Кучеряві кімнатні рослини (80 фото) – назви та види, вирощування, догляд та полив

Квіткові кімнатні рослини (80 фото): види та догляд

Вищі рослини в будинках та квартирах – ідеальний матеріал для створення зелених композицій. Давно мрієш про фіто-стіну? Це цілком реально, якщо правильно підібрати ліани та скласти їх у хитру багатоярусну конструкцію. А ми розповімо, як це зробити і як доглядати улюблену кімнатну розсаду! Таке рішення освіжить будь-який інтер’єр, створить відчуття прохолоди та легкості.

Загальна характеристика

Курчові рослини – це не тільки красиво, але й практично, адже з їх допомогою можна затінити ті чи інші ділянки кімнати. Ліани невибагливі догляду, не потребують спеціальних умов і легко розростаються практично без участі людини.

Більшість кімнатних в’юнів – багаторічні та вічнозелені, з інтенсивним зростанням. Окремі сорти квамокліту можуть зрости на 2 м за сезон. В основному, у них гнучкі трав’янисті стебла, але є і ліани, які одерев’яніють з віком.

Ще одна особливість різних видів – спосіб кріплення до поверхні: кучеряві або усиконосні обплітають опору бічними пагонами, а коренелазні – корінням. У будинках і квартирах частіше розводять кучеряві – вони більш декоративні, естетичні та формують витончені спіралі.

Загальна характеристика - Кучеряві кімнатні рослини

Види кучерявих кімнатних рослин

У квартирах та будинках вирощують величезну кількість видів в’юнів, ліан та плюща. Це і листяні, і декоративні, і квітучі сорти від мініатюрних та витончених до великих та потужних.

Плющ

Звичайний плющ – найпростіший і очевидніший вибір, якщо тобі потрібна фіто-стіна або віконне озеленення. Він швидко обплітає будь-які підстави і вкриває їх великим блискучим шкірястим листям. Селекціонери вивели безліч сортів плюща різної форми та забарвлення, з овальними, зіркоподібними або гострими пластинами.

Плющ - Види кучерявих кімнатних рослин

Хойя

Хойю ще називають восковим плющем через характерну фактуру великого шкірястого листя. Це квітуча ліана з витонченими та ніжними зірчастими кольорами світлих відтінків. Зважте, що під час цвітіння вазон не можна переставляти або перевертати, інакше хойя може скинути бутони.

Хойя - Види кучерявих кімнатних рослин

Філодендрон

Лазячий філодендрон примітний великим серцеподібним листям на тонких і витончених стеблах. Квітка легко розростається і кущиться, якщо вчасно підв’язувати пагони та прищипувати нові гілки. Селекціонери вивели цікаві сорти з червоним виворотом листя.

Філодендрон - Види кучерявих кімнатних рослин
Філодендрон - Види кучерявих кімнатних рослин

Іпомея

Витончена декоративна ліана з синьо-фіолетовими квітами, яка добре почувається і в квартирі, і в саду. Хіба що у відкритому ґрунті вона проживе, як однорічник – до першої зими. Квіти-дзвіночки рівномірно покривають тонкі стебла, підв’язані до решітчастої опори. Не забувай відразу видаляти сухі бутони – і тоді іпомея радуватиме своєю красою набагато довше.

Іпомея - Види кучерявих кімнатних рослин

Цісус

Цісус – найближчий родич виноградної лози, який у народі прозвали берізкою. Це пов’язано з незвичайним забарвленням: на насиченому зеленому листі зрожевим виворотом зустрічаються срібні вкраплення. Розвиті стебла обплітають опору і виступи завдяки вусикам і пишно розростаються вже протягом першого сезону.

Цісус - Види кучерявих кімнатних рослин

Клеродендрум

Витончена квітуча ліана родом з Японії радує пурпурними махровими гронами-суцвіттями та неповторним ароматом. Клеродендрум вимагає дбайливого поводження, регулярно формування, підживлення та свіжого повітря. Зате рослини, вирощені з живців, цвітуть до осені і прикрашають будь-який інтер’єр.

Клеродендрум - Види кучерявих кімнатних рослин

Монстера

Красива декоративна ліана відома своїм величезним розрізаним листям соковитого темного відтінку. Вона добре піднімається по опорі завдяки повітряним корінням, так що розростається до 3 м. Трохи відрізняються молоді рослини: у них цілісні серцеподібні і світліші листя.

Монстера - Види кучерявих кімнатних рослин

Традесканція

Це популярна кімнатна ліана, яка зустрічається майже у кожній квартирі. Її особливість – м’яке сріблясте листя з ледь помітним делікатним узліссем. Традесканція – квітучий сорт із витонченими білими або фіолетовими квітами, але вони дуже недовговічні.

Традесканція - Види кучерявих кімнатних рослин
Традесканція - Види кучерявих кімнатних рослин

Нефролепис

Нефролепіс – це не зовсім ліана, а найнезвичайніший член сімейства Папоротникових. Його довге, тонке і витончене листя доростає до метра в довжину, так що добре прикрасить зелений куточок або багатоярусну композицію. З усіх видів папоротей ця сама невибаглива: достатньо забезпечити її великою кількістю вологи.

Нефролепіс - Види кучерявих кімнатних рослин
Нефролепіс - Види кучерявих кімнатних рослин

Сциндапсус

Один із найвибагливіших в’юнів для квартир, бо приживається сциндапсус майже в будь-яких умовах. Він добре почувається в тіні в дальньому кутку кімнати або у підвісному кашпо прямо біля вікна. Нові пагони можуть і обплітати опори, і звисати з вазона, завдяки чому можна створювати нові декоративні композиції. Особливо цікаво виглядає серцеподібне листя зі світлими плямами, розкиданими по пластинах.

