Настурція (60 фото): види, догляд та вирощування

Настурція (60 фото): види та особливості догляду

Настурція – одна з найкрасивіших рослин серед декоративно-квітучих. Вона майже не хворіє, якщо правильно її доглядати, і завдає садівникам мінімум клопоту. Найпопулярніші сорти вирощували ще наші бабусі, і на міських клумбах вони зустрічаються нарівні з тюльпанами або чорнобривцями. Розповідаємо докладніше!

Загальна інформація

Настурція – трав’яниста квітуча рослина, яка прибула до нас із Південної Америки, але давно й благополучно акліматизувалась. У природі є близько 90 видів, і багато хто з них комфортно почувається в середніх широтах. Їх цінують за витончене та тривале цвітіння, а ще – за смакові якості та цілющі властивості.

У Росії настурцію часто називають капуцином, і до нас вона потрапила з Нідерландів. Є однорічні та багаторічні сорти, ліани та напівчагарники. Розкриті квіти завжди набувають химерної неправильної форми мінімум із п’яти пелюсток, а ще вони дуже ароматні. Серед червоних та жовтих настурцій інші забарвлення зустрічаються дуже рідко.

Загальна інформація - Настурція

Види настурції

У садівництві вирощують близько двох десятків сортів настурцій, і деякі з них навіть їстівні. Ми познайомимо тебе з найпопулярнішими та найпоширенішими!

Настурція бульбоносна

Це трав’янистий однорічник, що стелиться, з густими гіллястими пагонами, які переплітаються між собою в справжній клубок. Діаметр такої кульки легко сягає півметра, а його життєзабезпечення коренева система нарощує рельєфні бульби. Дуже ефектно виглядає червоно-оранжеве забарвлення з градієнтним переходом.

Настурція бульбоносна

Настурція велика

Це дуже високий сорт заввишки до 2,5 м, з великими яскравими кольорами до 6 см діаметром. Є не такі високі, але густі напівчагарники, у тому числі персикових, рожевих та лососевих відтінків.

Настурція велика

Настурція мала

На противагу великої настурції це компактний вигляд з такими ж компактними квітами, до 3 см. Пружні та щільні напівчагарники виростають до 35 см і густо вкриті щитовидним листям.

Настурція мала

Настурція іноземна

Це яскраво-жовта південна настурція, яка росте у вигляді довгої ліани, що кучерить. Вона добре обплітає вертикальні опори та формує густу та квітучу зелену стіну.

Настурція іноземна

Настурція кучерява

Красива однорічна ліана навіть за один рік встигає швидко заповнити великі простори. Вона особливо хороша у протяжному горизонтальному озелененні огорож, балконів та веранд.

Настурція кучерява

Догляд за настурцією

При достатній кількості сонячного світла настурція не потребує жодних складних маніпуляцій. Єдине, про що потрібно завжди пам’ятати – у квітки слабка коренева система, яка потребує дбайливого поводження.

Температура та освітлення

Настурція – сонячна квітка і віддає перевагу таким же сонячним ділянкам. Вона погано переносить знижені температури, тому висаджують насіння після останніх заморозків. А якщо ризик похолодання все ще є – спочатку рекомендується вкрити ділянку плівкою.

Температура та освітлення - Догляд за настурцією

Полив

Головне – не переливати ґрунт, тому що рослина може згнити прямо з кореня. Під час водних процедурнамагайся не замочити листя, інакше вдень під сонцем на них з’являться опіки.

Полив - Догляд за настурцією

Грунт

Настурція відноситься до тих рослин, які віддають перевагу трохи підкисленим грунтам. Грунт обов’язково повинен бути пухким і не надто вологим, інакше квітка згниє. Якщо грунт багатий на органіку, клумба цвітиме ще пишніше.

Грунт - Догляд за настурцією

Добрива та підживлення

Настурція погано переносить бідний ґрунт, активно жовтіє і перестає цвісти. Рекомендуємо вносити комплексні добрива протягом усього періоду активності. Важливо, щоб, крім калію з фосфором, були й інші мікроелементи.

Добрива та підживлення - Догляд за настурцією

Пересадка та розмноження

Розмножити настурцію з насіння можна без найменшого досвіду, адже його відразу висаджують прямо в ґрунт у травні. Потрібно лише викопати дрібні лунки в 1,5-2 см і розкидати їх на 25-30 см один від одного. В одну таку ямку сміливо клади відразу кілька насіння і чекай на сходи через тиждень-другий.

Щоб настурція раніше почала цвісти, її висаджують розсадою в склянки з торфу. В іншому процес залишається той самий, тільки потрібна стабільна температура вище 20 градусів. Тримайте розсаду в сонячному місці, інакше вона погано зростатиме, а потім довго хворітиме.

Пересаджувати настурції вкотре не рекомендується, тому що у них дуже слабке коріння. А наземна частина – густа та досить велика, так що це великий стрес для квітки. При висадженні розсади її так і садять разом із торф’яною склянкою на початку червня на відстані 20-40 см.

Пересадка та розмноження - Догляд за настурцією

Боротьба зі шкідниками та хворобами

Настурція піддається грибкам і гнилям, через що листя біліє і покривається нальотом. Все це добре лікується сучасними комплексними фунгіцидами. Якщо ж листя ще й скручується – ймовірно, справа в бактеріальному в’яненні, і ось його вже безглуздо лікувати.

Настурцію люблять гусениці, і їхня найхарактерніша ознака – це дірки на листі. На квітах охоче селяться жучки, мошки та попелиця, адже це ефективний сидерат, який приймає удар шкідників на себе. У таких випадках користуйся промисловими інсектицидами або настоєм золи.

Боротьба зі шкідниками та хворобами - Настурція

Настурції – фото

Настурція – дуже сонячна квітка, адже вона така ж яскрава та ефектна. Але навіщо розповідати це словами, якщо можна просто показати на фото!

Настурції - фото
Настурції - фото
Настурції - фото
Настурції - фото
Настурції - фото
Настурції - фото
Настурції - фото
Настурції - фото
Настурції - фото
Настурції - фото
Настурції - фото
Настурції - фото
Настурції - фото
Настурції - фото
Настурції - фото
Настурції - фото
Настурції - фото
Настурції - фото
Настурції - фото
Настурції - фото
Настурції - фото
Настурції - фото
Настурції - фото
Настурції - фото
Настурції - фото
Настурції - фото
Настурції - фото
Настурції - фото
Настурції - фото