Сукуленти (85 фото): назви та види, особливості догляду, полив та вирощування

Сукуленти (85 фото): види, особливості догляду

Не всі знають, що під назвою «сукуленти» ховаються всі наші прості, красиві та невибагливі улюбленці, яких ми зустрічаємо щодня. Це товстуни, алое, молочай, крассула, каланхое, деякі види кактусів і маса більш рідкісних сортів. Об’єднує їх здатність накопичувати вологу в м’ясистому листі та стеблах, завдяки чому вони не потребують постійного поливу та складного догляду.

Загальна інформація

Група сукулентів виділяється не за зовнішнім виглядом або походженням, а за умовами проживання. Спеціальні тканини здатні запасати та утримувати воду довгий час. Так рослини виживають у пустельних регіонах. Наприклад, у спекотній Південній Америці чи Африці.

Всі сукуленти поділяються на два види:
1. Стеблові. Волога зберігається в потужному товстому стеблі, а листя дрібне і непоказне. Іноді – у вигляді колючок. До цієї групи належать багато кактусів, молочай.

2. Листові. Волога зберігається у листі. Найвідоміші приклади – алое, «грошова» товстунка, трав’яниста хавортія та «кам’яна» ехеверія.

Загальна інформація - Сукуленти

Економити та зберігати вологу сукулентам дозволяють кілька механізмів, що виробилися внаслідок еволюції:

– Листя та стебла покриті щільною кутикулою. Вона не тільки дає механічний захист, але й запобігає випаровуванню;
– Пушок на поверхні тіла конденсує вологу;
– Округлі форми залишають менше площі для випаровування вологи. Це стосується і стовбурів, і листя;
– Протяжні кореневі системи добираються до водоносних шарів грунту;
– Поверхневе коріння витягує вологу зверху: росу та опади;
– Дугоподібне листя працює як жолоба, за якими вода стікає до коріння під час дощу;

Спільна інформація - Сукуленти

– Ребристе стебло дає «фору» при зберіганні запасів води. Рослина поглинає вологу, доки ці ребра не розпрямляться повністю. Завдяки цьому воно не лопається;
– Листя збирається в розетки з редукованим стеблом. Це мінімізує потреби квітки;
– Кількість дихальних пір зводиться до мінімуму;
– Квітка дихає вночі. Внутрішня волога менше витікає крізь пори, коли температура навколо нижче;
– Наземні частини можуть відмирати при занадто тривалій посусі. Але потім знову розростаються з покращенням умов.

Свої механізми існують і для захисту від перегріву.Це вертикальні форми, мінімум наземних частин при розвиненому кореневищі, світлі забарвлення та спеціальні захисні пігменти.

Спільна інформація - Сукуленти

Види сукулентів

Видів сукулентів безліч. Їх складно навіть чітко класифікувати за родами та сімействами. Тому ми розповімо тільки про найпопулярніші та найцікавіші з них.

Алое

Алое – король сукулентів, якого широко використовують не лише у флористичних композиціях, а й у медицині, фармацевтиці та косметології. Родом він із Південної Африки. Будинки вирощують лише деякі різновиди.

Алое - Види сукулентів

Красула

Красула, вона ж товстунка, вона ж «грошове дерево» відрізняється об’ємним округлим листям. Через жовтуватий відлив на темній, насиченій поверхні її листя нагадує монетки. Тож товстунка вважається амулетом, який приваблює в будинок багатство.

Крассула - Види суккулентів

Еоніум

Еоніум – це цілий рід довгожителів.Сама його назва з давньогрецької перекладається як «вічна», і не випадково. Підвиди відрізняються не лише кольором та формою листя. Вони можуть розростатися розетками, кущами та навіть травою.

Еоніум - Види сукулентів

Каланхое

Ще недавно каланхое у величезних кількостях можна було зустріти майже на всіх підвіконнях. І на те є дві причини: практично безконтрольне розмноження за рахунок суцвіть-зірочок вздовж листя, а також цілющі загоювальні та протизапальні властивості соку рослини.

