Хризантеми (90 фото) – види, правильний догляд та вирощування

Хризантеми (90 фото): види, правильний догляд
Один китайський філософ сказав: «Якщо хочеш бути щасливим все життя – рости хризантеми». Такі прості та витончені квіти з давніх часів надихали поетів, художників і навіть імператорів. Зараз хризантеми зустрічаються всюди, адже різноманітність їхніх видів практично неможливо порахувати. Любиш яскраві, барвисті та елегантні клумби у саду – тоді зверни увагу саме на них!

Загальна характеристика

Назва «хризантема» буквально перекладається як «Золота квітка». У 1753 році його дав Карл Ліней, і досі це найвлучніший опис стародавніх сортів. Адже навіть старовинні китайські гравюри демонструють дрібні жовті квіти, що нагадують ромашки.

Перші хризантеми використовували у кулінарії, медицині та навіть виноробстві для приготування святкових напоїв. Вважалося, що вони дають життєву силу, допомагають від головного болю, надають енергії.

Загальна характеристика - Хризантеми

Хризантеми можуть бути трав’янистими або напівчагарниками, однорічними або багаторічними, з гладкими або опушеними стеблами.Квіти зібрані у кошик, але суцвіття суттєво відрізняються між собою, залежно від виду.

Однорічні сорти живуть лише один сезон до заморозків, але при цьому вони дуже невибагливі, а висаджувати їх можна прямо на клумбу. Багаторічні вимагають більш делікатного поводження і між собою класифікуються на оранжерейні та корейські. Корейські сорти стійкі до заморозків і навіть можуть зимувати у відкритому грунті.

Більшість видів цвітуть восени, причому різні сорти охоплюють весь період від вересня до листопада. Але є й літні дикі хризантеми, бутони яких розпускаються у червні та липні.

Загальна характеристика - Хризантеми

Історія поширення

Історія появи хризантем огорнута легендами та загадками, адже їхня історія налічує вже понад 3 тисячі років. А перші згадки та описи схожої квітки знайдені ще у старовинних китайських манускриптах 15 століття до н. Їхні зображення зустрічаються навіть на керамічних прикрасах того часу, знайдених археологами.

На честь легендарної рослини називається місто Чу-Сань, яке буквально означає «Місто хризантеми». Нарівні з орхідеєю, бамбуком і сливою це один із найшанованіших і найшанованіших символів. Прості люди навіть не мали права вирощувати цю квітку, а давня китайська армія взяла її як свій символ.

Але довгий час не було жодної різноманітності, і лише до кінця першого тисячоліття з’явилося кілька десятків різновидів. Але вже до середини другого тисячоліття ця кількість перевищила 3 ​​тисячі.

Історія розповсюдження - Хризантеми

Китайські правителі не хотіли, щоб хризантема залишала межі країни, але одного разу буддійські ченці перевезли її до Японії. І саме місцеві квітникарі змогли досягти видової різноманітності, включаючи великі, дрібні та махрові сорти.

З того часу хризантема прикрашає державну емблему, монети, вищі нагороди та офіційний імператорський друк у Японії. А деякі сорти вживають як овочі або десерт для життєвого тонусу.

У Європі хризантеми почали культивувати в Голландії, і в 17-18 століттях вони поступово поширилися і по інших країнах. А завдяки невибагливості вже незабаром цей вид з’явився у садах у всьому світі.

Історія розповсюдження - Хризантеми

Види хризантем

Багатство сучасних сортів походить лише від двох видів: південно-східної Індійської та китайської Шовковицелистої. Деякі хризантеми вирощують на зріз тільки в оранжереях, інші – просто неба або навіть у горщиках.

Газель

Ранній крупноквітковий сорт починає цвісти в кінці літа, виростає до 60 см і використовується для букетів. Рівні пагони з невеликим світло-зеленим листям прикрашають великі махрові білі квіти, якіможуть досягати 16 см у діаметрі.

Газель - Види хризантем

Оленка

Витончений високорослий чагарник з дрібними рожевими квітами досягає 35 см у діаметрі. Сорт відноситься до ранніх і починає цвісти у вересні, а діаметр бутонів, що розпустилися, – до 6-7 см. Густе темно-зелене листя створює яскравий соковитий фон під час цвітіння.

