Високі грядки своїми руками – як зробити на дачі, покрокова інструкція (фото та відео)

Високі грядки своїми руками: як зробити на дачі

Багато дачників страждають від поганого ґрунту, близькості ґрунтових вод та інших проблем, через які висадити розсаду здається неможливим. Саме для цього з’явилися високі грядки! Тобі не доведеться постійно нагинатися, а рослинам – боротися за поживні речовини з бур’янами та кореневищами дерев. Суцільні зручності, облаштувати які можна власноруч!

Навіщо потрібні високі грядки?

Якщо у тебе на ділянці поганий ґрунт, розподіляти завезену родючу землю куди зручніше та економніше по окремих ящиках, ніж по всій території. У посушливих регіонах простіше підтримувати вологість, а на вологих ділянках рослини не гнитимуть.

Зробити загородження можна своїми руками із будь-яких підручних матеріалів. Землю доведеться періодично змінювати повністю, але це не складно у готових коробах. Зате врожай буде в кілька разів кращим! А ще високі грядки дозволяють використовувати схили, засмічену землю та будь-які інші проблемні ділянки.

Навіщо потрібні - Високі грядки своїми руками

Розміри високих грядок

Оптимальна висота високих грядок – 20-60 см з урахуванням специфіки культури, яку ти висаджуєш. Наприклад, надто високі грядки наскрізь промерзають узимку, бо вони не мають захисту у вигляді снігового покриву. Це не має значення для однорічної клумби, але важливо для багаторічних плодоносних культур.

Оптимальна ширина – 60-120 см, адже тобі доведеться її постійно обробляти. Якщо підступи з одного боку, не бери більше 70 см, а якщо з двох – сміливо починай від метра. У складних композиціях заздалегідь продумай та заклади стежки. Головне, щоб у будь-якому випадку можна було дістатися середини грядки.

Розміри - Високі грядки своїми руками
Розміри - Високі грядки своїми руками

Грунт для високої грядки

Тобі потрібний максимально легкий, пухкий і поживний грунт. Для розсипчастої повітряної структури додай торф, а якості – компост. Протягом сезону періодично доведеться підсипати ґрунт у міру ущільнення, вимивання або видування.Рослини в такій грядці висаджуються набагато частіше та ближче, ніж на звичайній.

Грунт - Високі грядки своїми руками

Огородження для високих грядок

Висока грядка нагадує звичайний короб без дна, який споруджується прямо на землі. Технічно, стіни роблять із будь-якого нешкідливого для рослин матеріалу. Тому вибирай, що тобі зручніше і що є.

Дерево

Дерев’яні огорожі – найпоширеніші, бо дешеві, практичні та екологічні. Краще брати листяні породи, які не так страждають від вологості, як бюджетна хвоя. Не використовуй старе дерево з будівництва, якщо воно оброблялося будь-якими хімічними речовинами. Для обробки короба вибирай спеціальні екологічні та нешкідливі засоби, тому що їх частки все одно неминуче попадуть у ґрунт.

Високі грядки своїми руками з дерева

Бетон

Перш ніж робити опалубку та заливати її бетоном, май на увазі, що в нього є своя кислотність. І ще кілька років він впливатиме на кислотність ґрунту, який доведеться коригувати. А в іншому це дуже надійний, практичний та довговічний варіант.

Високі грядки своїми руками з бетону

Пластик

Пластик- Простий, легкий і дешевий матеріал, який не пропускає вологу. Він довговічний, невибагливий і з добрими ізоляційними властивостями, хоча виглядає не так ефектно, як дерево або камінь. Зате пластику легко надати будь-якої форми, наприклад – для кругових посадок.

Високі грядки своїми руками із пластику

Плетені високі грядки

Плетені огорожі цінують за їхню красу, витонченість, повну екологічність та здатність пропускати повітря. Але тут є і зворотний бік медалі, адже ґрунт у такій грядці може прокидатися в щілини і швидше висихатиме. Для цього потрібно обкласти ящик по всьому периметру пакувальним картоном та подбати про теплоізоляцію.

