Лапчатка (60 фото) – види, догляд та посадка у відкритому ґрунті.

Лапчатка (60 фото): види, догляд та посадка у відкритому грунті

Лапчатка – одна з найкращих рослин для середньої смуги. Вона досить невибаглива, яскрава, красива та добре адаптується до різних умов. Її вирощують не лише як декоративну, а й як лікарську рослину. Розповідаємо докладніше!

Загальна інформація

Перстач відноситься до сімейства рожевих, і це один з найбільших його пологів. В основному це трав’янисті рослини, але іноді трапляються і більш рослі чагарники. Ще за давніх часів перстачу приписували могутню цілющу силу.

У різних регіонах її називають калган-травою, курильським чаєм, п’ятилистником та ще десятком різних назв. Це саме та рослина, аромат якої за легендою надавав силу Іллі Муромцю.

Втечі перстачу зазвичай прямі, але зустрічаються і повзучі види. Листя роздільне або перисте, з сизуватим відливом. Найвищі напівчагарники розростаються до 1,5 м. Яскраві квітки всіх відтінків жовтого, помаранчевого, білого та рожевого зібрані у хуртові або парасолькові суцвіття.

Загальна інформація

Види перстачу

Рід перстачу дуже великий і налічує понад 300 видів і форм.Але тільки мала частина з них використовується в садовій культурі, і саме про них ми й поговоримо! Біла перстача

Це компактна трав’яниста рослина висотою до 25 см, а в основному – набагато дрібніша. Тонкі пагони губляться на тлі великого п’ятипалого листя, злегка зігнутого вздовж жилок.

Біла перстач

Прямостояча перстач

Могутнє дерев’янисте кореневище допомагає їй адаптуватися до різних умов. Це середньорослий вид до 50 см заввишки із золотистими пазушними квітками.

Прямостояча перстач>

Густарникові перстачі

Це європейський та азіатський вид, що відрізняється підвищеною стійкістю до морозів. Щільний кущ дуже високий – до 1-1,5 м. Поступово пагони здерев’янюють.

Кущівникові перстачі

Срібляста перстач

Її відрізняє характерний сріблястий відтінок ворсистих пагонів, які здаються повстяними на дотик. З ними різко контрастують темне зелене листя та сонячні жовті квітки.

Срібляста перстач

Гусяча перстач

Втечі, що стелиться, з різьбленим розсіченим листям нагадують ажурне мереживо. Гусяча перстачу декоративна протягом усього сезону, а на початку літа ще й покривається одиночними жовтими квітками.

Гусяча перстачу

Непальська перстач

Незвичайний декоративний вид з цікавими серцеподібними пелюстками всіх відтінків рожевого та коралового. Висота багаторічника – 30-50 см, а діаметр квіток – до 3 см.

Непальська перстачу

Догляд за перстачем

Практично всі види перстачу максимально байдужі до умов вирощування. Тільки окремі сорти, ніби блискучі, віддають перевагу південним регіонам і сухим грунтам.

Температура і освітлення

Вибирай світлі та рівномірно освітлену ділянку, яка після обіду потрапляє у легку півтінь. Іноді зустрічаються й більш тінелюбні види, наприклад, біла перстач.

Температура та освітлення

Полив

Лапчатка не терпить надмірного пересихання ґрунту, тому стабільний полив їй життєво необхідний.Використовуй теплу воду і поливай посадки рано-вранці або ввечері. У посушливий період частота зростає до 1-2 разів на тиждень.

Полив

Грунт

Грунт має бути кислим або слабокислим, але з невеликою кількістю вапна у складі. А ще – поживним, пухким і з дуже хорошим дренажем, щоб біля коріння не застоювалася волога. Особливо це стосується рослин на тінистих ділянках.

Грунт

Добрива та підживлення

Щоб перстач зростав ще краще, його регулярно підгодовують калієм та фосфором. Починай навесні та вноси добрива раз на 3-4 тижні. Іноді можна замінити мінеральну суміш органікою або золою.

Добрива та підживлення

Обрізка

Стричити перстач потрібно часто і регулярно. Навесні та восени проходить санітарне обрізання для видалення пошкоджених пагонів. Стеж, щоб кущики були занадто густі, а за бажанням можеш змінювати їм форму. Весняне обрізування потрібне ще й для того, щоб потім рослина активніше цвіла.

Раз на 4 роки потрібна омолоджуюча обрізка. Виріж найстаріші пагони, а решта вкороті до третини. І поступово у найближчі кілька років продовжуй вирізати старі гілки. Принцип приблизно такий самий, як із трояндами.

Обрізка

Зимівка

Однорічні види на зиму просто обрізають і перекопують із ґрунтом. Багаторічники чудово зимують у ґрунті без додаткової підготовки. Молоді кущі варто вкрити спеціальним нетканим матеріалом.

Зимівка

Посадка та розмноження перстачу

Сортові види краще розмножувати насінням, щоб зберегти основні ознаки. Радимо пророщувати їх розсадою наприкінці березня у піщано-торф’яному субстраті під плівкою. Оптимальна температура – ​​близько 20 градусів. Після сходу сіянців укриття можна прибрати і до травня пересадити саджанці на вулицю. Але врахуй, що зацвітуть вони через кілька років. Відстань між кущиками – 50-60 см.

Дорослу рослину можна ефективно розмножити поділом до кінця осені. Викопай кущ і акуратно розріж корінь, залишаючи на кожному ділянці кілька точок зростання. Оброби зріз вугіллям або золою і одразу ж розсади кущі, поки вони не пересохли.

У першій половині літа перстач розмножують живцями. Візьми здорові зелені пагони по 12-15 см, зріж листя, замочи в укоренителі і висади відразу в ґрунт у тіні під банку. За кілька тижнів втеча вкорениться і почне поступово зростати.

Крім того, перстач розмножується відведеннями. Досить злегка надрізати, притиснути до землі і присипати ґрунтом будь-яку здорову втечу. При регулярному поливі вже через місяць він пустить своє коріння, і його можна буде пересадити.

Посадка та розмноження перстачу>

Боротьба зі шкідниками та хворобами

З перстачем майже не буває проблем, а шкідників вона взагалі відлякує. Але не варто садити її біля хвойних дерев, бо тоді вона часто страждає від грибка. Особливо від іржі, яку потрібно виводити бордоською рідиною та іншими препаратами.

Через надто високу вологість протягом тривалого часу зрідка розвивається борошниста роса та плямистості. Зріж пошкоджене листя та пагони та оброби перстачу фунгіцидами. Зі шкідників серйозну загрозу становлять хіба що совки, але від них теж допомагають спеціальні препарати.

Боротьба зі шкідниками та хворобами

Лапчатка – фото

Якщо тобі здається, що перстач не надто примітний, то ти тільки подивися – як ефектно в реальному житті виглядають її пишні квітучі зарості!

Лапчатка – фото
Лапчатка – фото
Лапчатка– фото
Лапчатка – фото
Лапчатка – фото
Лапчатка – фото
Лапчатка – фото
Лапчатка – фото
Лапчатка – фото
Лапчатка – фото
Лапчатка – фото
Лапчатка – фото
Лапчатка – фото
Лапчатка – фото
Лапчатка – фото
Лапчатка – фото
Лапчатка – фото
Лапчатка – фото
Лапчатка – фото
Лапчатка – фото
Лапчатка – фото
Лапчатка – фото
Лапчатка – фото
Лапчатка – фото
Лапчатка – фото