Лобелія (70 фото) – види, догляд та вирощування

Лобелія (70 фото): види та особливості догляду

Садова лобелія дивує свій простотою та ніжністю, завдяки яким вона підкорила серця тисяч квітникарів. Щільні кущі обрамляють бордюри або звисають із кашпо справжніми водоспадами. А повз балкон, прикрашений лобелією, пройти просто неможливо! Розповідаємо, як досягти такого ефекту!

Загальна інформація

Зовні лобелія нагадує щось між маленькими фіалками та незабудками. У природі це звичайний багаторічник, але в наших широтах її вирощують у садах як декоративна однорічна рослина. Більшість сортів дуже низькорослі, з стеблами, що гілкуються, густим листям і майже суцільним покривом дрібних квітів.

Лобелія рідко виростає вище 20 см, а діаметр кольорів при цьому – не більше 2 см. У природі зустрічаються прямостоячі стебла заввишки 75-90 см, поширені біля водойм. Чагарники зазвичай кулясті або стелиться – і ті, і ті використовують для озеленення ділянок. У кожної квітки своя тонка і майже невагома квітконіжка.

Загальна інформація - Лобелія

Види лобелії

Більшість сортів лобелії схожі між собою, завдяки чому вони добре виглядають разом в одній композиції.Крім синіх та блакитних кольорів іноді зустрічаються види з білими, фіолетовими або рожевими. Селекціонери вивели декоративні гібриди із двоколірними пелюстками.

Лобелія Герарді

Дуже популярний високий багаторічник, який часто зустрічається на дачах на вологому ґрунті. Високі стебла виростають до півтора метра і густо вкриті колосками суцвіть все літо та осінь. Лобелія Герарда легко переносить суворі зими із морозами до -25 – -30 градусів.

Лобелія Герарді - Види лобелії

Кардинальська лобелія

Її ж називають пурпурною та кривавою за яскравий та насичений відтінок кольорів. Високі пагони витягуються до 90 см і зростають великими групами. Яскраво-червоні квіти зібрані в суцвіття-колоски і найкраще виглядають соло, бо надто вибиваються на тлі більш нейтральних композицій.

Кардинальська лобелія - ​​Види лобелії

Синя лобелія

Яскравий і насичений синій відтінок з фіолетовим відливом особливо цінується у садовому озелененні. Великі пружні суцвіття нагадують колоски, тому підходять навіть букетів. У цього сорту не така сильна коренева система, але він легко переносить снігові зими.

Синя лобелія - ​​Види лобелії

Сидячна лобелія

Далекосхідний і сибірський сорт любить підвищену вологість і болотисту місцевість. Метровий трав’янистий багаторічник усипаний довгим тонким листям до 7 см завдовжки. Рідкісні прості квіти зібрані в однобокі кисті.

Сидячна лобелія - ​​Види лобелії

Вогняна лобелія

Ще один гарний червоний сорт прозвали блискучою лобелією. Декоративні підвиди примітні не лише яскраво-червоними квітами, а й бордовим листям. Зимує така лобелія тільки в холодних оранжереях, натомість у сезон стане справжньою пам’яткою саду.

Вогняна лобелія - ​​Види лобелії

Лобелія Дортмана

Це рідкісний вигляд, який майже неможливо випадково зустріти, оскільки він занесений до Червоної книги. Росте лобелія Дортмана в прибережних зонах прямо біля води. Під водою на глибині 60-80 см і знаходиться прикоренева розетка, з якої тягнуться стебла та квітконоси.

Лобелія Дортмана - Види лобелії

Доглядза лобелією

Лобелія дуже невибаглива в наших широтах, так що підходить садівникам-початківцям. Вона не потребує складного догляду або надто інтенсивного добрива.

Температура

Насіння лобелії пророщують при температурі від 20 градусів, або хоча б від 18. Дорослим кольорам цілком підходять вуличні умови, починаючи приблизно з кінця травня. Перед висадкою у відкритий грунт дай розсаді час акліматизуватися і спочатку частіше залишай її на відкритому балконі або на ганку.

