Іриси (60 фото) – види, догляд та вирощування

Іриси (60 фото): види та особливості догляду

За чудове та незвичайне розфарбування греки назвали іриси на честь богині веселки. А за дивовижну форму в народі їх іноді називають «північними орхідеями». За легендою ці квіти з’явилися біля моря, де проросли зі сліз жінки, що чекала на чоловіка-моряка під час шторму. Подібно до маленьких маяків, яскраві бутони висвітлювали шлях. Сьогодні ми розповімо про іриси та догляд за ними!

Загальна інформація

Щойно не називають іриси у різних регіонах – касатики, півники, сорочі квіти чи косиці. Вони примітні химерною формою пелюсток, пофарбованих у всілякі кольори веселки. Листя – довге та плоске, мечоподібної форми та з восковою поверхнею.

Квіти ірисів великі та ароматні, із шести пелюсток: три вивернуть вниз і ще три – зрощені та підняті вгору. Зростають вони поодиноко, але зрідка зустрічаються об’ємніші суцвіття. Іриси досить примхливі у догляді, але натомість клумба радуватиме небувалою красою з травня до липня.

Спільна інформація - Іриси

Види ірисів

Іриси зустрічаються у всьому світі, і кількість різновидів обчислюється сотнями.Серед них є цибулинні та кореневищні – вони дещо відрізняються специфікою посадки. Деякі сорти розквітають двічі – вдруге ближче до осені.

Ірис бородатий

Найпоширеніші у нас – німецькі або бородатие іриси, які отримали свою назву за характерну форму квітки. Серед них є багато цікавих різнокольорових сортів із гладкими або хвилястими пелюстками – Acoma, Bewilderbest, Baltic Sea та інші.

Ірис бородатий

Ірис сибірський

Квіти сибірських ірисів розкриваються до 10 см, і найчастіше їх відтінки перебувають у блакитно-фіолетовій гамі. Це високий вигляд – до 80 см, а ще у нього зовсім немає характерного ірисового запаху.

Ірис сибірський

Ірис болотяний

Це чи не єдина група ірисів, яка віддає перевагу вологому болотистому грунту. Квіти найчастіше – всіх відтінків жовтого, лимонного чи кремового, як у Umkirch, Golden Queen чи Flore Pleno.

Ірис болотний

Ірис японський

Японські іриси, які ще називають мечоподібними, усіяні великими синіми квітами до 25 см.У середніх широтах чудово приживаються сорти Nessa-No-Mai, Василь Алфьоров та Сольвейг.

Ірис японський

Іріс Спуріа

Іріс Спуріа схожий на цибулинні сорти, але його квіти набагато більші. Він легко переносить посуху і зимові морози, а в сезон радує різнокольоровими пелюстками сортів Transfiguration, Lemon Touch і Stella Irene.

Іріс Спуріа

Догляд за ірисами

Найголовніше – почати доглядати за ірисами напровесні, і тоді вони розквітнуть вчасно і рясно. Щойно зійде сніг, знімай укриття з клумби і поступово переводи її у повсякденний режим.

Температура та освітлення

Іриси люблять сонце та тепло, тому клумби можна сміливо висаджувати на відкритих сонячних ділянках. Але вони не переносять протяги та холодний вітер, так що подбайте про захист у негоду.

Температура та освітлення - Догляд за ірисами

Полив

Іриси дуже люблять воду, особливо – під час інтенсивного росту та цвітіння. При цьому не можна переливати кореневу систему, інакше вона згниє.Рекомендуємо зволожувати ґрунт між рослинами з розрахунку до 20 літрів на квадрат.

Полив - Догляд за ірисами

Грунт

Перед посадкою пропусти верхній шар ґрунту через велике сито та оброби його антисептиками та гребіцидами. Ґрунт вибирай нейтральний або слабокислий. Обов’язково потрібно акуратно розпушувати міжряддя раз на півтора тижні, щоб до коріння потрапляв кисень.