Оленка - Види хризантем

Евелін Буш

Це класична біла хризантема родом з Англії з потужним густо всипаним темним листям стеблами. У висоту кущі досягають 1,5 м і потребують підпірки, щоб щільні густі махрові квіти не переважували. Кулясті суцвіття легко досягають 15 см, а до середини поступово жовтіють. Евелін Бущ – сорт із підвищеною стійкістю до хвороб та морозів, тільки утеплюй кореневище до зими.

Евелін Буш - Види хризантем

Валентина Терешкова

Витончений декоративний сорт великоквіткових хризантем ніжного рожевого відтінку вивели у Криму. На відміну від Газелі, у Валентини Терешкової великі виразні листи.Забарвлення квітів неоднорідне: у середині воно темніше, а до нижніх країв – світліше.

Валентина Терешкова - Види хризантем

Іда

Витончений кулястий кущ доростає до 60 см і весь усипаний невеликими квітами до 3 см діаметром. Це багаторічний сорт хризантем, який починає цвісти до кінця вересня або на початку жовтня.

Іда - Види хризантем

Фламменшталь

Популярний однорічний сорт висаджується розсадою кожну весну і відноситься до кілеватих хризантем. Квіти нагадують ромашки, тільки яскравого вогняного або пурпурного відтінку з жовтою облямівкою та золотистою серцевиною. У букетах Фламменшталь ідеально гармоніює з такими ж кольоровими кільними хризантемами.

Фламменшталь - Види хризантем

Кокарде

Кокарді – яскравий і виразний сорт, особливість якого у його тривалому тримісячному цвітінні, що починається ще у липні. Прості немахрові квіти швидше схожі на бутони з білосніжними пелюстками, яскравою охристою серединою та контрастними червоно-коричневими кільцями.

 Кокарде - Види хризантем

Мультифлора

Головна особливість цього сорту – величезна та різноманітна кольорова гама: від білого та рожевого до жовтого, помаранчевого, червоного та навіть майже фіолетового. Багаторічний вид із рясним дрібним цвітінням на кулястих кущах розпускається у всій красі до вересня.

Мультифлора - Види хризантем

Посівна хризантема

Цей дрібний багаторічний сорт ще називають польовим, а зовні він найбільше схожий на великі ромашки. Білі, жовті або сіруваті пелюстки розростаються навколо плоскої серцевини діаметром на 3-5 см. Висота куща – 30-60 см, і весь він усіяний перистим або зубчастим фактурним листям.

Посівна хризантема - Види хризантем

Зембла

Декоративний середньоквітковий сорт активно використовується для букетів завдяки акуратним рівним пагонам. Стебло густо покриває листя – темно-зелене, химерну нарізну форму. Квіти теж пишні, у вигляді витончених та едегантних півсфер жовтого, оранжевого або рожевого кольору із зеленуватою серцевиною.

Зембла - Види хризантем

Шамрок

Пишна одноголова хризантема примітна об’ємною кулястою квіткою, пелюстки якої розгорнуті вгору і щільно вкривають усю серцевину. Діаметр кулі досягає 10-12 см, а незвичайний зелений відтінок поєднується з таким самим незвичайним вираженим ароматом. Висота квітки – до 80 см, а в букеті вона може простояти до 20 днів.

Шамрок - Види хризантем

Догляд за хризантемами

Щоб радіти красі яскравих хризантем без зайвих проблем та зусиль, доведеться одразу створити для квітки сприятливі умови. Тонкощі вмісту в ґрунті або вазонах майже не відрізняються – швидше на них впливають особливості конкретного сорту.

Температура

Хризантеми переносять високі температури, а деякі види ще й морози до -10 градусів. Втечі розростаються при 2-6 градусах, а бутони формуються при 10. Небезпечною може бути лише спека вище 30 градусів під палючим сонцем.

Температура - Догляд за хризантемами

Грунт

Хризантеми віддають перевагу суглинистим поживним грунтам, але навіть поганий піщаний або глинистий грунт можна істотно поліпшити, якщо зайнятися завчасно.Врахуй, що квіти не приживаються в низинах із постійним перезволоженням та ризиком заболочування.

Грунт - Догляд за хризантемами

Освітлення

Хризантеми люблять велику кількість світла, тому висаджуй їх тільки на добре освітлених майданчиках. При цьому не хвилюйся через вітер і протяг – до них квітка майже не чутлива. Врахуй, що влітку при довгому світловому дні формуються стебла з листям, а восени при короткому – квіткові бруньки.

