Астильба (75 фото) – догляд, вирощування та посадка

Астильба (75 фото): догляд, вирощування та посадка

Якщо тобі набридли нудні однотипні клумби, а хочеться красиво оформити ділянку, то елегантна астильба створена спеціально для тебе! Багатьом не знайома ця квітка – і зовсім дарма, адже їй практично немає рівних. Особливо добре йому в тінистих садах, тож якщо у тебе на подвір’ї не вистачає сонця – ми розповімо, що робити!

Загальна характеристика

Астильба – трав’яниста рослина з розвиненою дерев’янистою кореневою системою. Багаторічні пагони можуть розростатися до 2 м у висоту, але є і мініатюрні сорти всього до 8 см. Матове темне листя на довгих черешках набуває темно-зеленого, бронзового або червоного відтінку.

Особливість астильби – її виразні верхівкові суцвіття до 60 см, зібрані з маленьких мереживних кольорів. Відтінки варіюються від рожевого до лілового, від білого до яскраво-червоного, від бузкового до фіолетового.

Загальна характеристика - Астильба

Іноді зустрічаються пірамідальні, хуртові, ромбовидні і навіть пониклі суцвіття. У пірамідальні бічні стрижні поступово зменшуються вгору і розходяться від основної осі майже прямим кутом.У ромбовидних вони розходяться під гострим: це властиво японській астильбі.

У саду квітка чудово гармонує з іншими рослинами, що люблять тінь. Наприклад, з морозником, бергенією та подофіллумом, або навпаки – з тонкими та витонченими конвалії, ірисами, тюльпанами, горянкою. Висаджуй астильбу моногрупами біля інших чагарників, а поодиноко вони розбавлять хвойні садові посадки.

Загальна характеристика - Астильба

Історія поширення

Астильба прийшла до нас з Америки та Східної Азії, де вона чудово проростає серед лісів та на берегах. У Європу вона потрапила з Японських островів до кінця 18 століття, коли її завезли мисливці за дивовижними краєвидами.

У Стародавньому Китаї астильбу використовували як ліки, і досі готують з неї цілющі суміші і навіть спеції. Вважається, що вона має тонізуючий, виражений протизапальний і жарознижувальний ефект.

Навіть походження назви астильби незвичайне, як і сама квітка: дослівно вона означає «без блиску». Так назвав новий вигляд лорд Гамільтон, який хотів підкреслити матове елегантне листя.

Історія розповсюдження - Астильба

Види астильби

За різними даними астильба налічує до 40 видів, але в садах висаджують лише 10-12 з них. Між собою вони відрізняються не лише зовнішнім виглядом, але й часом цвітіння: ранні, середні та пізні, від червня до серпня.

Простолиста астильба

Це декоративний ажурний гібрид у вигляді маленьких витончених кущиків до 0,5 м заввишки. Сорт погано переносить спеку і сухе повітря, зате за сприятливих умов заслужено вважається одним з найкрасивіших з його ніжними пухкими квітами на тлі листя, що бронзовіє.

Простолистна астильба - Види астильби

Астильба Тунберга

Це дуже витончений сорт із густими білими квітами, зібраними у великі кистевидні суцвіття. У діаметрі вони сягають 10 див, а довжину – до 25 див, і навіть цвітуть до серпня. Ажурні кисті виглядають ще яскравіше на тлі складного зубчастого листя насиченого зеленого відтінку.

Астильба Тунберга - Види астильби

Астильба Арендса

Це головний та найпопулярніший вид, на основі якого вивели десятки гібридів. Потужні розлогі кущі у формі кулі або піраміди розростаються на метр.На тлі темно-зеленого листя виділяються білі, бузкові, ніжно-рожеві та червоні суцвіття, які пишно цвітуть до 35 днів.

Астильба Арендса - Види астильби
Астильба Арендса - Види астильби

Астильба Давида

Розкидистий потужний і широкий кущ виростає до 1,5 м і відрізняється своїми значними формами. Друга особливість сорту – бліде зморшкувате листя незвичайної конфігурації з коричневими прожилками. Опущені суцвіття зібрані з мереживних рожево-бузкових квітів, які виглядають свіжо та романтично.

Астильба Давида - Види астильби

Астильба японська

Мініатюрний декоративний сорт не виростає вище 0,7-0,8 метрів із щільним глянсовим листям у прожилках. Пухнасті волоті-суцвіття пофарбовані в білий, рожевий або насичено бордовий. Сучасні сорти відрізняються стійкістю до холодів та легко приживаються у складних умовах.

Астильба японська - Види астильби
Астильба японська - Види астильби

Астильба гола

Це незвичайний карликовий кущ, висота якого рідко перевищує 13 см. Маленький округлий чагарник примітний ще й бронзовим листям, яке явно виділяється на тлі трави.

Астильба гола - Види астильби

Астильба китайська

Ще один класичний сорт висотою до 110 см з довгими та щільними бузковими суцвіттями. Рідше зустрічаються білі або рожеві квіти, але вони завжди дрібні та ажурні. Цікава особливість – незвичайна конфігурація листя: великі прикореневі пластини на довгих ніжках догори стають меншими і витонченішими.

