони настільки насичено забарвлені, що їх неможливо не помітити. Особливо ефектно вони виглядають на контрасті з темними плоскими стеблами в зазубрині.

Хатіора Гартнера

Догляд за хатіорою

Незважаючи на свій нетиповий зовнішній вигляд, хатіора зовсім невибаглива. Вибери їй гарне місце і зрідка приділяй трохи уваги – а більше їй нічого й не треба!

Температура

Середньостатистична комфортна температура для хатіори протягом року – 20 градусів. Але врахуй, що період спокою в неї настає не взимку, а першій половині осені. Тому в цей час краще знизити температуру до 15 градусів та скоротити полив.

Температура

Освітлення

Хатіора любить довгий світловий день та яскраве розсіяне освітлення. Але її не можна залишати під прямим сонячним промінням, особливо на південних вікнах. У найспекотніші дні радимо відставити її подалі або притінити.

Освітлення

Полив

Навіть у спекотний час хатіору поливають досить рідко, у міру висихання ґрунту. І поступово скорочуй цю частоту ще сильніше зі зниженням температури. Влітку рекомендуємо обприскувати кактус.

Полив

Грунт

Можна використовувати грунт для кактусів та сукулентів, або змішати власний субстрат із листової землі та дерну. Але обов’язково додай розпушувачі і трохи органіки, ніби перегною.

Грунт

Добрива та підживлення

Коли хатіора активно зростає, періодично підживлюй її сумішами з високим вмістом фосфору та калію. Оптимальна частота – приблизно раз на 2-3 тижні.

Добрива та підживлення

Пересадка

Хатіору пересаджують у міру зростання, особливо в перші роки, коли вона розростається ще швидше. Пам’ятай, що її кореневища поверхневе, але розлоге, так що вазон потрібен широкий, а не глибокий. Роби все максимально акуратно, бо стебла хатіори тендітні. Якщо потрібно, то можна встановити для неї опору.

Пересадка

Посадка та розмноження хатіори

Зручніше розмножувати хатіору живцями, тому що саме такими сегментами вона найшвидше розмножується в природі.Вибери красиву здорову втечу та обріж черешок з 3-5 сегментами. Залиш його у воді, міняй кожен день, а коли коріння відросте – посади в ґрунт.

Посадка та розмноження хатіори

Боротьба зі шкідниками та хворобами

Стебла хатіори деформуються і червоніють, якщо їй дуже жарко. А псуються і темніють, навпаки, від холоду. Надлишок вологи легко призводить до грибкових захворювань. Через них пагони покриваються плямами, стають м’якими і рідкими, втрачають форму. У такому разі потрібно акуратно вирізати болючі ділянки та обробити рослину фунгіцидами.

Часто між сегментами хатіори селиться борошнистий червець. Його легко помітити по білому нальоту і таких же цятках, наче присипаних борошном. Акуратно прибери шкідників ватною паличкою, змоченою у спирті, а потім оброби інсектицидами.

Боротьба зі шкідниками та хворобами

Хатіора – фото

Як ми могли розповісти про таку незвичайну рослину і не показати її ближче й у всіх ракурсах? Тільки поглянь, яка гарна хатіора!

Хатіора - фото
Хатіора – фото
Хатіора - фото
Хатіора - фото
Хатіора - фото
Хатіора - фото
Хатіора - фото
Хатіора - фото
Хатіора - фото
Хатіора - фото
Хатіора – фото
Хатіора – фото
Хатіора – фото
Хатіора – фото
Хатіора – фото
Хатіора – фото
Хатіора – фото
Хатіора – фото
Хатіора – фото
Хатіора – фото
Хатіора – фото
Хатіора - фото
Хатіора - фото