Альстромерія (60 фото) – види, догляд та вирощування

Альстромерія (60 фото): види та особливості догляду

Альстромерію недаремно ще прозвали перуанською лілією. Невеликі, але дуже яскраві та красиві квіти стануть справжньою окрасою твого саду! Десятки сортів відрізняються забарвленням ніжних оксамитових пелюсток. Ми допоможемо визначитися, який вид альстромерії вибрати і як правильно його доглядати!

Загальна інформація

Альстромерія – незвичайний гість із Південної Америки, і довгий час її називали лілеєю інків. Свою нинішню назву вона отримала на ім’я барона Астрема – відомого шведського ботаніка, який завіз кілька видів до Європи. На дворі було вісімнадцяте століття, і з того часу альстромерія завоювала любов квітникарів у всьому світі.

У альстромерії гнучкі прямі стебла з тонким лілейним листям, у яких перекручений черешок, за рахунок чого верхня сторона пластини виявляється знизу, і навпаки. Кореневище нагадує веретено і йде глибоко в землю, витягуючи поживні речовини.

Загальна інформація - Альстромерія

Ланцетні пелюстки зібрані у два кола, причому вони різні за формою, розміром і навіть відтінками.Популярні жовті, рожеві, оранжеві та червоні сорти, але це далеко не межа. Є багатобарвні, смугасті і плямисті квіти з довгими тичинками, що виступають.

Альстромерію тримають у садах, теплицях та оранжереях. Низькорослі види висаджують у ящики або контейнери для прикраси балконів, альтанок та сезонних клумб. Сорти дуже відрізняються висотою і розмірами, так що спочатку обов’язково визначись з композицією, яку хочеш отримати.

Загальна інформація - Альстромерія

Види альстромерії

Ботаніки та селекціонери працюють з декількома основними видами альстромерії. У садах зазвичай трапляються спеціально виведені декоративні гібриди. Особливо гарні різнокольорові сорти, з деякими з яких ми зараз познайомимося!

Альстромерія Хармоні

Це великий, міцний і щільний кущ, який витягується вгору від 160 см. Квіти незвичайного рудо-бронзового відтінку прикрашені помітними чорними штрихами. Альстромерія Хармоні невибаглива і цвіте до перших заморозків.

Альстромерія Хармоні - Види альстромерії

Альстромерія Вірджинія

Пелюстки Вірджинії примітні витонченим хвилястим краєм.Квіти такої альстромерії виглядають дуже ніжними та романтичними, а цвітіння триває до перших серйозних заморозків.

Альстромерія Вірджинія - Види альстромерії

Альстромерія Кінг Кардинал

Це дуже делікатний і досить компактний сорт висотою до півтора метра. У нього чутливі слабкі квітконоси, які миттєво опадають від неправильних умов чи нестачі світла. Цінують Кінг Кардинал за ефектні яскраво-червоні квіти, які злегка нагадують орхідею.

Альстромерія Кінг Кардинал - Види альстромерії

Альстромерія Оранж Квін

Альстромерія Оранж Квін привертає увагу своїм нетривіальним абрикосовим відтінком. Це той випадок, де назва сорту сповна відображає його суть та особливості. Пелюстки покриті строкатими коричневими плямами, а сам кущ досить компактний – до 70 см заввишки.

Альстромерія Оранж Квін - Види альстромерії

Альстромерія Канарія

Канарія – ще один цікавий сорт незвичайного відтінку, цього разу канарково-жовтого.Пелюстки покриті дрібними коричневими цяточками та штрихами, так що виглядають ще цікавіше. Втечі витягуються до півтора метра.

Альстромерія Канарія - Види альстромерії

Альстромерія Алісія

Це найвідоміший сорт білої гібридної альстромерії, який іноді зустрічається ще й у рожевому відтінку. Особливість Алісії у тривалому цвітінні, яке триває з початку літа до глибокої осені.

Альстромерія Алісія - Види альстромерії

Альстромерія Вайт Вінгз

Вайт Вінгз – черговий білий сорт, але цього разу дуже потужний, великий та високорослий. Стебла втягуються до 2 метрів і прикрашені розсипом великих квітів протягом усього літа з короткою перервою між цвітінням.

Альстромерія Вайт Вінгз - Види альстромерії

Альстромерія Бьюті

Бьюті – це романтична бузкова альстромерія з пелюстками голубувато-лілового відтінку. У топі сортів з незвичайним забарвленням цей напевно був би в першій десятці. Потужні прямі стебла витягуються до середньої висоти – близько 130-150 см.