Астильба китайська - Види астильби

Догляд за астильбою

Швидкість росту та пишність астильби залежить від правильного вибору ділянки для посадки, від рівня тепла та вологи. Вона морозостійка, майже не боїться шкідників із хворобами, радує рясним цвітінням.

Температура

Астильба добре переносить умови помірних широт, але активна вегетація починається лише тоді, коли температура стабільно тримається вище за 10 градусів. Взимку вся наземна частина відмирає: це абсолютно нормально, навесні квітка розростеться знову.

Температура - Догляд за астильбою
Температура - Догляд за астильбою

Освітлення

Астильба не потребує великої кількості світла і продовжує добре і густо цвісти навіть у тіні. Її ідеальні умови – розріджена тінь, але сорти зі світлими квітами добре почуваються і на сонці. Тоді їхнє цвітіння майже вдвічі інтенсивніше, але й пропорційно коротше.

Освітлення - Догляд за астильбою

Полив

Полив – єдиний складний момент у догляді за астильбою, тому що це дуже вологолюбна квітка, яка віддає перевагу мусонному клімату. З тривалою посухою вона категорично не справляється, особливо у поєднанні з бідним ґрунтом та спекою. Тому на сонці поливати розсаду потрібно двічі на день, а у комфортній тіні достатньо щотижневого поливу.

В той же час астильба погано переносить надмірну вологу: у тому числі й високий рівень ґрунтових вод. Через це коріння випрівають і гниють, тому не забувай про якісний надійний дренаж або вибирай місця вище.Обов’язково мульчируй ґрунт: це знижує перегрів, гарантує повітропроникність, пухкість, утримує вологу, але перешкоджає гниття.

Полив - Догляд за астильбою

Добрива та підживлення

Перша порція добрив вноситься ще при посадці, але для розвитку та зростання астильбі потрібні регулярні підживлення. Особливо, якщо роками вирощуєш багаторічну квітку на одному місці. Наприклад, азотні добрива сприяють оновленню листів після зими, фосфорні – пишному цвітінню, а калійні – утворенню насіння.

Добрива та підживлення - Догляд за астильбою
Добрива та підживлення - Догляд за астильбою

Обрізка

Від регулярної обрізки безпосередньо залежить декоративність густої і бурхливо розростається астильби. І обов’язково видаляй усі відцвілі суцвіття до утворення насіннєвих коробочок. Особливо якщо ти використовуєш астильбу для прикраси і в ландшафтному дизайні.

Обрізка - Догляд за астильбою

Посадка та розмноження

При виборі місця для посадки обов’язково враховуйте час цвітіння того чи іншого сорту. Липневі види люблять затишні куточки у тіні, а рання чи пізня нормально переносить сонце.

Для посадки важливо правильно вибрати кореневища без гниючих, відмерлих або пошкоджених частин. Воно обов’язково має бути здоровим, не пересушеним і не надто вологим. Від якості посадкового матеріалу в першу чергу залежить, наскільки густою, пухнастою та красивою виросте астильба.

Посадка та розмноження - Астильба

Відстань між саджанцями залежить від сорту та його розмірів: високі чагарники не можна садити ближче, ніж кожні 50 см, а для низьких досить 30 см. Глибина ями теж залежить від розміру: кореневища має розташовуватися у ній вільно.

Слідкуй, щоб точка зростання була на поверхні і не пересипана ґрунтом. Щоб утримати вологу і покращити ґрунт, але не нашкодити квітці, використовуй мінеральні добрива, кісткове борошно, золу та гідрогель. За рік астильба витягується на кілька сантиметрів, тому частину кореневища, що відкривається, потрібно вчасно писувати землею.

Розмноження насінням не використовується для багаторічних декоративних сортів – недостатньо ефективно. Найнадійніший, простий та перевірений спосіб – розподіл кореневища викопаного материнського куща на кілька частин. А навесні можеш використовувати бруньки та живці – вони легко приживаються і швидко ростуть.

Посадка та розмноження - Астильба

Боротьба зі шкідниками та хворобами

Астильба відноситься до тих рідкісних, але дуже зручних садових рослин, які практично не схильні до хвороб і шкідників. Іноді кореневища атакує галова нематода, яка реагує на класичні інсектициди. У такому разі хворі кущі доведеться видалити разом із зараженим ґрунтом.

Друга проблема – слинява пінниця, яку можна помітити, якщо листя почало рости не так густо і повільно. Для профілактики бажано збирати шкідників вручну та проводити регулярну обробку.

Боротьба зі шкідниками та хворобами - Астильба

Астильба – фото

Для того, щоб оцінити астильбу гідно і у всій красі, пропонуємо цю добірку фотографій. Ніжна та незвичайна квітка радує різноманіттям та витончено прикрасить будь-який сад!

Астильба - фото
Астильба - фото
Астильба - фото
Астильба - фото
Астильба – фото
Астильба - фото
Астильба - фото
Астильба - фото
Астильба - фото
Астильба - фото
Астильба - фото
Астильба - фото
Астильба - фото
Астильба - фото
Астильба – фото
Астильба - фото
Астильба - фото
Астильба - фото
Астильба - фото
Астильба - фото
Астильба - фото
Астильба - фото
Астильба - фото
Астильба - фото
Астильба - фото

Відео: Астильба – особливості догляду, вирощування