Чи можна причащатися під час місячних, відвідувати церкву? Канони Старого та Нового завітів

Питання: чи можна під час місячних ходити в храм, причащатися, – постійно задають священикам, і навіть серед них існують різні думки на цей рахунок. Тому буде краще, якщо жінка запитає про це служителя того храму, який вона відвідує.

Можна відвідувати церкву під час місячних

Серед прихожан існують певні загальноприйняті правила, згідно з якими відвідувати церкву і молитися жінкам у дні так званої нечистоти можна, а торкатися до святинь (Хрест, Євангеліє, мощі святих) і брати участь у Таїнствах не можна.

Таїнств всього 7:

 • Хрещення;
 • Миропомазання;
 • Покаяння;
 • Причащання;
 • Таїнство шлюбу (вінчання);
 • Єлеопомазання;
 • Священство (відноситься тільки до священнослужителів, жінки в ньому не беруть участь).

Раніше, жінкам у дні будь нечистоти (місячні, перші 40 днів після пологів) заборонялося заходити в Божий храм взагалі.

Це було пов’язано з тим, що із-за особливостей одягу менструальна кров могла накапати на підлогу і тим самим осквернити святиню.

У наш час завдяки величезній кількості засобів гігієни подібні ситуації неможливі, тому в церкву ходити жінкам дозволено.

Тим не менш і нині традиційно радять стояти під час служби в храмі, а в притворі; якщо ж його немає, що можливо, то тоді – просто недалеко від входу.

Чи можна причащатися під час місячних, — підкаже ваш особистий духівник. До нього і слід прислухатися.

В таблиці більш докладно відображені дозволу і заборони, що стосуються критичних днів.

Що можна робити під час місячних Що заборонено Молитися

Брати участь у Таїнствах (причащатися, вінчатися – в будь -) Ставити свічки Прикладатися до ікон, мощів, Хреста Брати благословення у священика Приймати проскуру, антидор, святу воду Співати на криласі Занурюватися в святе джерело

 

Зверніть увагу! У храм заборонено входити з будь кровоточить раною, щоб не осквернити його пролиттям крові.

Причащання під час місячних: канони Старого Завіту

Чи можна причащатися під час місячних, Старий Завіт говорить однозначно: «Ні!»

В ті часи жінка в період очищення взагалі не могла входити в храм. І це було пов’язано не тільки з гігієнічними особливостями, але й з духовної складової.

Вважалося, що місячні – це, по-перше, нагадування про ушкодженої людської природи, а по-друге, — це неродившийся дитина, тобто «мертве тіло», що теж оскверняло святиню.

Крім того, всякий, доторкнувся до жінки в дні менструації, теж ставав «нечистим».

Це цікаво! Навіть про Діві Марії в Протоевангелии Якова говориться, що вона жила в храмі до 12 років, а потім, після заручин, її відправили жити до Йосипа, щоб «святиня Господня» не могло бути сплюндровано.

Новий завіт про причасті під час місячних

У Новому Завіті Ісус Христос змінює розуміння чистоти і нечистоти людини. Він говорить про важливість духовності, присутності Святого Духа, а не фізичного стану.

Він не відкинув прикоснувшуюся до нього кровоточивую жінку, а, навпаки, зцілив її, похваливши за віру. Цим Спаситель дав зрозуміти, що важливо тільки те, що в серці людини: його помисли і наміри, і осквернити його можуть тільки неправедні думки і вчинки, але ніяк не природні тілесні речі.

Апостол Павло також говорить, що «всяке творіння Боже добре» і нічого нечистого в створеному Господом людині немає.

Однак, згадуючи це, він мав на увазі їжу, тому складно зрозуміти, чи тільки про їжу хотів сказати апостол або мова таки йшла про всі явища і речі, створені Богом.

Хоча поняття ритуальної нечистоти (згадане в Старому Заповіті) та знято, точний висновок про те, як надходити жінкам в такі дні, зробити важко. Відомо, що ранні християни причащалися кожну тиждень, і жодної згадки про винятки для жінок з певним недугою немає.

Незважаючи на непрямі вказівки, ніде в Новому Завіті чітко не сказано, чи можна причащатися під час місячних.

Що говорить Книга Правил Православної церкви про причасті під час місячних

У Книзі Правил є більш точні вказівки щодо причащання при менструації.

Там сказано: «Дружина, що знаходиться в очищенні, не повинна причащатися, доки не очиститься».

Однак таке становище є лише посиланням на авторитетні думки святих отців: Діонісія, Афанасія і Тимофія Олександрійських. Зокрема, у св. Діонісія було сказано, що навряд чи благочестива жінка сама дерзнет в такі дні прийняти святиню.