Температура - Догляд за лобелією

Освітлення

Лобелії обов’язково потрібне сонячне або щонайменше напівзатінене місце. Вона добре почувається практично в будь-яких умовах у дворі і не боїться палючих променів. Це одна з найуніверсальніших рослин на відкритих клумбах та у тіньових квітниках.

Освітлення - Догляд за лобелією

Полив

Слідкуй, щоб лобелія не пересихала, бо відновити її потім буде важко. Поливай її в міру висихання субстрату і обов’язково нарощуй частоту спекотним літом.

Полив - Догляд за лобелією

Грунт

Візьми класичну листову суміш із дерном і торфом, додай до неї трохи компосту та піску. Періодично рихли землю, щоб вона пропускала повітря, а вода не застоювалася. При посадці залишай відстань 10-20 см між кущами, залежно від сорту.

Грунт - Догляд за лобелією

Добрива та підживлення

Лобелію не потрібно підгодовувати занадто часто – досить кілька разів на сезон. Використовуй комплексні добрива з фосфором, кальцієм та азотом. Не перестарайся з добавками, інакше кущ почне активно нарощувати листя, а от цвісти буде мізерно.

Добрива та підживлення - Догляд за лобелією

Пересадка та розмноження

У лобелії дуже дрібне насіння, так що виростити її з нуля дуже складно. Оптимальний час для посіву – лютий-березень, зі збільшенням світлового дня. Щоб рівномірно розподілити насіння, змішай його з піском або спочатку присип грунт снігом. Простіше користуватися спеціальними гранулами, які легше розсипати по ґрунту.

Лобелія піднімається під плівкою або склом при температурі вище 22 градусів.Саджанці потрібно постійно провітрювати та акуратно поливати, щоб земля не пересихала. Маленькі сходи пікір дуже обережно, ложечкою і по кілька штук.

Гібридні та ампельні сорти розмножуються живцями – це швидше та простіше. В один підвісний кошик висаджуй 2-4 рослини, залежно від його розміру. Якщо хочеш зберегти лобелію на зиму, акуратно пересади її із земляною грудкою в горщик і перестав до весни в прохолодне приміщення.

Пересадка та розмноження - Догляд за лобелією

Обрізка

Щоб домогтися повторного цвітіння, лобелії потрібне профілактичне обрізування влітку. Якщо рослина слабшає і гірше цвіте, видали всі сухі пагони, а надто довгі вкороті до 5-7 см. Буквально через тиждень кущ прийде в нормальний стан і незабаром знову зацвіте.

Обрізка - Догляд за лобелією

Боротьба зі шкідниками та хворобами

Молоду розсаду лобелії найчастіше губить чорна ніжка, коли прикоренева шийка темніє та відмирає. Через надлишок вологи з’являються бурі плями з пилоподібним нальотом – сіра гнилизна. У цих випадках потрібно видалити пошкоджені рослини, обробити решту фунгіцидів і скоригувати догляд.

Якщо на листі з’являються світлі плями – це трипси, які харчуються м’якоттю рослини. А дірки на пластинах – вірна ознака того, що в сад заглянули слимаки. В цьому випадку потрібні не тільки інсектициди, а й механічне очищення.

Боротьба зі шкідниками та хворобами - Лобелія

Лобелія – фото

Лобелії однаково хороші в килимових клумбах та невеликих домашніх вазонах. Щоб продемонструвати це наочно, ми підготували для тебе спеціальну фотопідбірку!

Лобелія - ​​фото
Лобелія - ​​фото
Лобелія - ​​фото
Лобелія - ​​фото
Лобелія - ​​фото
Лобелія - ​​фото
Лобелія – фото
Лобелія - ​​фото
Лобелія - ​​фото
Лобелія - ​​фото
Лобелія - ​​фото
Лобелія - ​​фото
Лобелія - ​​фото
Лобелія - ​​фото
Лобелія – фото
Лобелія - ​​фото
Лобелія - ​​фото
Лобелія - ​​фото
Лобелія - ​​фото
Лобелія - ​​фото
Лобелія - ​​фото
Лобелія - ​​фото
Лобелія - ​​фото
Лобелія – фото
Лобелія - ​​фото
Лобелія - ​​фото
Лобелія - ​​фото

Відео: Як виростити розсаду лобелії?