Цапля (50 фото) – опис птиці, місце існування і чим харчується

Чапля (50 фото): опис птаха, середовище проживання і чим живиться

Довгоногі та граціозні чаплі просто зачаровують, коли неспішно ходять водоймами. Завдяки довгій шиї і такому ж довгому дзьобу вони здаються ще витонченішими. Хочемо познайомити тебе з цим красивим птахом ближче!

Загальний опис

Незважаючи на деяку схожість у зовнішності та звичках, чаплі – аж ніяк не найближчі родичі журавлів та лелек. Кумедно, але найближче до них знаходяться квакви і випи.

Зовнішній вигляд чаплі

Чаплю легко впізнати по витягнутій шиї, довгих ногах з чіпкими пальцями, гострого хвоста і довгого дзьоба. На відміну від багатьох інших болотяних птахів, він зовсім не тонкий і швидше за конусоподібний, але все ще гострий. Розкид розмірів чапель обумовлений їх видовою різноманітністю. Найбільші особини важать до 7 кг, а найдрібніші – до 2 кг.

Зовнішній вигляд чаплі

Чи можуть плавати чаплі?

На відміну від водоплавних птахів, чаплі не можуть пірнати і плавати, тому що у них немає залози, що відповідає за змащення пір’я. Саме це мастило запобігає намоканню та обтяженню оперення.

Зате чаплі навчилися пудритися дрібним пилом, який залишається при обламуванні їхнього ж власного пір’я. Вони це роблять цілком усвідомлено і спеціально, розподіляючи речовину за допомогою дзьоба та довгих пальців. Завдяки цій пудрі пір’я не злипається.

Чи можуть плавати чаплі?

Скільки живуть чаплі?

У середньому чаплі живуть близько 10-15 років, але деякі види доживають і до 20. Проблема так само у високій смертності в перший рік життя, тому що саме так гине до 65% молодих птахів.

Скільки живуть чаплі?

Комунікація

Найхарактерніший звук, за яким можна пізнати чаплю – грубий каркаючий скрегіт. Птах видає його у польоті чи при приземленні. Глухе каркання видають самці, коли попереджають про свою присутність.

Вітають один одного птахи клацанням. Протяжний горловий крик – пряма загроза, а гортанний регіт – попередження про небезпеку. У межах колонії чаплі спілкуються ще й візуальними сигналами за допомогою поз і шиї.

Комунікація

Політ

Саме у польоті проявляється головна відмінність чаплі від інших водних птахів, на кшталт журавлів та лелек.Вони повільні, не надто маневрені і втягують голову буквою S. Тому вони віддають перевагу наземному способу життя.

Політ

Види чаплі

Рід чапель дуже численний і різноманітний як мінімум за рахунок того, що вони живуть усюди. Розберемо кілька найпоширеніших видів!

Сіра чапля

Дуже поширений вид по всій Євразії та частині Африки. У неї довгі ноги і шия, сірий попелястий забарвлення і помаранчевий дзьоб. Сіра чапля живе майже на будь-яких водоймах, у тому числі й поруч із людиною.

Сіра чапля

Велика біла чапля

Великий теплолюбний птах з витягнутими пропорціями, білим оперенням та чорними ногами. У неї зовсім короткий хвіст і жовтий дзьоб, який у шлюбний період частково забарвлюється в зелений.

Велика біла чапля

Руда чапля

Дуже незвичайний вид, який живе в основному на півдні у очеретяних чагарниках. Вона маленька, з буро-каштановим оперенням і різкішим вигином шиї.

Руда чапля

Велетенська чапля

Вона ж – голіаф. Найбільша чапля з усіх з розмахом крил до 2,3 м і зі зростанням до 1,5 м.її сіро-бурий тулуб, каштанова шия з головою та біле підборіддя.

Весполинська чапля

Сороча чапля

За своїм незвичайним забарвленням вона справді нагадує сороку. На чорно-білому фоні яскраво виділяються жовті ноги та дзьоб. На голові – кілька тонкого довгого пір’я на кшталт чубчика.

Сороча чапля

Мадагаскарська чапля

Малочисленний вид брудного сірого кольору та скромних розмірів. Крім Мадагаскару вона була помічена і на інших островах із вологими мангровими лісами.

Мадагаскарська чапля

Спосіб життя

Краплі – дуже соціальні птахи. Вони живуть великими колоніями і охоче ділять територію з іншими птахами. Іноді з ними сусідять навіть дрібні хижаки, на зразок граків, сапсанів та боривітра. Але ці групи нестабільні, і легко розростаються або розпадаються.

Краплі не живуть хіба що в Антарктиді і зовсім вже приполярних регіонах. А в іншому вони зустрічаються на всіх континентах і навіть островах. Ареал проживання кожного виду відрізняється.

Місця проживання чаплі

Раціон

Чапля ходить по мілководді, виглядає свій видобуток і блискавично атакує його навіть під товщею води. Вони віртуозно вміють обманювати жертву, завмираючи чи ворушачи пальцями. Основу раціону складають риби, молюски, жаби, пуголовки. Також чаплі їдять комах, ракоподібних, дрібних гризунів, кротів та кролів, і навіть пташенят.

Раціон

Зимівка

Краплі з помірних широт – вимушено перелітні птахи. А ось південні та тропічні види ведуть осілий спосіб життя. Період міграції починається наприкінці вересня, а по будинках вони повертаються дрібними групами навесні.

Зимівка

Розмноження чаплі

Краплі формують пари на один сезон, і шлюбний період традиційно починається в другій половині весни. Непрямі ознаки – зміна забарвлення ділянок голої шкіри на голові або поява довгого ажурного пір’я на спині.

Самець красується перед самкою, тріщить і танцює, поки та неквапливо наближається. Гнізда ховаються на деревах або густих чагарниках. Батьки будують його разом і воно нагадує звичайне нагромадження гілок до 1 м в діаметрі.

Самка відкладає від 2 до 7 яєць, а інкубаційний період триває близько місяця.Нащадки висиджують обоє батьків, але вилуплюються пташенята не одночасно. Через те, що старші розвиваються швидше за останки, до кінця сезону виживає всього кілька, а то й одне найсильніше і спритне пташеня. На крило молодняк стає через 50-60 днів.

Розмноження чаплі

Природні вороги

Залежно від регіону проживання, для чаплі загрожують місцеві хижаки. Особливо водні, на зразок крокодилів, у тих широтах, де вони мешкають поблизу. На дрібні види нападають великі різновиди орлів, соколів та сов.

Природні вороги

Чапля – фото птиці

Різні види чаплі значно відрізняються між собою, але в той же час у них багато спільних рис. Тому ми зібрали велику фотопідбірку для ознайомлення!

Чапля - фото птиці
Чапля - фото птиці
Чапля - фото птиці
Чапля - фото птиці
Чапля - фото птиці
Чапля - фото птиці
Чапля - фото птиці
Чапля - фото птиці
Чапля - фото птиці
Чапля - фото птиці
Чапля - фото птиці
Чапля - фото птиці
Чапля – фото птиці
Чапля - фото птиці
Чапля - фото птиці
Чапля - фото птиці
Чапля - фото птиці
Чапля - фото птиці
Чапля - фото птиці
Чапля - фото птиці
Чапля - фото птиці
Чапля – фото птиці
Чапля - фото птиці
Чапля - фото птиці