Альстромерія Бьюті - Види альстромерії

Догляд за альстромерією

При всій екзотичності альстромерія досить невибаглива у наших широтах. Їй не потрібні теплиці, специфічні умови чи складний догляд. Так що навіть якщо в тебе небагатий досвід у квітникарстві, ти точно впораєшся самотужки!

Температура

Альстромерія дуже теплолюбна, тому їй потрібен м’який теплий клімат. Висаджуванням займаються до кінця весни, коли температура стабільно піднімається вище 20 градусів. Південній рослині потрібне світло, але не агресивні прямі промені. Воно не переносить сильні протяги та вітер, тому вибирай захищену ділянку.

Температура - Догляд за альстромерією

Полив

Альстромерія потребує регулярного, але не надто частого поливу – десь раз на тиждень. Якщо на вулиці надто спекотно або надто довго не було дощів, можна трохи збільшити частоту. Якщо перестаратися, коренева система квітки згниє, але й від нестачі вологи альстромерія втрачає декоративні властивості.

Полив - Догляд за альстромерією

Грунт

Обов’язково вибирай легкий глинистий або піщаний ґрунт, до якого спочатку вносяться поживні домішки та торф.Грунт повинен бути нейтральним або в крайньому випадку слабокислим. Потрібен хороший потужний дренаж, щоб волога не застоювалася біля кореневища. Після кожного поливу мульчируй ґрунт зверху, щоб він залишався пухким та повітропроникним.

Грунт - Догляд за альстромерією

Добрива та підживлення

Як і іншим квітучим видам, альстромерії потрібне підживлення, щоб воно яскраво і рясно цвіло. Близько трьох разів на місяць вноси у ґрунт комплексні добрива. У сезон нарощування листя додай азоту, а ближче до сезону цвітіння – фосфор.

Добрива та підживлення - Догляд за альстромерією

Пересадка та розмноження

Альстромерію розмножують насінням, але швидше і зручніше користуватися поділом кореневої системи. Дочекайся, поки вона відцвіте, акуратно викопай кущ і розділи його на кілька частин. Використовуй дуже гострий ніж, а всі зрізи оброби товченим вугіллям.

Старі потужні кущі ділять на початку весни, не викопуючи – до квітня. Великі ділянки можна відразу розсаджувати в саду на заздалегідь підготовлені лунки. Дрібні живці спочатку висади в горщики і відправ у тепло на укорінення.

Пересадка та розмноження - Догляд за альстромерією

Обрізка

Під час цвітіння обов’язково видаляй бутони, які вже відцвіли. Так альстромерія не витрачатиме ресурси та поживні речовини на них. Це потрібно для більш тривалого та пишного цвітіння.

Обрізка - Догляд за альстромерією

Зимівка

У наших широтах південний багаторічник потребує захисту від промерзання. Після цвітіння обріж квітконоси, а до кінця осені вкоротіть всі пагони до 17-18 см. Засип кущ сухим листям, яке залишилося після збирання, або завали його лапником. Зверху натягни широку тонку плівку і присип трохи городньою землею.

Зимівка - Догляд за альстромерією

Боротьба зі шкідниками та хворобами

Щоб альстромерію не поїдали слимаки, добре замульчируй ґрунт або зроби імпровізовану огорожу із щебеню. Так шкідники просто не зможуть дістатися квітки. Гусениць знищують інсектицидами, а павутинних кліщів – спеціальними акарицидами.

Найпоширеніша хвороба альстромерії – сіра гнилизна. Вона виникає від надлишку вологи і практично не лікується, тому сильно пошкоджені квіти краще видалити повністю.Якщо вдалося помітити перші ознаки грибка – ріж усі уражені частини та оброби розсаду фунгіцидами.

Боротьба зі шкідниками та хворобами - Альстромерія

Альстромерія – фото

Альстромерія з її красою та витонченістю здатна кардинально перетворити будь-який сад чи клумбу. Тільки поглянь на фото, наскільки вона гарна та різноманітна!

Альстромерія - фото
Альстромерія - фото
Альстромерія - фото
Альстромерія - фото
Альстромерія - фото
Альстромерія - фото
Альстромерія - фото
Альстромерія - фото
Альстромерія - фото
Альстромерія - фото
Альстромерія - фото
Альстромерія - фото
Альстромерія - фото
Альстромерія - фото
Альстромерія - фото
Альстромерія - фото
Альстромерія - фото
Альстромерія - фото
Альстромерія - фото
Альстромерія - фото
Альстромерія - фото
Альстромерія - фото
Альстромерія - фото
Альстромерія - фото
Альстромерія - фото
Альстромерія - фото