Сциндапсус - Види кучерявих кімнатних рослин

Сінгоніум

Сингоніум розростається до 1,5 м при регулярному поливанні, у затінених кутах і з опорою у вигляді широкої мохової палиці. Це кімнатна ліана зі строкатим листям, яке з часом набуває лопатевої форми. Цікаво виглядають сорти зі строкатими або навіть повністю білими пластинами.

Сингоніум - Види кучерявих кімнатних рослин

Пасифлора

Незвичайний декоративний вигляд вічнозелених ампельних ліан, який використовують для прикрашання балконів та лоджій. Їхня особливість – різнокольорові квіти з подвійною яскравою оцвітиною діаметром до 10 см. На відміну від тіньолюбнихродичів пасифлора любить яскраве сонце і добре почувається на південному підвіконні або навіть на вулиці.

Пасифлора - Види кучерявих кімнатних рослин

Догляд за кучерявими кімнатними рослинами

Особливі сорти кучерявих рослин вимагають спеціальних умов та догляду, тому обов’язково цікавися такими особливостями заздалегідь. Але більшість видів є досить невибагливими і практично не відрізняються своїми базовими потребами.

Температура

Більшість ліан прийшли до нас родом із тропіків, тому вони люблять теплий вологий клімат і погано переносять морози. Важливо, щоб температура взимку не опускалася нижче 16 градусів, але й не піднімалася вище 21-го літа. Якщо вмикаєш обігрів або кондиціонер, не роби цього безпосередньо біля квітки.

Температура - Догляд за кучерявими кімнатними рослинами

Освітлення

Більшість домашніх ліан віддають перевагу легкій півтіні, тому що під прямим сонячним промінням на листі легко з’являються опіки. Періодично перевертай вазони або кашпо, щоб квітка рівномірно отримувала освітлення з усіх боків. Інакше він витягнеться в один бік і так і залишиться деформованим.

Освітлення - Догляд за кучерявими кімнатними рослинами

Полив

Кімнатні в’юни люблять вологу та обприскування: рятуй їх від спеки прохолодною водою 1-2 рази на день. Поливати та обприскувати квітку краще вранці або ввечері, але не серед дня під сонцем. Поливай вазон у міру висихання ґрунту, але не перестарайся, адже під густим листям ґрунт довго зберігає воду.

Полив - Догляд за кучерявими кімнатними рослинами

Добрива та підживлення

Для кімнатних ліан добре підійде легкий родючий нейтральний ґрунт або спеціальні готові суміші. Чим швидше розростається квітка, тим сильніше вона потребує підживлення: так листя буде густим і соковитим. Цілком підійдуть комплексні мінеральні добрива або розведена водою органіка.

Добрива та підживлення - Догляд за кучерявими кімнатними рослинами

Обрізка

Щоб кімнатні ліани завжди залишалися красивими та охайними, їх потрібно правильно розташовувати на опорах та періодично обрізати. Наприклад, щоб центральна гілка росла довгою та сильною, її потрібно поступово обплітати навколо круглої опори та фіксувати. А щоб ліана стала великою і пухнастою, до верхівкової втечі прищипують нові гілки для формування бічних відростків.

Обрізка - Догляд за кучерявими кімнатними рослинами

Посадка та розмноження

Розмножують і омолоджують кучеряві кімнатні рослини за допомогою верхівкового черешка, який зрізають і вкорінюють прямо з листям. Якщо у ліани є повітряне коріння, відразу вкопуй паросток у ґрунт, а якщо ні – спочатку залиши у воді. Насіння для розмноження використовується рідко: це не дуже зручно та недостатньо ефективно.

Під час омолодження ліани її нижня гола частина зрізається практично до середини: так рослина почне розширюватися і розгалужуватися заново. Дорослі рослини рекомендується не пересаджувати, а перевалювати із земляною грудкою. Роби це з помічником, щоб не поламати довгі стебла.

Посадка та розмноження - Кучеряві кімнатні рослини

Хвороби та шкідники

Кімнатні кучеряві рослини майже не схильні до хвороб і шкідників. Основні проблеми пов’язані з порушеннямвологісного режиму: через надто сухе повітря квітка в’яне, а в листі заводяться щитівки, попелиця, павутинні кліщі. Через надлишок вологи починає гнити кореневище, а іноді ліана навіть скидає листя.

Хвороби та шкідники - Кучеряві кімнатні рослини

Курчові кімнатні рослини – фото

Все ще думаєш над вибором кімнатних кучерявих рослин? Ми пропонуємо тобі цю підбірку фотографій, щоб оцінити, які красиві та витончені композиції можна створювати з ліан!

Квіткові кімнатні рослини - фото
Квіткові кімнатні рослини - фото
Квіткові кімнатні рослини - фото
Квіткові кімнатні рослини - фото
Квіткові кімнатні рослини - фото
Квіткові кімнатні рослини - фото
Квіткові кімнатні рослини - фото
Квіткові кімнатні рослини - фото
Квіткові кімнатні рослини - фото
Квіткові кімнатні рослини - фото
Квіткові кімнатні рослини - фото
Квіткові кімнатні рослини - фото
Квіткові кімнатні рослини - фото
Квіткові кімнатні рослини - фото
Квіткові кімнатні рослини - фото
Квіткові кімнатні рослини - фото
Квіткові кімнатні рослини - фото
Квіткові кімнатні рослини - фото
Квіткові кімнатні рослини - фото
Квіткові кімнатні рослини - фото
Квіткові кімнатні рослини - фото
Квіткові кімнатні рослини - фото
Квіткові кімнатні рослини - фото
Квіткові кімнатні рослини - фото