Спатифіллум (60 фото) – види, догляд та вирощування

Спатифіллум (60 фото): види та особливості догляду

За не дуже милозвучною назвою «спатифіллум» ховається справжня зірка домашніх зелених куточків. Цю рослину неможливо переплутати з жодною іншою, адже у неї не тільки незвичайна велика квітка, але й дуже яскраве і ефектне характерне листя. Розглянемо його ближче!

Загальна інформація

Назва спатіфіллум, що насправді дуже говорить: вона утворена від двох слів – «покривало» та «лист». І складно описати ефектну квітку ще коротше і водночас ємно. Великі та жорсткі листові пластини овальної або ланцетної форми ростуть від самого кореня.

Спатифіллум – багаторічна квітуча рослина, яка навесні випускає маленьке суцвіття-початок на великому широкому «покривалі». Ще у дев’ятнадцятому столітті у народі його прозвали «жіночим щастям» і використовували як своєрідний оберіг. Вважалося, що його сильна енергетика здатна гасити будь-які конфлікти та розбрат у будинку.

Темно-зелене густе листя ефектно контрастує з білими квітами. При цьому у спатифіллуму дуже тонкий, легкий та м’який аромат. Декілька вазонів замінять повноцінну зелену розсаду і допоможуть перетворити кімнату, вдихнувши в неї життя. А ще це чудовий природний очищувач повітря, тому що фітонциди в його листі здатні пригнічувати навіть леткі хімічні речовини.

Спільна інформація - Спатіфіллум

Види спатифілуму

Незважаючи на зовнішню схожість різних сортів, спатіфіллум – досить великий рід, який поєднує майже півсотні різновидів. Частину з них можна зустріти у природі – у бразильських та колумбійських тропічних лісах. Деякі ж – виняткові декоративні та виведені спеціально для домашньої розсади.

Ліжкоподібний спатифілум

Класичний бразильський вид розростається густим чагарником до метра заввишки. Темне довгасте листя витягується до 40 см і примітним блискучою глянсовою фактурою. Широке овальне покривало захищає довгий качан на високому черешку.

Ложкоподібний спатифіллум - Види спатифілуму

Чарівний спатифілум

Прелесний спатифілум відрізняється від родичів формою покривала, яке нагадує прапор. На одному кущі розпускається кілька суцвіть, які виділяються на тлі контрастного темного листя із загнутим кінчиком. За характерну форму під час цвітіння у народі цей вид спатифіллуму прозвали флаголітом.

Прелестний спатифіллум - Види спатифілуму

Каннолистий спатифілум

Сорт із непростою назвою прибув у наші широти прямо з Таїланду та Венесуели. У нього дуже темне і ефектне листя, а класичний жовтувато-зелений качан примітний сильним виразним запахом. Покривало каннолистого спатифіллуму теж не чисто біле, а із зеленуватим відливом.

Каннолистий спатифіллум - Види спатифілуму

Спатіфіллум геліконієлистний

Це один із найнезвичайніших видів спатифіллуму і родом він із бразильських тропіків. Високий чагарник до метра примітний довгим овальним листям із загостреними краями та хвилястою кромкою. Причому довжина листя може сягати півметра і часто покриті світлими строкатими плямами. Широке покривало повністю ховає короткий качан, колір якого варіюється від білого до майже чорного.

Спатифілум геліконієлистний - Види спатифілуму

Розквітне спатифілум

Це маленький компактний колумбійський чагарник, який у природному середовищі зростає лише до 50 см.При цьому довжина листя сягає 25 см, за рахунок чого рясно квітучий спатифіллум дійсно виглядає дуже переконливо.

Радоквітучий спатифіллум - Види спатифілуму

Спатіфіллум Уолліса

Ще один компактний колумбійський вигляд, навіть менше рясно квітучого – до 30 см заввишки. Покривало спрямоване строго вгору, тому витончено відтіняє та ховає качан. У домашніх умовах спатифілум Уолліса полюбився квітникарам за пишне та довге цвітіння.

Спатифіллум Уолліса - Види спатифілуму

Догляд спатифілуму

Спатифіллум напрочуд невибагливий, у нього лише одна головна вимога – волога. І тоді велике декоративне листя буде тішити тебе роками!

Температура

Спатифіллум не переносить морози та різке похолодання, а його ідеальна температура – ​​близько 22 градусів. Якщо позначка термометра впаде до 10 градусів і нижче, рослина починає гнити та гине. Краще не знижувати температуру нижче 18 градусів, а взимку – нижче 16 градусів.

Температура - Догляд за спатифілумом

Грунт

Спатифіллум висаджують у звичайні ґрунтосуміші для кімнатних листяних квітів.Можеш змішати грунт самостійно з дернового або листяного ґрунту, піску, торфу та перегною в рівних пропорціях.

