Аквілегія (80 фото) – види, догляд та вирощування

Аквілегія (80 фото): види та особливості догляду

Щойно не називають аквілегію в народі – від водозбору чи орлика до колумбіни чи ельфійських туфельок. Красива і яскрава квітка злегка нагадує лілію, але відрізняється від неї формою бутонів та забарвленням. Аквілегії висаджують на клумбах, альпійських гірках, у міксбордерах та під зріз для букетів. Сьогодні ми розповімо, як її правильно доглядати!

Загальна інформація

Аквілегія – лютиковий трав’янистий багаторічник, який прийшов до нас із північних гірських регіонів. А це означає, що вона добре пристосована до погодних умов середніх широт та легко приживається у саду. У всьому світі її люблять уже століттями, від середньовічних картин до творів Шекспіра.

Розвивається аквілегія два роки – спочатку формується листова розетка, а вже потім з’являються квітконоси. У неї дуже гарне листя – розсічене і на видовжених живцях. Причому прикореневі та стеблові досить сильно відрізняються між збою.

Квіти нагадують суміш лілії та дзвіночка, ростуть по одному і здаються трохи пониклими. Найчастіше зустрічаються сині, фіолетові та білі аквілегії, хоча дуже поширені ще й рожеві, жовті або різнокольорові сорти. Серед них багато шпорцевих видів – з порожніми наростами, заповненими нектаром.

 Загальна інформація - Аквілегія

Види аквілегії

Існує більше сотні видів аквілегії, хоча результати підрахунків серед дослідників різняться. У садівництві поширено лише кілька десятків із них, і ось найпопулярніші!

Аквілегія звичайна

Лісова або лучна аквілегія поширена по всій Європі та європейській частині Росії. Розлогий кущик витягується до 80 см і утворює великі високі квітконоси з різнокольоровими дзвіночками, що поникли. У цій групі особливо багато декоративних сортів незвичайних забарвлень.

Аквілегія звичайна

Аквілегія альпійська

Ніжна гірська квітка досить компактна, всього до 30 см, але з великими та яскравими синіми квітами. Він добре почувається навіть на піщаних ґрунтах і стане дивовижною прикрасою кам’янистих гірок.

Аквілегія альпійська

Аквілегія Дисколор

Це компактний і майже ґрунтопокровний сорт до 15 см заввишки з фактурним листям складної форми. На довгих квітконосах розпускаються двокольорові квіти: з вершковою серединкою та фіолетовим або блакитним віночком.

Аквілегія Дисколор

Аквілегія дрібноквіткова

Мініатюрність кольорів повністю компенсується їх кількістю, адже вони зібрані в суцвіття по кілька десятків. Дрібноквіткові аквілегії добре почуваються на сухому ґрунті та в посушливих регіонах.

Аквілегія дрібноквіткова

Аквілегія Бертолоні

Це ще один альпійський сорт із великими блакитними квітами на тлі незвичайного листя із сіруватим відливом. Але аквілегія Бертолоні відноситься до ранніх, адже розпускається у середині весни.

Аквілегія Бертолоні

Аквілегія залізиста

Дику сибірську аквілегію ще називають зеленоквітковою за характерний жовто-зелений відтінок бутонів. У неї майже крихітні, як для водозбору, квіти на товстих опушених пагонах.

Аквілегія залізиста

Аквілегія віялоподібна

Такий аквілег ще називають «акітським», і прибув він до нас зі Сходу, а зокрема – з Японії. Декоративні сорти дуже сподобалися селекціонерам, тому тепер тут зустрічаютьсянайрізноманітніші кольори та серії.

Аквілегія віялоподібна

Аквілегія Кареліна

Це досить високий багаторічник на опушених пагонах з бордовим відливом. Ефектно виглядають квіти химерної форми та відтінку – винного або багряно-фіолетового.

Аквілегія Кареліна

Догляд за аквілегією

Аквілегія дуже витривала і невибаглива, тому догляд за нею не завдасть тобі клопоту. Мінімум турботи – і пишний густий багаторічник перетворить твій сад на справжній куточок дикої природи.

