Іпомея (60 фото) – види, посадка та догляд у відкритому ґрунті

Іпомея (60 фото): види, посадка та догляд у відкритому грунті

Той самий чарівний садовий берізок насправді називається іпомея. Ще її дуже романтично прозвали місяцем. І цього разу ми зібрали докладну інформацію щодо догляду, посадки та вирощування цієї витонченої рослини!

Загальна інформація

Важко дати загальну характеристику для іпомеї, тому що її різновиди бувають дуже різні. Але більшість з них – берізки або ліани, з ніжними лійчастими квітами і великими часточковим листям. Найпоширеніші кольори – всі відтінки білого, синього та фіолетового.

Бутони іпомеї розкриваються вранці, як тільки на них потрапляють сонячні промені. Так що до пробудження на тебе вже чекатиме пишний квітучий килим. Є й декоративно-листяні сорти, але вони не надто поширені.

Зацвітає іпомея до середини літа і цвіте хвилями до перших морозів. Діаметр розкритого бутону сягає 12 см. На кореневищах можуть утворюватися невеликі бульби, і в деяких регіонах їх навіть вживають у їжу.

Загальна інформація

Види іпомей

Існує понад 300 видів іпомей, але далеко не всі з них такі витончені та декоративні.Розповідаємо про кількох найпопулярніших, які полюбилися садівникам та селекціонерам.

Іпомея Ніл

Росла гілляста ліана з м’якими пагонами розростається до 3 м. На контрасті з темно-зеленим листям розпускаються квітки-воронки синіх, рожевих або червоних відтінків. Пелюстки можуть бути напівмахровими або гофрованими.

Іпомея Ніл

Триколірна іпомея

Цей різновид люблять за велику розлогу лозу, яка може сформувати навіть гігантський кущ. Квітки зібрані в невеликі групи, і можуть досягати 15 см у діаметрі.

Триколірна іпомея

Місячна іпомея

Її довгі тонкі пагони з серцеподібним листям витягуються до 6 м. Це дуже цікавий різновид, який цвіте ночами або у хмарні дні.

Місячна іпомея

Блакитна іпомея

Різний різновид з великими ніжно-блакитними бутонами. Ліана швидко росте, але, на жаль, квіти закриваються вже до середини дня.

Блакитна іпомея

Іпомея Квамокліт

Дуже оригінальний вид, який легко впізнати за характерною формою різьбленого листя. Квітки дрібні, до 2 см, але теж дуже незвичайні та схожі на зірки. Поступово бутон змінює колір від червоного до білого.

Іпомея Квамокліт

Іпомея Міна Лобата

Ще один оригінальний сорт з гнучкими сильними пагонами і великими зморшкуватими листками. Бутони цієї іпомеї невеликі та яскраві, але вони майже не розкриваються. Проте змінюють колір від червоного до жовтого.

Іпомея Міна Лобата

Догляд за іпомеєю

Більшість сортів іпомеї зовсім невибагливі у догляді. Так що якщо ти шукаєш красиву декоративну рослину, яку можна посадити та забути про неї на більшу частину часу – це твій вибір!

Температура

Найкомфортніша температура для іпомеї – близько 20 градусів. Вона погано переносить морози, тому навіть багаторічні сорти у наших широтах культивують як однорічники.

Температура

Освітлення

Найкраще вибирай сонячні ділянки, тому що в тіні берізка повільно і мляво росте.Втім, легка ажурна тінь від крони дерева не стане суттєвою проблемою.

Освітлення

Полив

Іпомея дуже погано переносить посуху, бо їй нема де відкладати запаси води. Так що полив потрібен регулярний і систематичний, але без застоїв вологи біля коріння.

Полив

Грунт

Ідеальний ґрунт для іпомеї – помірно вологий, поживний і обов’язково пухкий і повітропроникний. Можна висаджувати берізку на піщані ґрунти, але тоді додай трохи чорнозему або компосту.