Освітлення - Догляд за хризантемами

Полив

При великій вологості хризантеми гинуть, тому окремі сорти краще не поливати зовсім. Регулярні поливи потрібні лише на стадії активного зростання, і то обов’язково стеж за поточним станом кольорів. Для поливу використовуй м’яку теплу воду і намагайся не мочити листя та основу куща.

Полив - Догляд за хризантемами

Добрива та підживлення

Щоб наситити ґрунт, вноси торф, перегній та компост, а якщо ґрунт надто важкий – ще й пісок. Органічні та мінеральні добрива вводять при перекопуванні перед посадкою.При виборі конкретних складів зважай на сорт своїх квітів і обов’язково зашпаровуйте добрива глибше.

Добрива та підживлення - Догляд за хризантемами

Обрізка

Якщо тобі потрібні густі, щільні та компактні кущі, поступово укорочуй верхівки. Для об’єму та пишності пагони можна прищипувати у два заходи: основні та бічні. Завжди відразу видаляй зів’ялі та пошкоджені квіти: так кущ виглядає акуратнішим, а ризик захворювань нижчий.

Обрізка - Догляд за хризантемами

Посадка та розмноження хризантем

Для посадки хризантем у відкритий ґрунт рекомендується вибирати дощові та похмурі дні. Викопай лунку до 40 см, рясно полів і продумай дренажну систему. Після цього постав і прикопай хризантему, тільки не заглиблюй її надто сильно: її кореневище росте паралельно землі.

Якщо правильно підготувати ґрунт, можеш сміливо пересаджувати навіть квітучі хризантеми. Головне покращити якість ґрунту десь за місяць, а добрива внести за пару днів. А після посадки спочатку притіни ділянку нетканим матеріалом, поки квітка не вкорениться.

Посадка та розмноження хризантем
Посадка та розмноження хризантем

Боротьба зі шкідниками та хворобами

Хоча хризантеми невибагливі, вони все одно не позбавлені проблем, захворювань та шкідників. Найбільш типові – це грибкові ураження, які виникають через неправильне поливання, високу кислотність, надлишок азоту або погану циркуляцію повітря.

Якщо листя жовтіє і покривається плямами, всі уражені ділянки потрібно якнайшвидше зрізати: хвороба поширюється знизу вгору. Не забувай використовувати фунгіциди та регулярно прибирати відмерлі рослини.

Боротьба зі шкідниками та хворобами - Хризантеми

Також до грибкових захворювань відноситься іржа, в’янення, борошниста роса. Способи боротьби залишаються такими ж: для покращення вентиляції проріджуй кущі, стеж за рН-балансом ґрунту та частотою поливу.

Найпоширеніший вірус серед хризантем – так звана мозаїка, через яку рослини відстають у рості та чахнуть. При виявленні будь-яких вірусних захворювань уражені рослини потрібно видалити та знищити.

Одна з причин жовто-коричневих плям – нематоди, які чудово зимують прямо у ґрунті. Також зустрічається попелиця, яка харчується соком молодих рослин, та павутинний кліщ, який любить суху спекотну погоду.Для боротьби з паразитами використовуються інсектициди, а видалити їх із листя можна прямо під час поливу струменем води.

Боротьба зі шкідниками та хворобами - Хризантеми

Хризантеми – фото

Неможливо охопити всю різноманітність і розкішних хризантем лише в декількох розділах. Щоб сильніше перейнятися красою та витонченістю делікатної квітки, ми зібрали для тебе цю добірку фотографій!

Хризантеми - фото
Хризантеми - фото
Хризантеми - фото
Хризантеми - фото
Хризантеми - фото
Хризантеми - фото
Хризантеми - фото
Хризантеми - фото
Хризантеми - фото
Хризантеми - фото
Хризантеми - фото
Хризантеми - фото
Хризантеми - фото
Хризантеми - фото
Хризантеми - фото
Хризантеми - фото
Хризантеми - фото
Хризантеми - фото
Хризантеми - фото
Хризантеми - фото
Хризантеми - фото
Хризантеми - фото
Хризантеми - фото
Хризантеми - фото
Хризантеми - фото
Хризантеми - фото
Хризантеми - фото
Хризантеми - фото

Відео: Хризантеми – Особливості, догляд та розмноження