Каланхое – догляд у домашніх умовах, розмноження та пересадка

Каланхое: догляд у домашніх умовах, розмноження та пересадка

Каланхое – гарний кущ з м’ясистим і зубчастим листям, деякі його підвиди часто рясно цвітуть. Враховуючи, що всім сортам цієї рослини приписують цілющі властивості, стає зрозумілим, чому майже у кожної господині на підвіконні роками росте каланхое. Але навіть така невибаглива кімнатна квітка вимагає правильного догляду. Розповідаємо докладніше!

Як пересадити каланхое

Каланхое досить швидко розростається, тому його рекомендують пересаджувати щорічно у весняний період. Якщо кущик багато років росте на твоєму вікні, а дістався він тобі у спадок від родичів, то такого «старенького» краще не даремно турбувати частими пересадками.

З приходом теплої пори року, якщо коріння не почали з’являтися в дренажному отворі, просто досип у горщик свіжого живильного грунту та полів. Молодші рослини щороку пересаджуйте методом перевалки у вазон, який по ширині і висоті на пару сантиметрів більше, ніж попередній. Важливо пам’ятати, що пересаджувати квітучий каланхое не можна, обов’язково дочекайся відцвітання.

На дно ємності насип подрібнений цегла або керамзит, без хорошого дренажного шару коріння каланхое загниватиме. Насип трохи ґрунту для сукулентів.Злегка постукайте по стінках горщика, щоб грунт вщух. Акуратно, щоб не пошкодити тендітне коріння і стебла, перенеси квітку разом із земляною грудкою в новий вазон. Досип ємність землею доверху і постав у трохи затінене місце на кілька днів. У цей час поливати не потрібно каланхое. Якщо в приміщенні є дуже сухе повітря, можна обприскати простір навколо квітки з пульверизатора.

Пересадка - Каланхое догляд у домашніх умовах

Як поливати каланхое

Каланхое відноситься до тих рослин, які швидше переживуть посуху, ніж надмірний полив. Намагайся поливати квітку, коли земляний ком повністю просох. Інтервали між поливами в зимовий час мають становити півтора-два тижні. Влітку їх частота збільшується до одного разу на 5-7 днів.

Під коріння рослини вноси досить багато води, щоб добре змочити весь ґрунт у горщику. Надлишки вологи ніколи не залишай у піддоні, відразу ж вилий воду і витри насухо. Інакше коріння квітки від постійного перебування у вологому ґрунті почнуть страждати від усіляких гнил та інших грибкових або бактеріальних захворювань.

Полив - Каланхое догляд у домашніх умовах

Вимоги до освітлення

Всі види каланхое люблять багато яскравого світла і не дуже бояться прямих сонячних променів. Якщо влітку поставити квітку на підвіконня південного вікна, то листочки набудуть червоного відтінку, що деяким квітникарам навіть подобається. Але краще вибрати для рослини східне або західне вікно, там воно отримає достатнє освітлення і не змінить забарвлення листових пластин. Вирішувати, звичайно ж, тобі!

До речі, каланхое зростатиме і в тіні, але при цьому втратить свою декоративність, стебла почнуть витягуватися і ставати світлішими, а листочки стануть дрібнішими. До того ж, цвісти без сонячного світла рослина перестане. У надто затінених будинках та квартирах проблему нестачі природного освітлення допоможе вирішити фітолампа. Включай її щодня на 12 годин, тоді твій каланхое почуватиметься чудово.

Вимоги до освітлення - Каланхое догляд у домашніх умовах

Температурний режим

Каланхое, як і всі інші сукуленти, любить тепло, але легко перенесе екстремальні перепади температур. Ідеальний температурний режим його змісту становить +25 градусів. Влітку рослина добре почуватиметься і при +30, але не допускай при цьому сильного пересихання земляної грудки.Взимку квітка без проблем переживе холод до +8 градусів, але на цей період скоротить поливи до мінімуму, оскільки надлишок вологи загубить каланхое.

Температурний режим - Каланхое догляд у домашніх умовах

Добрива та підживлення каланхое

Варто відзначити, що каланхое може чудово рости і радувати цвітінням на збіднених ґрунтах. До підгодівлі квітка дуже невимоглива, тому її заводять у своїх будинках ті, кому ніколи займатися рослинництвом.