Грунт

Добрива та підживлення

Іпомея активно цвіте, тому потребує періодичного підживлення фосфором у невеликих концентраціях. А ось азотних добрив краще уникати, тому квітка почне нарощувати листяну масу замість бутонів. Радимо використовувати для іпомеї рідкі добрива.

Добрива та підживлення

Опора

Іпомея росте буквально на очах. Як і всім витонченим ліанам, їй потрібна опора. Причому вона досить швидко виростає з цієї опори, тому обов’язково контролюй ситуацію. Дуже зручно використовувати нитки, розтяжки, спеціальні драбинки та шпалери.

Опора

Обрізка

Як ми вже й сказали, іпомея дуже швидко зростає. А за рахунок цього добре реагує на обрізку, тому її можна формувати. Особливо, якщо вирощуєш живу огорожу або зелену арку. Крім того, завжди збирай зів’ялі бутони і проріджуй занадто густі зарості – це потрібно для здоров’я квітки, а не лише для краси.

Обрізка

Пересадка

Іпомея погано переносить пересадку, тому відразу вибирай для неї місце. Якщо ж процедури не уникнути, дуже акуратно викопуй її разом із земляною грудкою. Коли йдеться про саджанці, проблему вирішують торф’яні горщики.

Пересадка

Безпека

Млечний сік іпомеї досить токсичний. Уникай його потрапляння на шкіру, а особливо на відкриті рани або на слизові. Тим більше, неприпустиме попадання цього соку в шлунок. Насіння теж токсичне, і колись навіть хотіли заборонити їх продаж.

Безпека

Посадка та розмноження

Гарні новини! Іпомея чудово розмножується насінням відразу у відкритий ґрунт. Розсада потрібна тільки для деяких сортів, або якщо ти хочеш прискорити цвітіння. Май на увазі і те, що іпомея дуже спритно розмножується самосівом.

Вибери постійну ділянку, добре її перекопай і добрі, і висади насіння, коли за вікном стабілізується температура близько 17 градусів. Саджанці ж можна висівати на початку весни і переселити до саду до травня.

Рекомендується замочити насіння перед посадкою. Злегка заглиби їх у ґрунт, але не більше ніж на 2 см. І краще висаджуй по кілька зернят разом. А коли з’явиться кілька листочків, саджанці можна проредити або розсадити.

Крім того, можна розмножувати іпомею відведеннями прямо на ділянці. Для цього пришпиль здорові пагони до землі прямо у кореневої шийки, і через 1-1,5 місяці вони сформують власне коріння. До холоду їх можна буде відсадити, а навесні висадити на постійне місце.

Посадка та розмноження

Боротьба зі шкідниками та хворобами

У іпомеї дуже мало хвороб та шкідників, особливо при правильному догляді. Її головні садові вороги – павутинний кліщ та попелиця. Для боротьби використовуй інсектициди та акуратно видали пошкоджені ділянки. Для профілактики кліща достатньо обприскувань у спеку, а від попелиці допомагає сусідство запашних трав.

Зрідка іпомея страждає від грибка та гнили.Пошкоджена рослина складно врятувати, і краще якнайшвидше видалити її з ділянки. Але є й добрі новини. При своєчасному проріджуванні та дотриманні агротехніки, а особливо – вологого режиму, хворобималоймовірні.

Боротьба зі шкідниками та хворобами

Іпомея – фото

Іпомеї можна вирощувати справжнім квітучим килимом або використовувати для прикраси арок, альтанок та живоплотів. Дивись та надихайся!

Іпомея – фото
Іпомея – фото
Іпомея – фото
Іпомея – фото
Іпомея – фото
Іпомея – фото
Іпомея - фото
Іпомея – фото
Іпомея – фото
Іпомея – фото
Іпомея – фото
Іпомея – фото
Іпомея – фото
Іпомея – фото
Іпомея – фото
Іпомея - фото
Іпомея – фото
Іпомея – фото
Іпомея – фото
Іпомея – фото
Іпомея – фото
Іпомея – фото
Іпомея – фото
Іпомея – фото
Іпомея - фото