Дорожники рекомендуємо прибирати вручну, тому що нормальним робочим інструментом можна пошкодити корінь, що розрісся. Іриси не переносять близьке залягання ґрунтових вод і потребують хорошого дренажу, за винятком деяких болотних та сибірських сортів.

Грунт - Догляд за ірисами

Добрива та підживлення

Ірис рясно та яскраво цвіте, тому з ранньої весни потребує регулярних підгодівель. Спочатку – по 10 г азоту на квадрат, коли квіти почнуть випускати листя. Через два тижні додай до азоту по 15 г калію та фосфору, а під час цвітіння зовсім відмовись від азоту та збільши інші дозування до 20 г.

Добрива та підживлення - Догляд за ірисами

Пересадка та розмноження

Іриси висаджують навесні з дільниць, куплених у магазині або заготовлених восени. Продезінфікуй посадковий матеріал марганцівкою, оброби стимулятором росту.Зроби лунку до 25 см, а в ній – невеликий горбок, щоб обережно розкласти по ньому кореневище.

При посадці ірису коренева шийка має бути на рівні ґрунту, а відстань між квітами – від 30 до 50 см, залежно від розміру сорту. Кореневищні можна садити ще на початку вересня, а цибулинні – з вересня до жовтня. Розвертай листя віялом на північ, щоб квітка притіняла сама себе в спекотні дні. Профілактична пересадка ірису не потрібна.

Пересадка та розмноження - Догляд за ірисами

Обрізка

Коли рослина відцвіте, не забудь видалити квітконоси, щоб вони не гнили та не поширювали хвороби. Якщо листя жовтіє і сохне – акуратно обріж його півколом і оброби антисептиком. На зиму залиши по 10-15 см пагонів, присип відкриті коріння грунтом і замульчируй товстим шаром торфу до 10 см.

Обрізка - Догляд за ірисами

Зберігання взимку

Теплолюбні сорти ірисів доведеться викопувати на зиму та зберігати окремо. Просуши кореневища, склади їх у закриту картонну коробку, пересип торфом або тирсою і залиш зимувати на балконі або в підвалі. Вологолюбні сорти потрібно підрізати, продезінфікувати та пересадити у горщики.

Зберігання взимку - Догляд за ірисами

Боротьба зі шкідниками та хворобами

Іриси не надто болючі і найчастіше страждають від кореневої гнилі чи бактеріозу. Бульби накопичують воду, і в поєднанні з перезволоженим грунтом, заморозками або надлишком органічних добрив результат не забариться. Тому регулярно оглядай клумбу, особливо після зими, щоб одразу ж забрати пошкоджені бульби.

З грибкових захворювань найчастіше розвиваються різоктоніоз і фузаріоз – особливо холодної дощової весни. Для профілактики не забувай про сезонне обприскування фунгіцидами та обов’язково обробляй бульби перед висадкою.

Ірисами люблять поласувати трипси, попелиця, ірисові мухи та метелики-совки, а великі бульби приваблюють дротівників та личинок хрущів. Нематоди викликають багато захворювань, ускладнень та затримки у розвитку. Обов’язково перекопуй ґрунт на початку сезону, вноси антисептики та користуйся інсектицидами.

Боротьба зі шкідниками та хворобами - Іриси

Іриси – фото

Іриси – одні з найнезвичайніших квітів у саду, адже їм вдалося отримати від матінки-природи і химерну форму, і дивовижне забарвлення. Ти тільки глянь на фото!

Іриси - фото

Іриси - фото
Іриси - фото
Іриси - фото
Іриси - фото
Іриси - фото
Іриси - фото
Іриси - фото
Іриси - фото
Іриси - фото
Іриси - фото
Іриси - фото
Іриси - фото
Іриси - фото
Іриси - фото
Іриси - фото
Іриси - фото
Іриси - фото
Іриси - фото
Іриси - фото
Іриси - фото
Іриси - фото
Іриси - фото
Іриси - фото
Іриси - фото
Іриси - фото
Іриси- фото
Іриси - фото
Іриси - фото
Іриси - фото

Відео: Іриси – догляд ранньою весною