Якщо ж тобі хочеться отримати особливо пишний кущик і шикарні квітконоси на ньому, тоді в період формування бутонів і під час цвітіння один раз на 3 – 4 тижні вноси комплексне добриво для квітучих рослин.

Розведи засіб за інструкцією в потрібній кількості води і просто полів кущик, коли верхній шар ґрунту у вазоні просохне на пару сантиметрів. У жодному разі не підгодовуй каланхое в період спокою, коли на ньому немає квітів, інакше ризикуєш йому сильно нашкодити.

Добрива та підживлення - Каланхое догляд у домашніх умовах

Формування крони

Молоді кущі каланхое розкішно виглядають у красивих інтер’єрних вазонах, але згодом вони витягуватимуться і втрачатимуть декоративність. Щоб цього не допустити, намагайся регулярно обрізувати непотрібні стебла, формуючи красивий кущ.

Як тільки рослина відцвіте, обріж квітконоси та укоротіть гілки, на яких вони розташовувалися. Через деякий час на місці зрізів почнуть з’являтися бічні відростки, дочекайся, доки вони досягнуть у довжину кілька сантиметрів і акуратно зріж верхівки, щоб запустити процес додаткового розгалуження.

Це дозволить надати кроні каланхое пишну і трохи присадкувату форму. Якщо процедуру обрізки проведено правильно, то ближче до осені молоді пагони дадуть квітконоси, завдяки чому кущик буквально покриється яскравими та великими квітами.

Формування крони - Каланхое догляд у домашніх умовах

Способи розмноження каланхое

Якщо у тебе на підвіконні росте каланхое бриофиллум, то дбати про його розмноження не доведеться, оскільки на його листі регулярно з’являтимуться крихітні «дітки». Вони є хоч і дуже маленькими, але вже повністю сформованими рослинами з листочками і корінцями. Відросточки згодом падають у горщик із материнською квіткою, а також у сусідні вазони та приживаються там. Просто пересади таку «дітку» в окрему ємність і доглядай його як завжди.

Всі інші види каланхое найпростіше розмножити, зрізавши верхівку та вкоренивши її у склянці з водою. Тонкі білі коріння з’являться вже за тиждень-півтора.Дбайливо пересади відросток у горщик з грунтом для сукулентів і потроху поливай, коли верхній шар просохне. Якщо все зроблено правильно, то дуже скоро настане цвітіння, а сама рослина перетвориться на гарний кущик з густим листям.

Ще один спосіб розмноження каланхое – листовий. Зріж кілька листочків, відразу ж до половини занури їх у зволожений субстрат. Регулярно поливай, обприскуючи ґрунт із пульверизатора. Незабаром ти побачиш, що в основі листочків на поверхню пробиваються крихітні кущики.

Розмножувати каланхое насінням теж можна, але цей спосіб набагато складніший, ніж описані вище. Та й його ефективність є дуже сумнівною, оскільки з насіння виростають зовсім не схожі на материнські нові молоді рослини.

Способи розмноження - Каланхое догляд у домашніх умовах

Хвороби каланхое та їх лікування

Каланхое рідко страждає від комах-шкідників та різноманітних захворювань. Тільки при тривалому неправильному догляді рослини можуть з’явитися ознаки хвороб. Наприклад, при занадто рясному поливі починає розвиватися кореневі гнилі, від чого листя розм’якшується і опадає. Пересади квітку, видаливши пошкоджене коріння, та налагодь режим поливу.

Каланхое витягується, а кінчики його листочків підсихають, якщо йому не вистачає вологи та світла. Перенеси горщик у освітлене місце і частіше поливай.Коли кущ трохи відійде, внеси підживлення.

Щоб захистити квітку від різного роду попелиці, щитівок, кліщів, раз на місяць протирай листочки мильним розчином і змивай теплоюводою. Якщо ж комахи-паразити все ж таки виявилися, то використовуй спеціальні інсектициди.

Хвороби та їх лікування - Каланхое догляд у домашніх умовах