Мірабіліс (60 фото) – види, посадка та догляд у відкритому ґрунті

Мірабіліс (60 фото): види, посадка та догляд у відкритому грунті

Нічна квітка Мірабіліс розпускає свої ніжні бутони тільки до кінця дня. Він створює у вечірньому саду казкову атмосферу, яка просто не залишає байдужих. І при цьому тропічна рослина легко доглядати навіть у наших широтах. Звучить заманливо? Тоді читай далі!

Загальна інформація

Трав’янистий мірабіліс не просто так прозвали нічною красунею. У дикій природі він зростає у Південній Америці, і зокрема – у Мексиці. Але ця теплолюбна рослина добре адаптується до різних умов. У поєднанні з його незвичайною красою це і стало причиною популярності мірабілісу по всьому світу.

Витягнуте стрижневе кореневище схоже на щільну мотузку. Стебла жорсткі та прямостоячі, з великою кількістю бічних пагонів. У результаті Мірабіліс розростається в пишний кущ заввишки від 30 см до 1 м, залежно від сорту.

Його гладке блискуче листя красиве саме по собі. Втечі згодом здерев’янюють, але для однолітників це не так актуально. Діаметр яскравих квіток доходить до 3,5 см, і ці барвисті дзвіночки можуть бути всіх відтінків жовтого, рожевого та білого. Дуже популярні сорти зі строкатими пелюстками.

Загальна інформація

Види мірабілісу

Рід мірабілісу налічує близько 60 різних видів, але всього кілька з них використовуються в садівництві в Росії. Про них ми й розповімо докладніше!

Круглолистий мірабіліс

Компактний садовий вид не виростає більше 30-35 см. Його овальне листя злегка липке на дотик. Квітки невеликі, яскравого рожевого кольору та зібрані до груп по 2-3 штуки.

Круглолистий мірабіліс

Ялапа

Середньорослий гіллястий багаторічник розростається до 80 см, залежно від сорту. Великі лійчасті квітки до 2,5 см в діаметр зібрані в пухкі суцвіття. Мірабіліс ялапа відрізняється дуже сильним солодким ароматом.

Ялапа

Широкий мірабіліс

Великий вид до 1,5-2 м у висоту активно розростається всього за один сезон. Це не настільки декоративний, скільки господарський сорт, тому що його велика бульба їстівна і дуже ароматна.

Широкий мірабіліс

Багатоквітковий мірабіліс

Прямі голі пагони вкриті довгим яйцевидним листям.Верхівкові суцвіття із 4-6 бутонів зацвітають у травні, причому великі пурпурні квітки до 6 см у діаметрі розпускаються по черзі.

Багатоквітковий мірабіліс

Лінійний мірабіліс

Він розростається великими щільними кущами до 60-100 см у діаметрі. У нього бліді світло-зелені пагони та вузьке витягнуте листя. Дрібні білі, рожеві, червоні або фіолетові квітки зібрані в компактні грона.

Лінійний мірабіліс

Догляд за мірабілісом

Основні нюанси у догляді пов’язані з підтриманням оптимального рівня вологості та профілактики грибка. Також врахуй, що мірабіліс потрібно окремо підготувати до зимівлі.

Температура та освітлення

Місце для тропічного мірабілісу обов’язково має бути світлим, теплим і добре провітрюваним. Але при цьому без протягів та різких поривів вітру. Врахуй, що Мірабіліс дуже погано переносить несподівані зміни в режимі освітлення.

Температура та освітлення

Полив

Не можна, щоб мірабіліс пересихав, бо він може перестати цвісти. Поливай ґрунт щоразу, коли він просихає на пару сантиметрів.Але й заливати його дуже не можна, щоб уникнути гниття коріння і пагонів. Спочатку рекомендується навіть поливати молоді рослини слабким розчиномфунгіцидів для профілактики.

Полив

Грунт

Для мірабілісу принципово важливий хороший дренаж і пухкий ґрунт, який пропускає воду та повітря. Відмінно підходять піщані ґрунти.

Грунт

Добрива та підживлення

Перед висадкою мірабілісу в сад перекопай ґрунт із золою та мінеральними добривами. Додаткове підживлення вносять вже влітку – приблизно тричі на сезон. Так рослина пишніше розростається та цвіте.

Добрива та підживлення

Обрізка

Щоб Мірабіліс кущився і активно цвів, його треба обрізати ще молодим. Гіллястість стимулює обрізання основної втечі. З настанням перших похолодань мірабіс обрізають аж до бульби.

Обрізка

Зимівка

Максимум морозостійкості мірабілісу – це короткі заморозки до -5 градусів. Тому зимувати у саду у середній смузі він не може. Радимо акуратно викопати бульби, занести їх у приміщення та зберігати у землі у темному прохолодному місці за легкої постійної вологості.У лютому поступово привчай їх до сонця та тепла, а потім пересади назад у сад.

Зимівка

Посадка та розмноження

У південних регіонах насіння мірабілісу можна висівати одразу у відкритий ґрунт ще у квітні. У північних широтах його пророщують через розсаду. У березні рівномірно розподіли велике насіння по контейнеру або горщиках, але вибирай глибокі ємності для стрижневого кореневища.

При температурі близько +20 градусів, під плівкою та у освітленому місці перші сходи з’являться через 2,5 тижня. У травні саджанці поступово починають гартувати на вулиці, а після заморозків – пересаджують у сад.

Деякі декоративні сорти можна розмножувати бульбами для збереження характеристик материнської рослини. Тоді восени бульби потрібно викопати, перемістити в тирсу і зберігати за +5 градусів, а навесні висадити в грунт.

Для живцювання обріж кілька міцних пагонів, що піддереться, підсуши, оброби укорінником і відразу висади в торф. Через пару тижнів у теплі та при регулярному поливі Мірабіліс укоріниться. Найкраще робити це влітку. Тоді навесні саджанці можна буде переселити на ділянку.

Посадка та розмноження

Шкідники та хвороби мірабілісу

Мірабіліс дуже стійкий до хвороб, і практично не схильний навіть до грибкових захворювань.Якщо ти дотримуватимешся рекомендацій щодо догляду, він не завдасть тобі проблем. Хіба іноді на листі з’являється іржа. Це грибок, так що якнайшвидше оброби хвору рослину та всіх її сусідів фунгіцидами.

Мірабіліс не надто привабливий навіть для всеїдної попелиці, але іноді вона потрапляє на нього із сусідніх рослин. У такому разі добре промийте кущ мильним розчином і повторіть процедуру кілька разів, поки шкідники не зникнуть.

Шкідники та хвороби мірабілісу

Мірабіліс – фото

Незважаючи на те, що кожна квітка мірабілісу цвіте лише одну ніч, їх так багато, що рослина перетворюється на справжню квіткову галявину мінімум на кілька тижнів!

Мірабіліс – фото
Мірабіліс – фото
Мірабіліс – фото
Мірабіліс - фото
Мірабіліс - фото
Мірабіліс – фото
Мірабіліс – фото
Мірабіліс – фото
Мірабіліс – фото
Мірабіліс – фото
Мірабіліс – фото
Мірабіліс – фото
Мірабіліс – фото
Мірабіліс - фото
Мірабіліс – фото
Мірабіліс – фото
Мірабіліс – фото
Мірабіліс – фото
Мірабіліс – фото
Мірабіліс – фото
Мірабіліс – фото
Мірабіліс – фото
Мірабіліс - фото