Каланхое - Види сукулентів

Гастерія

За рахунок незвичайної форми гастерія також відома як «мова адвоката». Присадкуваті розетки складаються з щільного листя, справді схожого на мову. Загалом налічується близько вісімдесяти видів гастерії.

Гастерія - Види сукулентів

Агава

Агава відрізняється цікавою кулястою структурою розетки. Вона складається з щільного і жорсткого зеленого листя, іноді – з жовтуватими смугами. По їхній поверхні тягнуться загострені краї-ребра.

Агава - Види сукулентів

Літопс

Літопс – один із найнезвичайніших сукулентів.Його ще називають живим каменем, тому що на перший погляд квітка важко відрізнити від гальки.

Свою сутність він розкриває тільки в період цвітіння, коли між товстим листям, що нагадує розділений навпіл циліндр, з’являються яскраві жовті, білі, рожеві та оранжеві квіти.

Літопс - Види сукулентів

Дювалія

Існує близько двадцяти видів дювалії, і всі вони ростуть на півдні Африки. Це невеликі сукуленти із овальними або округлими стеблами. Цікаві вони своїми бордовими, коричневими, фіолетовими або навіть чорними квітами, що нагадують морську зірку.

Дювалія - ​​Види сукулентів

Аденіум

Аденіум нагадує невелике деревце з дрібним листям. Це один із найбільш вологолюбних сукулентів, який не заперечує проти обприскування. Цвіте він рідко, але густо – з великою кількістю дрібних рожевих кольорів.

Аденіум - Види сукулентів

Хавортія

Хавортія – ще один сукулент, який багато хто знає візуально, але одиниці – за назвою.Це ті самі темно-зелені розетки із загостреним витягнутим листям, поцяткованим одеревілими блідими ребрами і крапками.

Хавортія - Види сукулентів

Кактуси

Кактуси-сукуленти поєднують потужні округлі стебла. При цьому вони можуть бути кулястими, циліндричними, дископодібними та свічкоподібними.

Виділяють дві категорії: пустельні та тропічні. Пустельні кактуси більш звичні до посухи, з товстими стовбурами без листя, але з колючками. Тропічні прибули до нас з джунглів Південної Америки. Їхні стебла тонші і довші, а колючки – м’які та делікатні. Іноді такі кактуси ростуть на інших рослинах.

Кактуси - Види сукулентів
Кактуси - Види сукулентів

Догляд за сукулентами

Суккулент – найпоступливіший і невибагливий зелений друг. Йому досить мінімальної уваги, а загальні правила догляду – прості, нехитрі та практично не відрізняються для всього різноманіття видів.

Клімат

Це пустельні рослини із посушливих країн.Звичайно, відтворити в середній кліматичній смузі їхні рідні умови не вдасться. Та й не потрібно!

Просто врахуй, що сукуленти не переносять сильних заморозків та вологих приміщень. Зате їм цілком комфортно, якщо регулярно провітрюватикімнату та забезпечити перепад температур з дня на ніч. Можеш сміливо залишити розсаду на підвіконні.

Клімат - Догляд за суккулентами

Грунт

У своїх рідних регіонах сукуленти чудово почуваються в піску або його сумішах. Тому вибирай пухкий ґрунт, який добре провітрюється і пропускає воду. Також вона повинна рівномірно зволожуватися під час поливу.

В якості розпушувача можеш сміливо брати пісок, дрібний гравій, биті черепашки, вапно або спеціальне активоване вугілля. Не варто вносити в ґрунт торф, перегній чи чорнозем.

Грунт - Догляд за суккулентами

Світло

Як справжні жителі пустелі, сукуленти потребують сонця і люблять його. Вибирай південні підвіконня. Або потурбуйся про додаткове освітлення, якщо вікна виходять на північ.

