Госпблок для дачі: фото, креслення, розміри, інструкція по установці і монтажу своїми руками

Докладний огляд всіх можливих варіантів розміщення госпблоку на дачній ділянці. Інструкція з будівництва з нуля, а також з монтажу готової конструкції своїми руками.

Власники заміської та приватної нерухомості звикли зберігати інструменти і припаси всередині гаража, підвалу або на горищі. Однак відповідному призначенню більше підходить господарський блок. Причому хозблоки своїми руками часто виявляються універсальними конструкціями.

Призначення

Особистий транспорт повинен знаходитися в гаражі; бойлер, котел і пральна машина – в підвалі; інструменти – всередині хозблока. Така розстановка сприяє збереженню корисної площі в кожному з перерахованих місць. Особливо це стосується господарського блоку, який встигає служити:

 • Коморою для продуктових запасів;
 • Інструментальної для зберігання інструментів;
 • Майстерні для різних робіт.

Всі можливості можна надати господарському блоку разом або окремо в залежності від вимог цільової аудиторії до тематичної конструкції.

Головне, щоб мікроклімат всередині готового госпблоку відповідав умовам зберігання різних продуктів і виробів. А якщо проект буде служити майстерні, то варто задуматися про його утеплення.

Розташування

Сприятливому мікроклімату всередині госпблоку сприяє його розташування. Проектувальники рекомендують зводити споруду прямокутної форми, щоб його можна було поставити вузькою стороною на північ. Таке розташування:

 • Захищає конструкцію від північного вітру;
 • Сприяє рівномірному освітленню;
 • Економить площу земельної ділянки.

Останнім властивості сприяє переважно прямокутна форма. А щоб підсилити захист від протягів, з північної сторони можна влаштувати грубку.

На худий кінець, північна стіна може бути утепленим. За рівномірне освітлення відповідають вікна, встановлені з східної і західної сторін. Це вимога особливо важливо дотриматися, якщо усередині конструкції буде організована майстерня.

І важливо не забувати, що хорошому освітленню заважають дерева. Але якщо останні будуть розташовуватися з північної сторони, то додатковий захист від промерзання гарантована.

Площа

Чим універсальніше госпблок, тим більше повинна бути його площу. Однак при організації льоху під тематичним спорудою, площа може бути мінімальним – не більше 4 кв. м. В інших випадках, особливо при організації майстерні, краще дотримати наступні розміри хозблоков – 2х3, 2х4, 3х3 м.

Склад

Господарські блоки відрізняються один від одного як за площею, так і за складом. Зокрема, мова йде про використання конкретних матеріалів для зведення тематичної конструкції:

 • Цегла;
 • Пінобетон;
 • Сучасні пиломатеріали – профільований брус, клеєний брус, ламелі;
 • Металевий профіль і сендвіч панелі.

Звідси ясно, що господарський блок буває каркасним і цілісним. Каркасний варіант дозволяє збирати споруда з готових панелей чи дощок, у той час як цілісні аналоги зводяться до нуля.

У кожному з наведених випадків зводити господарський блок з важких будматеріалів начебто колод або залізобетону нераціонально.

Покрівельна система

Оскільки господарський блок має невелику площу і не призначений для відпочинку, його покрівля повинна бути простою – односхилим. Для обшивки такої системи підходять покрівельні матеріали, які швидко заповнюють порожні прорізи:

 • Єврошифер;
 • Азбестоцементний шифер;
 • Профнастил з металу.

На худий кінець можна використовувати руберойд або брезент. Але зносостійкість такої обшивки істотно поступається зносостійкості профільованих аналогів.

Вибір фундаменту

Площа господарського блоку невелика. Однак внутрішній зміст може надавати велике навантаження на фундамент, чого не видно на фото госпблоку для дачі. Тому в якості несучої підкладки краще вибирати:

 • Стовпчастий фундамент з червоної цегли, шлакоблоку або пінобетону;
 • Стрічковий цементно-арматурний фундамент.

Причому стовпи або стрічки повинні простягається не тільки під стінами, а також у центрі. Інакше підлоговий настил провисне від навантаження. А якщо всередині госпблоку будуть перебувати верстат, верстати чи піч, то до стовпів і стрічці доведеться влаштовувати додатковий монолітний фундамент у вигляді плит.

