Як доглядати за кактусом у домашніх умовах – важливі поради та лайфхаки

Як доглядати за кактусом у домашніх умовах: поради та лайфхаки

Ми любимо кактуси за невибагливість і за те, що вони залишаються красивими навіть усупереч усім помилкам квітникарів-початківців. Але все-таки рекомендуємо вкотре не випробовувати долю. Тим більше, що догляд за ними дійсно дуже простий. Розповідаємо, як доглядати кактус у домашніх умовах!

Грунт

Зараз у магазинах є готові ґрунтосуміші для кактусів, і навіть для різних видів. Але можна змішати ґрунт самостійно. Він повинен бути легким, повітряним, з хорошим дренажем і не надто кислим.

Звичайний ґрунт для кімнатних рослин обов’язково потрібно розбавляти розпушувачами – галькою, піском, кам’яною крихтою. Вибирай субстрат, основу якого складає низинний торф. Для зниження кислотності використовуй доломітове борошно та вапняк.

Грунт

Горщик

Важливо, щоб розмір горщика відповідав кореневій системі кактуса. Якщо він буде надто маленьким, рослина чахне. А якщо навпаки – воно витрачатиме ресурси на розвиток коріння, а не наземної частини.Для кактусів з довгим розгалуженим корінням більше підходять широкі горщики, а зі стрижнеподібними – вузькі, але глибокі.

Чи можна садити різні кактуси в один горщик?

Так, можна, але це мають бути сорти з однаковими вимогами до умов утримання. Зокрема – до ґрунту, підгодівлі, освітлення та поливу.

Чи можна садити різні кактуси в один горщик?

Освітлення

Тут все залежить від конкретного сорту, але більшість кактусів спокійно переносять яскраве сонячне світло. Якщо ставиш їх на підвіконні, стеж, щоб рама не перекривала основну частину рослини. Перша ознака нестачі сонця – коли верхівка росте довгою та тонкою. Якщо ж його занадто багато, шкірка кактуса починає трохи червоніти.

Притінення кактуса

Якщо така потреба виникла, для притінення достатньо органзи або москітної сітки. Від прямого сонячного світла обов’язково потрібно ховати свіжопересаджені рослини, тому що вони чутливіші. Також краще робити це на початку весни, коли приходять перші сонячні дні. Привчай кактус до світла поступово протягом тижня.

Притінення кактуса

Чи потрібно досвічувати кактус взимку?

Тут є нюанси! Кактуси справді можуть зимувати з мінімальною кількістю світла.Рослина просто йде у стан спокою. Але річ у тому, що для цього потрібна ще й низька температура, а вона далеко не завжди така у звичайних житлових кімнатах. Тому краще все-таки досвічувати розсаду хоча б 3-4 години зверху донизу. Ідеально підійдуть світлодіодні фітолампи.

Чи можна ставити кактус у кімнаті без вікна?

Часто кактуси розставляють в офісах або ванних кімнатах, сподіваючись, що їхня невибагливість допоможе їм вижити. Але насправді в таких умовах здатні жити лише окремі сорти, адже більшість із них – південні пустельні рослини.

У кращому випадку кактус просто не зростатиме і розвиватиметься. Тож ми рекомендуємо уникати таких рішень. Або як мінімум обов’язково вивчити умови утримання конкретного виду та організувати спеціальне висвітлення.

Чи можна ставити кактус у кімнаті без вікна?

Температура

Влітку більшість кактусів добре почуваються при 25-35 градусах, і можуть переносити навіть більш високі температури. Взимку можна сміливо опускати її до 5-10 градусів і це цілком підходить для стану спокою. Якщо у тебе колекція рослин в однакових умовах, вибирай проміжні 18-25 градусів і не турбуйся.

Чи можна тримати кактуси влітку на вулиці?

Так, улітку кактуси чудово почуваються на вулиці, відкритому балконі або в саду. Вибирай сонячну ділянку, але знову привчай їх до сонця поступово.Стеж, щоб горщики з кореневою системою не перегрівалися. Тому в саду їх рекомендують прикопувати в ґрунт.

Чи можна тримати кактуси влітку на вулиці?

Як поливати кактус?

Будь-які кактуси обов’язково потрібно поливати лише теплою відстояною або фільтрованою водою. Не можна потрапляти водою на саму рослину і допускати її застою. Вологолюбні сорти поливають частіше, а ось пустельним буває досить кілька разів на сезон. Тому тут немає універсальної схеми, але пам’ятай: у випадку з кактусами недолити – завжди краще, ніж перелити. І обов’язково скоротити частоту поливу взимку!