Грунт - Догляд за спатифілумом

Освітлення

Спатифіллум – тропічний гість у наших широтах, тому, природно, він любить сонячне світло. Краще став вазони на південних вікнах або заздалегідь закупи лампами денного світла. У тіні квітка теж виросте, але кущ буде не такий густий і великий, не зможе нормально цвісти.

Освітлення - Догляд за спатифілумом

Полив

Обов’язково зволожуй не лише ґрунт, а й листя рослини. Спатифіллум потребує постійних обприскування та високої вологості в кімнаті. Щоб підтримувати стабільний режим, став вазон на піддон з дрібним мокрим керамзитом. У літню спеку не зайвим буде теплий душ, тому що навіть при регулярному обприскуванні 2-3 рази на день листя пересихає.

Поливай квітку лише заздалегідь відстояною водою, яка простояла хоча б добу. Взимку можна трохи скоротити частоту, але керамзит у піддоні все одно має бути вологим. У випадку зі спатифіллумом ризик перестаратися з поливом практично відсутній, але якщо щось піде не так, то ти відразу помітиш це по темних плямах на листі.

Полив - Догляд за спатифілумом

Добрива та підживлення

Регулярні підживлення – обов’язковий супутник спатифіллуму з початку весни і до середини осені. Квітка з таким густим листям і великим покривалом потребує багато мінералів. Для підживлення використовуй розчини слабкої концентрації та чергуй мінеральні добрива з коров’яком. Взимку підживлюй вазон раз на місяць або відмовся від добрив взагалі.

Добрива та підживлення - Догляд за спатифілумом

Цвітіння та обрізка

Під час цвітіння рослина вимагає ще інтенсивнішого поливу, ніж зазвичай. Але важливо, щоб вода з лійки або обприскувача не потрапляла на качан і покривало. Коли спатифіллум відцвіте до кінця літа, обов’язково зріж квітконос якомога ближче до кореневища.

Цвітіння та обрізка - Догляд за спатифілумом

Пересадка та розмноження

Спатифілум розмножується, як і більшість кімнатних вазонів – живцями або поділом.У першому випадку використовуй для укорінення вологий пісок і регулярно поливай його, доки не з’явиться повноцінна коренева система. Після цього квітку можна пересадити в окремий вазон із ґрунтосумішчю.

Вв другому випадку розділи кореневища на кілька частин під час пересадки та розсади у різні вазони. На кожній частині має бути мінімум одне «стебло» і по 2-3 листи. Пересаджують спатифілум, коли пишний кущ перестає поміщатися у своєму горщику. У цей час йому потрібно ще більше поливу та обприскування, та стабільна висока температура.

Пересадка та розмноження - Догляд за спатифілумом

Боротьба зі шкідниками та хворобами

Спатифіллум – повністю домашня квітка у наших широтах, так що й потенційних шкідників у нього небагато. Найпоширеніші паразити – це попелиця та павутинний кліщ, від яких відмінно допомагають регулярні лазневі процедури. Якщо ти постійно протиратиш листя губкою, то тобі навіть не знадобиться обробка нікотин-сульфатом або інсектицидами.

Якщо твій спатифіллум навідріз відмовляється цвісти вже не перший сезон, швидше за все йому надто холодно, не вистачає добрив чи вологи. Ще дуже рідко цвітуть старі горщики, так що не забувай періодично оновлювати улюбленця.

Друга характерна ознака нестачі поливу та купання – жовті листя. Щоб вилікувати квітку, якнайшвидше віднови режим і влаштовуй йому щотижневі купання. А ось якщо листя чорніє – це гниє коренева система: від холоду, нестачі мінералів або надлишку вологи.

Боротьба зі шкідниками та хворобами - Спатифіллум

Спатіфіллум – фото

Як ми вже з’ясували, спатифіллум не є особливо примхливим і вимогливим у побуті. Але цінують його все одно не так за це, як за приголомшливу красу. Тільки поглянь на фото!

Спатифіллум - фото
Спатифіллум - фото
Спатифіллум - фото
Спатифіллум - фото
Спатифіллум - фото
Спатифіллум - фото
Спатіфіллум - фото
Спатифіллум - фото
Спатифіллум - фото
Спатифіллум - фото
Спатифіллум - фото
Спатифіллум - фото
Спатифіллум - фото
Спатифіллум - фото
Спатифіллум - фото
Спатифіллум - фото
Спатифіллум - фото
Спатифіллум - фото
Спатифіллум - фото
Спатифіллум - фото
Спатифіллум - фото
Спатифіллум - фото
Спатифіллум - фото
Спатифіллум - фото
Спатифіллум - фото
Спатифіллум - фото

Відео: Спатифіллум – догляд та пересадка