Хвороби огірків – описи з фотографіями та способи лікування

Хвороби огірків: описи з фото та способи лікування

Якби потрібно було скласти топ найпопулярніших овочів у світі, там однозначно були б огірки. Але навіть вони схильні до інфекцій і грибків. Захиститися від проблем не можна, але можна підготуватися заздалегідь. Тому ми вже зібрали добірку найпоширеніших хвороб огірків з описами та фотографіями, а також дізналися оптимальні способи лікування!

1. Аскохітоз

Хвороба зустрічається повсюдно: у ґрунті, теплицях, на молодій розсаді або дорослих грядках. Сірі плями дедалі більше розповзаються на поверхні листя. На стеблах вони набувають бурого відтінку, а іноді можуть виділяти камедь. Плоди посипані чорними крапками, темніють або зовсім муміфікуються.

Грибок може місяцями зберігатись у старих органічних залишках, тому їх обов’язково потрібно прибирати. Не поливай грядки холодною водою та використовуй лише оброблений посівний матеріал. Тепличний ґрунт щороку потрібно пропарювати та дезінфікувати формаліном. На початкових стадіях обприскай грядки огірків Бордоською рідиною або мідним купоросом із сечовиною.

Аскохітоз - Хвороби огірків, опис з фото та лікування

2. Мозаїка

Від небезпечного невиліковного вірусу страждають практично будь-які культури. Огірки вражають кілька різновидів мозаїки, але одна суть – рослини покриваються хаотичними плямами, що нагадують химерний візерунок. На пізніших стадіях вони деформуються та морщаться. Стебла починають тріскати до того, що лопаються по всій довжині.

Найчастіше хвороба проникає в структуру рослини через рани, тому важливо дезінфікувати всі інструменти та зрізи. Вчасно знищуй бур’яни та уникай сусідства з гарбузовими. Обробляй грядки від попелиці, яка переносить багато хвороб. Насіння перед посадкою обробляй термічно та хімічно – марганцівкою або фосфатами.

Мозаїка - Хвороби огірків, опис з фото та лікування

3. Фузаріоз

Грибкове в’янення швидко розвивається при ослабленому імунітеті розсади. Спочатку в’яне верхня частина, потім – жовтіє листя і сохне батоги. У майбутньому огірки можуть повністю засохнути, а якщо плоди вже сформовані – фузаріоз знищує до половини врожаю.

Найчастіше хвороба розвивається у теплицях, тому важливо регулярно та тривало провітрювати парник.Періодично оглядай листя та прикореневі частини, а уражені рослини відразу ж видаляй. Для лікування використовуються хімікати, на зразок Превікура, та його альтернативи.

Фузаріоз - Хвороби огірків, опис з фото та лікування

4. Бактеріоз

У спекотні дощі процвітає незграбна плямистість або бактеріоз, який може занапастити понад 2/3 врожаю. Всі частини покриваються коричневими і немов маслянистими плямами. Їхня чисельність стрімко зростає разом із масштабами, а на останніх стадіях вони перетворюються на вогнища некрозу.

Найчастіше хвороба передається через насіння ще при посадці, тому їх обов’язково потрібно обробляти. У теплицях дезінфікуй каркас, рами та решту елементів, регулярно провітрюй і стеж за вологістю. Для лікування непогано допомагає Фітолавін та подібні фунгіциди.

Бактеріоз - Хвороби огірків, опис з фото та лікування

5. Борошниста роса

Білі плями та наліт на листі виявляються після дощів або похолодання влітку. Це такий самий грибок, який стрімко прогресує та поширюється.Плями темніють, сохнуть, листя деформуються, а плоди втрачають вологу та смакові якості.

На початкових стадіях може вистачити обприскування огірків розчином рідкого мила та кухонної соди. Якщо цього недостатньо,використовуй спеціалізовані препарати – Топаз, Новосіл, Привент, Бактофіт або їх аналоги. Якщо на ділянці вже була борошниста роса, то вибирай сорти із підвищеним імунітетом.

Божниста роса - Хвороби огірків, опис з фото та лікування

6. Склеротинія

Втечі та листя покривають білі утворення, що іноді нагадують шматочки вати. Поступово вони темніють, а огірки покриваються білим нальотом. Грибок особливо інтенсивно розмножується в дощові дні або в сирому ґрунті.

Витримуй відстані між посадками, щоб повітря завжди могло циркулювати. Не сади огірки на тому самому місці, і регулярно прибирай рослинні залишки. Виріж усі пошкоджені ділянки до здорових тканин, оброби вугіллям та підживи огірки теплим розчином сечовини та цинку.

Склеротинія - Хвороби огірків, опис з фото та лікування

7. Кладоспоріоз

Грибкова плямистість, яку в народі називають «оливковою», найчастіше виявляється у південних регіонах. Тепло та вологість – ідеальні умови для хвороби молодих плодів.Вони деформуються та покриваються розсипом дрібних плям, які згодом опоясують огірки сіткою.

Вчасно прибирай бур’яни, дезінфікуй садові інструменти та теплицю, стеж за вологістю. Часто грибок переносять комахи, тому планове обприскування інсектицидами не зашкодить. Ще обприскуй грядки огірків Бордоською рідиною або хлорокисом міді до 4 разів на сезон.

Кладоспоріоз - Хвороби огірків, опис з фото та лікування

8. Пероноспороз

Бліді жовті плями на листі починають розростатися і темніти, особливо у вологі дні. Згодом тканини відмирають, але на звороті листових пластин проступає темний наліт. Це хибна борошниста роса, яка любить високу вологість і переноситься вітром.

При перших симптомах хвороби негайно оброби грядки огірків медовмісними фунгіцидами або розчином сечовини. Перед посадкою знезаражуй насіння та ґрунт, а потім – стеж за температурно-вологісним режимом. Якщо пероноспороз з’явився до кінця сезону, то просто збери врожай та спали рослини.

Пероноспороз - Хвороби огірків, опис з фото та лікування

9.Коренева гнилизна

Найчастіше гниття кореневої системи провокує надлишок вологи у поєднанні із занадто щільним ґрунтом. Рідше – навпаки, коли кореневища пересихає від посухи, і вже після цього на пошкоджених тканинах розмножуються патогени. Пошкодження кореневища поступово піднімається, стебло стоншується, слабшає, темніє або навіть стає трухлявим.

За рахунок того, що причини появи кореневої гнилі такі суперечливі, головне профілактичне правило – дотримуватися агротехніки. Використовуй для поливу тільки теплу воду, опудрюй прикореневу частину крейдою, піском або тирсою. При виявленні хвороби видалили пошкоджені огірки, скоротили частоту поливів і перерихли ґрунт із хлорним вапном.

Корнева гнилизна - Хвороби огірків, опис з фото та лікування