Шкідники кімнатних рослин – назви, фото та як з ними боротися

Шкідники кімнатних рослин: назви, фото та як з ними боротися

Шкідники кімнатних рослин зустрічаються не так часто, але все ж таки від них не застрахований жоден квітникар. Тут головне – вчасно помітити проблему та почати із нею боротися. І в цьому ми вже готові допомогти тобі!

1. Щитування

Щитівок можна побачити візуально – як дрібні коричневі горбики. Це їхній захисний панцир, під яким і ховаються шкідники. Розмір – близько 2-4 мм. Щитівки швидко розмножуються, поширюються по всій рослині, і поступово квітка чахне, покривається грибком і засихає.

Насамперед потрібно зняти з рослини якнайбільше паразитів вручну. Це зручно робити ватними дисками, паличками та м’якою зубною щіткою. Потім промий квітка під гарячим душем, близько 40-45 градусів. Для обприскування підходить розчин із тертого господарського мила. І наполегливо рекомендуємо обробити вазони професійним інсектицидом.

Щитівка

2. Ложнощитівки

Або кокциди. Вони відрізняються від звичайних щитівок лише відсутністю міцного панцира, завдяки чому з ними легше боротися.А в іншому виглядають як такі ж коричневі нарости, і поступово висмоктують з пагонів та листя соки. Методи боротьби аналогічні – прибрати максимальну кількість шкідників, гарячий душ, обробку мильним розчином та інсектициди.

Ложнощитівка

3. Павутинний кліщ

Самого кліща помітити майже неможливо, але добре видно його тонке сріблясте павутиння. Поступово рослина в’яне, слабшає, у нього падає імунітет, і відразу з’являється грибок. Кліща складно повністю позбутися, тому діяти потрібно радикально.

Видали найушкодженіші ділянки та промою рослину під теплим душем із шампунем або засобом для посуду. Потім оброби міцним настоєм ромашки, базиліку або піретруму. Для обприскування розчини у воді кілька крапель олії чайного дерева. Для проливки ґрунту краще взяти хімічні препарати.

Павутинний кліщ

4. Попелиця

Насправді цей шкідник не так часто поселяється вдома. Хоч попелиця і дрібна, але помітити її досить просто, тому що колонії дуже щільно покривають ділянки рослини. На місцях укусів залишаються темні плями, а ще попелиця залишає липку руду рідину за собою.

Є гарна новина – від попелиці чудово допомагає звичайний душ із сильним натиском.А для профілактики досить різких запахів – цитрусових кірок чи квітучої герані. Для обприскування пошкодженої рослини використовують розчин господарського мила або настій із 4 ст.л. цедри на літр води.

Тля

5. Борошнистий червець

Це ще один шкідник кімнатних рослин, якого дуже легко впізнати. Черви виглядають як дрібні білі жучки, начебто присипані борошном або крохмалем. Вони ховаються зі зворотного боку листових пластин і залишають за собою білястий наліт. Червець провокує грибок та висмоктує соки з рослини.

У більшості випадків для боротьби з борошнистим червцем достатньо зняти паразитів змоченим у спирті ватним диском і кілька разів з інтервалом обприскати квітку спиртовим або тютюновим розчином. У складніших випадках краще скористатися інсектицидами. Якщо уражені коріння, то доведеться повністю витягти рослину з вазону, ретельно його промити разом з корінням, обробити препаратами і пересадити в новий субстрат, що продезінфікує.

Мучнистий червець

6. Нематоди

Нематоди особливо небезпечні для квітучих рослин, папоротей та фікусів. Кореневі ховаються в ґрунті і викликають розростання та нарости на коренях рослини. Листові та стеблові залишають такі ж нарости і призводять до деформації листя та пагонів.

Рослина дивно виглядає, дивно розвивається, а окремі ділянки бліднуть, буріють і відмирають. В основному боротися з нематодами безглуздо і неефективно, тому рекомендуємо позбутисявід зараженої квітки, доки паразити не перекинулися далі.

Нематоди

7. Трипси

Трипси схожі на дрібні довгі палички, причому дорослі особини можуть літати. Вони віддають перевагу молодим паросткам квітучих рослин, тому що не можуть пробитися через занадто щільну шкірку. Місця проколів паразита залишаються жовтуватими крапками. Поступово можна побачити і продукти їхньої життєдіяльності.

Щоб боротьба з трипсами мала сенс, спочатку доведеться обрізати всі квіти та бутони. Корисно обробити листя розчином шампуню проти бліх та кліщів для домашніх тварин. Потрібно нанести піну на наземну частину квітки та змити через півгодини. Добре працюють комплексні інсектициди.

Трипси

8. Панцирні кліщі

Ці шкідники найкраще знайомі любителям орхідей, і зовні вони схожі на звичайні дрібні коричневі кліщі, які стрибають по стеблах і листі рослини. Насправді вони практично не небезпечні для квітів, але можуть переносити личинки інших шкідників, та й загалом приємного мало. Для боротьби рекомендуємо використовуватися спеціальними акарицидами, тому що кліщі дуже живучі та добре адаптуються до всього.

Панцирні кліщі

9. Білокрилка

Зовні білокрилки нагадують дрібну міль, тому їх досить легко помітити. Вони залишають за собою липкі сліди та випивають із рослини соки. Крім того, ця липка маса закупорює пори і не дає квітам дихати, через що ті досить швидко гинуть.

Білокрилки живучи, тому боротися з ними потрібно системно. Спочатку промою рослина мильним розчином або спеціальним зеленим милом. Потім оброби інсектицидами, причому кілька разів з інтервалом. А якщо не допомагає – то чергуй різні препарати. А ось із профілактикою все простіше: достатньо золи, фумігаторів і навіть банальних клейових пасток.

Білокрилка

10. Сціариди

Проблема сциариду в тому, що з ними теж важко боротися, бо вони заводяться у ґрунті. А перевага в тому, що вони рідко з’являються на кімнатних рослинах. Самі комахи нагадують комарів та нешкідливі для квітів, але вони відкладають колонії яєць, а ось личинки потім присмоктуються до коріння. Вірна ознака появи сциарид – безпричинні дрібні чорні мошки в кімнаті.

Уражений грунт краще повністю замінити, попередньо промивши коріння рослини теплою водою та обробивши препаратами. А для профілактики головне не заливати квіти і не користуватися органічними добривами, як спитий чай або картопляна шкірка.

Сціариди

11. Кореневі кліщі

Це найнебезпечніша група кліщів, бо їх практично неможливо помітити. Найчастіше вони селяться на цибулинних рослинах, вигризають цибулини та відкладають у них яйця. Зовні це крихітні напівпрозорі комахи, які важко розглянути без збільшення. Непрямі ознаки – трухляві цибулини у підозрілих плямах.

Боротися з колонією, що розрослася, зазвичай безглуздо, тому що коріння вже вражене. Тож важливо не допустити цієї ситуації. Завжди ретельно оглядай усі цибулини перед посадкою та вимочуй підозрілі у спеціальних акарицидах.

Корневі кліщі

12. Грунтові комахи

Сюди відносяться колемболи, подури та ногохвостки. Це дрібні коричневі павуки, білі білі або сірі черв’ячки, які періодично з’являються в грунті або піддоні після поливу. Всі вони абсолютно нешкідливі, і це лише показник того, що грунт багатий на органіку. Найчастіше такі комахи потрапляють у квартиру із садовою землею. Зазвичай для боротьби та профілактики достатньо налагодити догляд та режим поливу.

Грунтові комахи