Обприскування

Більшість кактусів досить байдуже ставляться до обприскування, тому ця процедура не обов’язкова. З іншого боку, обприскування допомагають від пилу. Але тоді використовуй тільки теплу воду, зовсім дрібні бризки та проводи процедуру рано-вранці або ввечері, не під сонцем. Кактуси з опушенням обприскувати та мити не можна.

Обприскування

Підживлення та добрива

Кактусам достатньо мінімальних підживлень азотом, калієм, кальцієм та фосфором. Добрива вносять лише у період активного зростання, тож робити це під час спокою категорично не можна. Врахуй, що готові магазинні препарати часто надто концентровані для кактусів та сукулентів, і містять надто багато азоту.

Догляд квітучих кактусів

У цей період захищай рослину від прямих сонячних променів, частіше провітрюй і уникай бур’янів.Квітучим сортам особливо важливою є правильна зимівля зі станом спокою, щоб встигнути накопичити сили. Не варто крутити горщик різними сторонами до сонця – нехай стоїть на одному місці. Не турбуй кактус із бутонами добривами, перестановками чи пересадками.

Догляд за квітучими кактусами

Догляд за кактусами з кольоровими голками

Такі сорти вимагають особливо багато світла, але при цьому не переносять прямих сонячних променів. Сорти з жовтими голками потребують посиленого підживлення. Якщо кактуси підфарбовані штучно, їх потрібно поливати частіше, і раз на 2-3 рази підмішувати барвник. Перед пересадкою грунт теж добре проливають підфарбованою водою.

Пересадка

Пересаджують кактуси навесні, коли вони набралися сил для активного зростання. У процесі акуратно обріж всі пошкоджені коріння, продезінфікуй горщик і грунт, і влаштуй рослині ванну з укорінником за інструкцією.

Під час посадки потрібен щедрий дренажний шар. Коренева шийка обов’язково залишається на поверхні, адже якщо стовбур потрапить у землю, він почне гнити вже за наступного поливу. Коли потрібно зміцнити нестійку рослину, обклади її декоративними камінцями. Після пересадки не поливай рослину 3-5 днів, не став на пряме сонце і не удобрюй 1-2 тижні.

Пересадка

Як дістати кактус із горщика?

Кактус найзручніше витягувати в рукавичках за допомогою паперової стрічки або пластикового пінцету. Щоб не пошкодити коріння, переверни горщик і стукай його по дну. Здорова рослина не повинна виходити ні надто легко, ні надто туго.

Розмноження кактуса дітьми

Більшість кактусів елементарно розмножуються дітками, які досить просто акуратно відщипнути і укорінити у воді або одразу в ґрунті. Краще брати діти, що вже підросли, не менше 1,5-2 см. При укоріненні у воді вона повинна бути теплою (25-30 градусів), і не діставати до стовбура рослини. Відстань між рівнем води та низом кактуса – 5-7 мм.

Розмноження кактуса дітками

Розмноження кактуса живцями

Вибери міцний і здоровий черешок, зріж верхню частину і злегка заточуй. Потім її потрібно ненадовго занурити в розчин укорінника і дати трохи підсохнути близько тижня.

А далі вкореняй живець вертикально в готовий ґрунт на глибину близько 5 мм. За необхідності зміцни підпіркою або декоративними камінцями. Можна вкорінювати у воді або вологому поролоні, але у ґрунті зручніше.

Хвороби

Найпоширеніші проблеми кактусів – грибки та гнилі. Найчастіше вони виникають через неправильний догляд: надлишку вологи та низьких температур.Тут важливо видалити пошкоджені ділянки, скоротити полив, забезпечити тепло та сонце, та скористатися протигрибковими спреями та розчинами.

Якщо стовбур кактуса занадто м’який -проблема у надлишку вологи. Коли коренева система почала гнити, врятувати рослину дуже складно. Але можна спробувати з екстреною пересадкою, видаленням гнилих коренів та підсушуванням.

Легка зміна кольору – стандартна реакція на зміну умов, тому найчастіше це пройде саме. Скидання бутонів або листя може бути реакцією на стрес, а відмирання молодих пагонів – вірна ознака пошкодження коріння при пересадці або через шкідники.

Хвороби

Шкідники кактусів

Шкідники на кактусах – це рідкість. Зрідка на них селяться дрібні кліщі, які залишають за собою іржаві плями. Рідше з’являються білі хробаки, щитівки і ложнощитівки. Методи боротьби одні й ті самі: зніми все, що знімається, ватною паличкою, змоченою у спирті, та оброби рослину інсектицидом за інструкцією.

Шкідники кактусів