Фітофтора на помідорах: як боротися, чим обробити

Фітофтора на помідорах: як боротися, чим обробити

Кожен городник рано чи пізно стикається з одвічним ворогом своєї розсади – фітофторою. Хвороба прогресує в лічені дні і здатна занапастити більшість грядок з помідорами. Боротися з нею дуже складно, але складніше – вчасно виявити. Розповідаємо, як це зробити і чим обробити уражені рослини!

Що таке фітофтора?

Фітофтора – це грибок, який вражає городні та садові культури буквально на очах. Він дуже швидко розвивається і ще швидше пошириться дільницею. Спочатку це хвороба томатів, баклажанів та картоплі, але також вона вражає і багато інших рослин.

Фітофтора на помідорах - Що це

Причини появи

Фітофтора процвітає у вологі теплі дні з сильними перепадами температур з дня на ніч та рясною росою. Саме вода найкраще розносить суперечки грибка по ділянці, а от у сухі спекотні дні вони, навпаки, гинуть.

Фітофтороз передається буквально всіма можливими шляхами – через ґрунт, насіння, бульби, з розсади на розсаду, на інструментах, підошві та рукавичках.Інфекція довго зберігається і чекає на сприятливий момент. Суперечки можуть спати та не подавати ознак життя навіть кілька років.

Причини появи фітофтори на помідорах

Як розпізнати хворобу

Фітофтору складно вчасно розпізнати, а потім вже надто пізно, адже вона здатна знищити помідори буквально за ніч. Інкубаційний період захворювання при 20 градусах – менше трьох днів. Втрата врожаю може досягати 70% і навіть вище.

Перші ознаки фітофторозу – це бурі сухі плями на листі, які поступово розростаються і покриваються білим нальотом. Вони переходять на стебла та плоди помідорів, і повільно повзуть знизу нагору. Якщо погода досить суха – уражені тканини просто відмирають, а якщо волога – гниють.

На останніх стадіях плоди помідорів від фітофтори чорніють і висихають майже за пару годин. А на перших – хворобу легко переплутати з іншими грибками, тільки вони куди менш стрімкі. Уражені рослини по суті помирають від нестачі кисню. Є такі плоди або використовувати насіння категорично не можна – воно заражене.

Як розпізнати хворобу - Фітофтора на помідорах

Хімічні препарати: чим обробляти?

Хімічні фунгіциди більш швидкі, дієві та ефективні. Але з ними потрібно працювати дуже акуратно, користуватися захистом і ретельно дотримуватися дозування!

Бордоська рідина

Найуніверсальніший та найефективніший засіб – справжня паличка-виручалочка для городників. Вона швидко діє на всі грибкові та бактеріальні захворювання.

Бордоська рідина - Чим обробити помідори від фітофтори

Рідоміл Голд

Комплексний двокомпонентний фунгіцид підходить для лікування та профілактики фітофтори. Його головні переваги – висока тривалість захисної дії та ефективність за низьких температур.

Рідоміл Голд - Чим обробити помідори від фітофтори

Скор

Високоефективний фунгіцид добре справляється з фітофторою помідорів. Активні компоненти у складі зупиняють розвиток грибка та знищують його.

Скор - Чим обробити помідори від фітофтори

Танос

Популярний двокомпонентний фунгіцид добре підходить для профілактики фітофтори. Вінє майже скрізь, зручний, популярний та недорогий, але для екстреного лікування краще взяти щось більш спеціалізоване.

Танос - Чим обробити помідори від фітофтори

Трихофіт

Біологічний препарат підходить для обробки помідорів та знезараження ґрунту. У ньому містяться суперечки іншого корисного грибка, які пригнічують фітофтор.

Трихофіт - Чим обробити помідори від фітофтори

Планріз

Дію системного фунгіциду забезпечують живі ґрунтові бактерії, які знищують грибок. Додатково препарат стимулює ріст та підвищує імунітет рослин.

Планріз - Чим обробити помідори від фітофтори

Гаупсин

Універсальний засіб використовується для одночасної профілактики грибків та комах. Для зручності Гаупсін випускається у вигляді рідини різного об’єму – до 5 л.