Май на увазі, що деякі сорти чутливі до занадто агресивних прямих сонячних променів. Обов’язково уточни цей нюанс для своїх зелених улюбленців. Наприклад, це не стосується кактусів та агави, а ось крассула чи алое можуть вигоріти.

Світло - Догляд за суккулентами

Полив

Частота поливу залежить від сезону. З весни та до осені достатньо поливати сукуленти раз на 1-2 тижні. Орієнтуйся на сухість ґрунту. Вона має залишатися сухою мінімум 3-4 дні. Головне не допускай, щоб коріння пересихало.

Взимку частота значно скорочується. Якщо температура тримається вище за 10 градусів, то середня періодичність поливу – раз на місяць. Якщо нижче – раз на 2-3.

Полив - Догляд за суккулентами

Вирощування сукулентів

Вирощувати сукуленти з насіння дуже довго та складно. Зазвичай, цей метод використовують тільки при виведенні нових сортів. В інших випадках досить звичайного вегетативного розмноження.

Просуши кілька днів черешок або листочок, щоб не занести бактерії із землі на свіжий зріз. Можеш додатково користуватися стимулятором зростання. Змочіть грунт теплою водою і поглибте черешок на 15-20 мм. Залиш суккулент у спокої на кілька тижнів у світлому та теплому місці, поки він не вкорениться.

Багато сортів справляються з розмноженням самостійно. Навіть листя, скинуте на вологий ґрунт, швидко проростає. Стеж за цим, якщо не плануєш створювати свій міні-сад.

Вирощування суккулентів
Вирощування сукулентів

Пересадка

Пересаджувати сукуленти рекомендується на початку періоду активності. Тобто навесні. А ось у період зав’язі бутонів або цвітіння – категорично не варто. Молоді рослини можеш пересаджувати щороку, дорослі – рідше, кожні 2-3.

Удобрювати ґрунт теж краще навесні, але зрідка, не частіше ніж раз на місяць. Концентрація добрив для невибагливих сукулентів мінімальна. Вони звикли до бідного ґрунту.

Пересадка - Догляд за суккулентами

Боротьба зі шкідниками та хворобами

Навіть найневибагливіші сорти не захищені від проблем. Хоча для шкідників і паразитів сукуленти майже не цікаві. Іноді зустрічаються кліщі, трипс та борошнисті черв’яки. Для боротьби з ними використовуй акарициди та системні препарати.

Рекомендується не тільки обприскувати рослину, а й просочувати ґрунт. Так листя і стебла стануть отруйними для паразитів зсередини. Щоб коріння не гнило, уникай частого поливу і вибирай домішки зі зниженим вмістом азоту.

Намагайся не турбувати рослини взимку, у період спокою. І використовуй горщики лише з дренажним отвором.Зазвичай для сукулентів цього більш ніж достатньо.

Боротьба зі шкідниками та хворобами - Сукуленти
Боротьба зі шкідниками та хворобами - Сукуленти

Сукуленти – фото

Все ще сумніваєшся, чи завести сукуленти? Пропонуємо тобі останній та вирішальний аргумент. Сукуленти ідеально підійдуть для креативних квіткових композицій, флораріумів, фіто-стін та оригінальних дизайнерських рішень. Поглянь на ці фото і переконайся на власні очі!

Суккуленти - фото
Суккуленти - фото
Сукуленти - фото
Сукуленти - фото
Суккуленти - фото
Сукуленти - фото
Суккуленти - фото
Суккуленти - фото
Сукуленти - фото
Суккуленти - фото
Суккуленти - фото
Суккуленти - фото
Сукуленти - фото
Сукуленти - фото
Сукуленти - фото
Сукуленти - фото
Сукуленти - фото
Сукуленти - фото
Сукуленти - фото
Суккуленти - фото
Сукуленти - фото
Сукуленти - фото

Сукуленти - фото
Сукуленти - фото
Сукуленти - фото
Сукуленти - фото