У Російської Православної Церкви XII століття правила були набагато жорсткіше, і обмеження були дуже точними. Так, якщо в жінки менструація починалася під час її перебування у храмі, вона негайно повинна була вийти з нього.

В іншому випадку вона отримувала покуту на 6-місячний піст з щоденними земними поклонами (по 50 в день).

Чи можна причащатися під час місячних: думка сучасних священиків

Що стосується сучасних священиків, то тут думки абсолютно протилежні.

Є священики, які вимагають від своїх прихожан чіткого виконання всіх правил підготовки до Причастя (читання канонів, піст і т. д.) і не допускають до нього жінок під час місячних.

Є ті, які кажуть, що головне – приступити до Таїнства з трепетом і дійсним покаянням, а всі формальності (включаючи підготовку і тілесне стан) вважають зайвими.

Хоча, безсумнівно, прихильників другої точки зору набагато менше. В основному, більшість священнослужителів дотримуються традиційного підходу, тобто все-таки не рекомендують жінкам підходити до Святої Чаші в дні очищення.

Тим не менше нинішні священики не просто використовують цю догму, а намагаються знайти пояснення.

І серед думок, крім поширених тлумачень про гігієнічної стороні питання і духовної, є ще й думка про те, що жінки в цей період циклу більше втомлюються і стають менш зібраними, не можуть повноцінно молитися і брати участь в Літургії і недостатньо добре здатні підготуватися до Причастя.

Разом з тим є такі священнослужителі, які дотримуються думки про те, що під час менструації жінці, навпаки, більше потрібно причастя, тому що цей період і так досить важкий для неї і в фізичному, і в емоційному плані.

Зверніть увагу! Питання про те, чи можна під час місячних причащатися, а також про всіх інших обмеженнях і позволениях, кожна жінка повинна вирішувати тільки особисто зі своїм духівником (або священиком того храму, який вона регулярно відвідує).

Причащання під час місячних: думка Заходу і Сходу

З приводу причастя під час менструації у святих отців Заходу і Сходу думки так само розходяться.

Точка зору західних єпископів – св. Климента Римського і Григорія Двоєслова – така, що жінці дозволено брати участь у Таїнстві в такі дні, адже ця неміч не залежить від її волі, і Дух Святий присутній в ній завжди.

Однак Григорій Двоєслов говорить, що якщо сама жінка не зважиться підійти до Причастя, то її слід похвалити за благочестя.

На Сході такого одностайності немає:

 • У древнехристианском документі Дидаскалия (III ст.) сказано, що жінки можуть причащатися завжди, незважаючи на тимчасову неміч.
 • У цей же період св. Діонісій Олександрійський говорить, що жінка сама не може дерзнуть приступати до Причастя в період очищення. Він наводить у приклад євангельську історію про жінку з кровотечею, яка заради зцілення зважилася доторкнутися не до самого Господа, а лише до краю його одягу.
 • Трохи пізніше св. Афанасій Олександрійський, розмірковуючи про те, чи можна жінці під час місячних причащатися, пише, що як будь-якій людині не можна ставити в провину протягом слини або мокротиння з носа, так і жінці – щомісячні закінчення, а образа може бути тільки від вчинення гріха.
 • Тимофій Олександрійський вважає, що жінці Причастя «має відкласти, доки не очиститься».
 • Патріарх Сербський Павло дозволяє жінці жити повноцінним церковним життям (ставити свічки, молитися, брати участь у богослужінні), а ось причащатися і хреститися, на його думку, під час місячних не можна.

В яких випадках канон про причасті під час місячних можна порушувати

Дозволяється причащатися під час місячних, тільки якщо жінка при смерті. Тут сходяться думки всіх священнослужителів, адже не можна дати людині померти, не причастивши.

У таких випадках дозволяється до того ж причащати того, хто прийняв їжу (зазвичай причастя можливе тільки натщесерце). Те ж відноситься і до породіллям в разі небезпеки для їх життя.

Патріарх Сербський Павло з цього приводу сказав: «…у смертельної хвороби може і причаститися, і хреститися».

Таким чином, незважаючи на деякі розбіжності в думках з приводу причащання в період менструації, в основному, складається такий порядок, що відвідувати храм при місячних можна, а причащатися не рекомендується.

З цього відео ви дізнаєтеся, чи можна причащатися під час місячних.

Дане відео ознайомить вас з відповіддю священика щодо перебування жінки під час менструації у храмі.