Плетені високі грядки своїми руками

Цегла

Цегла ідеально виглядає на ділянці навколо такого ж цегляного будинку – ніщо не вибиватиметься з композиції. Він добре утримує тепло, але потрібно продумати гідроізоляцію по швах. Для створення грядок підійде найпростіша кладка у шаховому порядку, з якою впораються навіть новачки.

Високі грядки своїми руками із цегли

Металопрофіль

Будь-який металопрофіль добре підходить для створення стінок високої грядки. Можеш узяти залишки після будівництва паркану або ремонту покрівлі. Але врахуй, що з металом складніше працювати, він вимагає захисту від вологи і не так витончено виглядає.

Високі грядки своїми руками з металопрофілю

Шифер

Підійдуть листи будь-якого шиферу – гладкого чи хвилястого, старого чи нового. Їх потрібно всього нарізати на смуги за розмірами короба і розставити по своїх місцях. Про азбест у складі можеш не хвилюватися: він не розчиняється у воді, тому не потрапить у грунт.

Високі грядки своїми руками із шиферу

Камінь

Є два способи використовувати камінь для створення високих грядок. Складніший, але більш ефектний – це кладка, на зразок цегляної. Варіант простіше і швидше – засипати дрібним камінням огорожею з двох сіток. У сітку закладають щебінь, котуни або декоративну гальку.

Високі грядки своїми руками з каменю

Солома

Якщо тобі потрібна висока грядка буквально на один сезон або ти просто хочеш вперше спробувати та порівняти – зроби огорожу із соломи. Для цього зв’яжи невеликі пучки та закріпи їх навколо обраної ділянки дротом. Цілком достатньо для підтримки температурно-вологісного режиму, а в майбутньому пустиш стінки на добрива!

Високі грядки своїми руками із соломи

Як зробити високу грядку своїми руками

Спершу розміти місце на ділянці прямокутниками потрібних розмірів. Потім встанови стовпчики і вже за ними – загородження з дощок, цегли або будь-якого іншого матеріалу. Під кінець перевір всі вертикалі та горизонталі рівнем – у тебе виходить міцний ящик без дна.

Зручніше робити високі грядки з кількох модулів – тоді їх можна подовжувати та комбінувати на власний розсуд. Далі вся конструкція викладається шарами знизу нагору. Щоб захистити грядку від гризунів, проклади на дно дрібну металеву сітку, яка трохи виходитиме за стінки.

Як зробити високу грядку своїми руками - покроково

Якщо проблема твоєї ділянки у вологості – зробиповну гідроізоляцію короба. Для цього поклади вниз рулонний ізоляційний матеріал, а стіни обтягніть плівкою або обмажте мастикою. Якісний сучасний геотекстиль можна використовувати навіть замість сітки.

Для дренажу засип гілки, суки та будь-які інші дерев’яні залишки. Вони утримують вологу від передчасного висихання та формують здоровий мікроклімат у коробі. Зверху засип ще один такий самий шар, але дрібніший – до нього можна додати стебла, солому, залишки кукурудзяних качанів.

Як зробити високу грядку своїми руками - покроково

Щоб грунт не вимивало, проклади звичайний гофрокартон у два шари – головне, не глянсовий із токсичними свинцевими фарбами. Потім ще один тонкий шар трави з листям і нарешті грунт. Якщо грядка дуже довга, розділіть її на квадрати розпірками, щоб перерозподілити тиск на бічні стінки.

По периметру відразу встанови систему поливу та закріпи шпалери з труб поруч із ящиком. Вони не тільки забезпечать підтримку високим і кучерявим рослинам, а й створять півтінь у спекотні дні. Можеш пропустити будь-яку декоративну ліану з красивими квітами.

Дуже зручно пристосувати високу грядку під тимчасову теплицю для розсади. Ящики добре і швидко прогріваються, тому саджанці швидше укорінюються, а насіння – сходить. З такої грядки обов’язково буде щедрий і багатий урожай.

Як зробити високу грядку своїми руками - покроково

Відео: Високі грядки своїми руками – покрокова інструкція