Температура та освітлення

Для активного та рясного цвітіння аквілегія віддає перевагу яскравому сонцю або легкій півтіні. Дорослі рослини гірше переживають зимові морози, тому що їх коріння починає проростати на поверхню. На зиму їх рекомендується мульчувати торфом із компостом та перегноєм.

Температура та освітлення - Догляд за аквілегією

Полив

Вологолюбна аквілегія чуйно реагує на рясні поливи, пишно розростаючись зеленню та великими квітками.У той же час у неї дуже потужна коренева система і здатна витримувати навіть тривалу посуху. Додатково поливати аквілегію рекомендується за тривалої відсутності дощів, а в іншому їй вистачає природних опадів.

Полив - Догляд за аквілегією

Грунт

Аквілегія досить байдужа до різних типів ґрунту, але віддає перевагу пухкому вологому ґрунту. Для його підготовки перед посадкою внеси компост або перегній під перекопування.

Грунт - Догляд за аквілегією

Добрива та підживлення

Якщо аквілегія вже росте на родючому ґрунті, його можна не підгодовувати спеціально. Якщо грунт біднуватий, у середині весни внеси свіжу органіку, а влітку періодично використовуй при поливі рідкі мінеральні розчини.

Добрива та підживлення - Догляд за аквілегією

Пересадка та розмноження

Для посіву краще використовувати свіже насіння відразу після збирання, а потім розсадити весняні сходи. Навесні їх протруюють і висаджують у ящик із легким вологі субстратом.Контейнер слід зберігати при температурі близько 17 градусів під газетою або мішковиною, збризкуючи з пульверизатора.

На початку літа саджанці переселяють для дорощування, а вже через пару років – на постійне місце. Рекомендується щоб на квадраті було близько 10 рослин з інтервалом 25-40 см, залежно від розмірів сорту. Багато садівників залишають аквілегію розмножуватися самосівом.

Не варто без необхідності використовувати розподіл куща, тому що аквілегія погано переживає цю процедуру. З живцями набагато простіше – і молоді пагони під висадку можна вкорінювати навесні одразу в ґрунт, але під парник. Приблизно через місяць молоду аквілегію можна буде акуратно пересадити.

Пересадка та розмноження - Догляд за аквілегією

Обрізка

Після того, як аквілегія відцвіте, квітконоси обов’язково потрібно зрізати ближче до кореня. Це допоможе уникнути самосіву, запобігтиме поширенню хвороб і збереже декоративність куща. Перед зимою оглянь листяні розетки і видали всі пошкоджені.

Обрізка - Догляд за аквілегією

Боротьба зі шкідниками та хворобами

Найчастіше аквілегія хворіє, коли сонячні дні несподівано змінюються затяжними дощами.Це ідеальний час для грибків – борошнистої роси, іржі, сірої гнилі. Найкращі ліки – своєчасна профілактика та професійні фунгіциди.

Зі шкідників на аквілегіїнайчастіше зустрічається попелиця, яка ховається на звороті листя. Рідше можна зіткнутися з павутинним кліщем, личинками мух та гусеницями, які поїдають листя та бутони. Тут не обійтися без інсектицидів та народних методів, на кшталт настою часнику чи цибулі.

Боротьба зі шкідниками та хворобами - Аквілегія

Аквілегія – фото

Яскрава та ефектна аквілегія викликає захоплення садівників та ландшафтних дизайнерів по всьому світу. І ось чому!

Аквілегія - фото
Аквілегія - фото
Аквілегія - фото
Аквілегія - фото
Аквілегія - фото
Аквілегія - фото
Аквілегія - фото
Аквілегія - фото
Аквілегія - фото
Аквілегія - фото
Аквілегія - фото
Аквілегія - фото
Аквілегія - фото
Аквілегія - фото
Аквілегія - фото
Аквілегія - фото
Аквілегія - фото
Аквілегія - фото
Аквілегія - фото
Аквілегія - фото
Аквілегія - фото
Аквілегія - фото
Аквілегія - фото
Аквілегія - фото
Аквілегія - фото
Аквілегія - фото
Аквілегія - фото
Аквілегія - фото
Аквілегія - фото
Аквілегія - фото
Аквілегія - фото
Аквілегія - фото
Аквілегія - фото
Аквілегія - фото