Гаупсин - Чим обробити помідори від фітофтори

Гамаїр

Універсальний бактерицидний препарат випускається у вигляді зручних для застосування таблеток. Його можна використовувати для поливу, обприскування та обробітку ґрунту.

Гамаїр - Чим обробити помідори від фітофтори

ХОМ

Фунгіцид на основі міді – безпрограшний засіб у боротьбі з фітофторою помідорів. Воно проникає в саму структуру рослини та захищає її зсередини та зовні.

ХОМ - Чим обробити помідори від фітофтори

Профіт Голд

Контактний фунгіцид розроблений спеціально для помідорів та картоплі. Достатньо трьох обробок у сезон для профілактики більшості грибкових захворювань.

Профіт Голд - Чим обробити помідори від фітофтори

Народні засоби: як боротися?

Промислові хімікати – не єдиний спосіб боротьби за здоров’я улюбленого городу.Хоч фітофтора і справді дуже небезпечна, але народні методи залишаються цілком ефективними!

Мульчування

Простір навколо стебел краще регулярно мульчувати. Мульча добре зберігає вологу та поживні елементи, але водночас створює несприятливі умови для грибка. У ній формується здорова мікрофлора, а ще вона захищає рослину від нічних заморозків.

Мульчування - Народні засоби від фітофтори на помідорах

Кефір

Молочна кислота дуже ефективна від шкідливих грибків. Метод дуже м’який і щадний, але щотижневі обприскування помідорів – чудова профілактика фітофтори. Тільки розведи кефір звичайною відстояною водою у пропорції 1:10.

Кефір - Народні засоби від фітофтори на помідорах

Медний дріт

Мабуть, один із найдивніших методів, полягає в тому, щоб проколоти стебло помідора тонким мідним дротом. Але спочатку обов’язково продезінфікуй її, щоби не занести іншу заразу. Дріт вставляють на висоті близько 5 см від землі, і він буквально перегороджує шлях інфекції.

Мідний дріт - Народні засоби від фітофтори на помідорах

Часник

Часниковий розчин – універсальний засіб для профілактики більшості грибків та паразитів. У ньому містяться корисні речовини, які позитивно впливають імунітет рослини. Приготуйте міцний настій з 200 г часнику на літр і обприскайте помідори приблизно по 150 мл на кожен кущик.

Часник - Народні засоби від фітофтори на помідорах

Сіль

Приготуй найпростіший сольовий розчин із склянки кухонної солі на відро води. Видалити з помідорів усі пошкоджені ділянки та оброби їх розчином. Сіль створює на поверхні досить довговічну захисну плівку, щоб суперечки фітофтори не могли проникати та поширюватися далі.

Сіль - Народні засоби від фітофтори на помідорах

Зола

Піввідра золи змішай із відром води і дай відстоятися три дні в темному місці, періодично перемішуючи. Процідити, додати близько 30 г тертого мила і розбавити водою до 30 л. Такі профілактичні обприскування починають, як тільки розсада остаточно приживеться.

Зола - Народні засоби від фітофтори на помідорах

Трутовий гриб

Сухий трутовий гриб потрібно подрібнити та залити окропом у співвідношенні 100 г на літр. Обприскування проводять кожні півтора тижні, і вони ефективно стримують подальше зараження помідорів.

Трутовий гриб - Народні засоби від фітофтори на помідорах

Профілактика фітофтори на помідорах

Щоб не довелося битися з фітофторою у нерівному бою, краще запобігти її заздалегідь. Для цього потрібно створити для грядок помідорів комфортні умови, не загущувати посадки та обов’язково розділяти томати з картоплею. Дотримуйся правил агротехніки та сівозміни, особливо якщо у тебе велике поле!

Обов’язково потрібна вентиляція та хороше провітрювання, тому нижнє листя помідорів рекомендується прищипувати. Акуратніше поливай томати під корінь, не заливаючи всієї розсади. Відразу ж прибирай все рослинне сміття та бур’яни, а в сезон не забувай про профілактичну обробку фунгіцидами.

Сортів з імунітетом до фітофтори немає, але ранні сорти помідорів більш стійкі до неї. Вибирай лише перевірений посівний матеріал та обов’язково протруюй його перед використанням.За статистикою від грибка рідше страждають високорослі та скоростиглі сорти, а ще деякі гібриди.

Профілактика фітофтори на помідорах