Заощадити на фундаменті можна, використовуючи для настилу пні або покришки. Міцність і зносостійкість автогуми не поступається міцності червоної цегли. Пні з часом розкладаються, але цей процес можна попередити за допомогою попередньої обробки деревини антисептиком.

Безпосередньо зведення

Навіть невеликий господарський блок може доставити багато труднощів у рамках зведення. Тому відповідний захід вітає послідовність наступних дій:

 1. Розчищення місцевості під конструкцію;
 2. Здійснення замірів;
 3. Викопування поглиблень або траншей під фундамент;
 4. Засипання поглиблень-траншів дренажної подушкою з піску і щебеню;
 5. Монтаж опалубки для стрічкового фундаменту або готових стовпів для блочного аналога;
 6. Установка арматури під цементно-стрічковий фундамент або засипання блоків дренажем;
 7. Заливка арматури цементом або укладання руберойду поверх блоків;
 8. Організація нижньої обв’язки з металевих швелерів або дерев’яних лаг перерізом не менше 150х100 мм;
 9. Зведення або складання стін із штучних будівельних матеріалів або готових панелей відповідно;
 10. Організація верхньої обв’язки з полегшених дерев’яних лаг перерізом не менше 100х100 мм;
 11. Монтаж кроквяної обрешітки;
 12. Укладання покрівельного настилу;
 13. Установка дверей і вікон.

При бажанні звести госпблок з туалетом і душем, доведеться доповнити конструкцію перегородкою. Такий проект вітає організацію трубопроводу для водопостачання і каналізації ще на стадії зведення фундаменту.

При організації госпблоку з погребом доведеться викопати великий котлован і заповнити його дно дренажної подушкою. Остання послужить основою для зведення цокольного фундаменту.

Причому хозблок-майстерня зажадає настил великих несучих плит, сумарна площа яких повинна бути більше площі безпосередньо альтанки.

Внутрішня обробка

Обробка господарського блоку зсередини важлива виключно для герметизації та інженерних комунікацій. Адже між несучою стіною і обробкою можна прокласти:

 • Мінеральну вату;
 • Гофри для електропроводки
 • Електропроводку;
 • Трубопровід.

Бюджетним аналогом мінеральної вати є тирса, поролон і навіть солома. Головне, щоб перераховані відходи були пресованими.

Облаштування

Всередині господарського блоку повинно бути світло цілодобово. Тому крім вікон важливо дотримати місцеве освітлення. Останнє дозволить зручно розставити:

 • Ящики для продуктів;
 • Стелаж для видаткових материалов;
 • Верстак;
 • Станки;
 • Печь;
 • Стулья.

У якості сидінь вигідно використовувати складні стільці. Справа в тому, що вони в складному стані економлять місце. Якщо всередині госпблоку передбачена піч, то її рекомендується обгородити захисним екраном. Це правило особливо актуально для каркасних споруд з деревини. Підведення водопроводу вимагає монтаж раковини і каналізаційного септика.

Купівля готового госпблоку

Хоча тематична конструкція має невелику площу, на її будматеріали доводиться витрачати багато коштів. Що вже говорити про сам процес. Тому цільової аудиторії часом простіше придбати готовий збірний госпблок з наступних виробів:

 • Металевий каркас;
 • Профільовані листи з оцинкованої сталі;
 • Односхила покрівля з єврошиферу;
 • Пластикові двері та вікна.

По суті, мова йде про побутівці, яка легко транспортується вантажним транспортом. Також можна замовити тематичний хозблок в розібраному стані. Головне – заздалегідь підготувати фундамент і підвести інженерні комунікації.

Суміжні проекти

Господарський блок – необов’язково окремо стоїть конструкція. Тематичне споруду можна доповнити альтанкою, сараєм або курником, якщо це вигідно користувачам.

Нарешті, сам хозблок можна прилаштувати до житлового будинку чи гаражу, щоб скоротити до мінімуму відстань між всіма конструкціями і полегшити собі переміщення. Правда, тісне сусідство госпблоку з житловою зоною може погіршити рівень затишку і комфорту.

Фото хозблоков для дачі