Хвороби малини – описи з фотографіями та способи лікування

Хвороби малини: описи з фото та способи лікування

Зовні дуже делікатна і чутлива малина – насправді невибаглива. Інфекції вражають її не часто, але все ж таки неприємності трапляються. І щоб ця напасть не застала тебе зненацька, ми зібрали добірку найпоширеніших хвороб малини, а заразом – описи, фотографії та ефективні способи лікування!

1. Бактеріальний рак

Небезпечне захворювання не залежить від клімату та погодних умов. Коріння покривається великими пухлинами, які зростаються і піднімаються знизу нагору. Листя малини жовтіє, а врожай стає несмачним і погано виглядає.

Ушкоджені кущі потрібно акуратно викопати і спалити, а на їхньому місці 3 роки нічого не садити. Якщо поразка вже поширилася масово, доведеться облаштовувати новий малинник на новому місці. Обов’язково дезінфікуй ґрунт та коріння мідним купоросом.

Бактеріальний рак - Хвороби малини, опис з фото та лікування

2.Іржа

Іржа легко впізнається за симптоматикою, адже малину повністю покривають дрібні та горбисті руді плями. Сприятливі умови для грибка – теплі вологі дні наприкінці весни та на початку літа. Пізніше на пагонах з’являються сіруваті виразки, а до кінця сезону листя покривається нальотом зі спор.

Для профілактики потрібно розпушувати ґрунт та витримувати відстань між посадками. Регулярно пропалюй бур’яни та прибирай рослинне сміття. Навесні замульчируй кущі малини компостом, а при перших симптомах оброби Бордоською рідиною або фунгіцидами проти іржі, на зразок Пропі Плюс.

Жірка - Хвороби малини, опис з фото та лікування

3. Кучерявість

Якщо листя починає закручуватися в сторони і рудіє зі зворотного боку – це симптом кучерявості. Жилки здаються прозорими, квіти деформуються, кущі чахнуть, а ягоди просто не можуть сформуватися.

Це вірусна хвороба малини, яку переносять шкідники, тому головна профілактика – своєчасне оброблення інсектицидами. Уражені рослини потрібно якнайшвидше видалити. Для запобігання кучерявості проводять 3-5 обробок Фармайодом, Пентафагом або аналогами.

Курчавість - Хвороби малини, опис з фото та лікування

4. Кільцева плямистість

Вірус небезпечний тим, що його симптоми очевидно вже занадто пізно. Листя починає деформуватися і стоншується до такої міри, що їх може порвати порив вітру. Але якщо вдасться виявити характерні жовті плями кільцевої форми вчасно, шанс подолати хворобу дуже високий.

Найчастіше плямистість переносять нематоди та інші дрібні шкідники. Використовуй профілактичну обробку та спеціалізовані нематоциди для дезінфекції ґрунту. Рекомендуємо садити малину на місці бобових, але не томатів, капусти або полуничної плантації.

Кільцева плямистість - Хвороби малини, опис з фото та лікування

5. Дідімілез

Специфічний грибок часто властивий лише малині, і вражає молоді рослини. Коричневі плями на пагонах дедалі більше розпливаються і темніють, а пізніше хвороба перекидається і на листя.

При перших симптомах видали всі пошкоджені частини та оброби зрізи антисептиками. Весною використовуй Бордоську рідину, а восени – слабкий розчин йоду або Фармайод. Протягом сезону тобі стануть у нагоді спеціалізовані фунгіциди – Фітолавін, Пропі Плюс, Ліпосам та інші.

Дідімілез- Хвороби малини, опис з фото та лікування

6. Карликовість

Замість сильного здорового кущика виростають низькі, тонкі та дрібні пагони. Листя, черешки і навіть квіти начебто витягуються, через що малина нагадує безглузду волоть. Хворобу провокують мікроорганізми, які переносить попелиця та цикадки.

Щорічно оглядай малину та викорчовуй усі пошкоджені кущики. До цвітіння використовуй хімікати від комах, а після збирання врожаю обприскай плантацію Фармайодом або аналогами. Якщо вірус раніше був на ділянці, вибирай сорти з підвищеним імунітетом до нього.

Карликовість - Хвороби малини, опис з фото та лікування

7. Мозаїка

Вірус мозаїки так називається, тому що листя стрімко покривається хаотичними жовтими плямами. На перший погляд вони утворюють химерний декоративний візерунок, але згодом пластина деформується та в’яне. Кущі слабшають, стають тонкими та виснаженими, майже не плодоносять.

Жоден з видів мозаїки не можна вилікувати, тому уражені кущі малини доведеться видалити. Для посадки використовуй тільки здорові саджанці та обробляй коріння антисептиками. Регулярно обприскуйте малину інсектицидами від попелиці та кліщів, на зразок Пентагону. Саме комахи найчастіше переносять хворобу.

Мозаїка - Хвороби малини, опис з фото та лікування

8. Сіра гнилизна

Перші ознаки часто з’являються під час цвітіння, але найбільше страждають ягоди. На плодах виступає багатий сірий наліт, який швидко поширюється. Якщо на вулиці волого – малина гниє, а якщо жарко та сухо – муміфікується.

Збудники сірої гнилі швидко виробляють імунітет до фунгіцидів, але водночас чутливі до них. Виходить, ти можеш використовувати майже будь-які препарати, але обов’язково їх чергуй. Для профілактики підходить Фітоспорин-М, яким обприскують малинник до 5 разів на сезон.

Сіра гнилизна - Хвороби малини, опис з фото та лікування

9. Септоріоз

Хвороба стрімко вражає листя малини характерними білими плямами з темною облямівкою. Поступово їх стає все більше, вони переходять на пагони та послаблюють весь кущ. Надлишок азотних добрив часто сприяє розвитку білої гнили.

Уражені кущики потрібно видалити та спалити, а ґрунт обробити фунгіцидами. Ранньою весною обприскуй малину Бордоською рідиною або хлорокисом міді. До 5 разів на сезон використовуй Фітоспорин для профілактики грибка.

Септоріоз - Хвороби малини, опис з фото та лікування