Антуріум (75 фото) – догляд у домашніх умовах, види, як виростити

Антуріум (75 фото): види та правильний догляд

Шукаєш вірного зеленого друга, який радуватиме красою та соковитими фарбами під час сірої осені та холодної зими? Все це про антуріум! І навіть більше, адже при правильному догляді він може цвісти практично цілий рік. А ми розповімо, які бувають сорти, на що звернути увагу і як доглядати нове придбання!

Загальна характеристика

Антуріум – гарна і незвичайна декоративна квітка, яку багато хто знає якщо не за назвою, то завдяки незвичайним кольорам. Однойменний рід налічує сотні видів ліан та трав’янистих вічнозелених рослин, які прибули до нас із тропічних джунглів. Є навіть рідкісні літофити, які приживаються на кам’янистих та скелястих породах.

За особливу форму великого та яскравого покривала у побуті антуріум прозвали квіткою-фламінго. Листя різних сортів бувають матовими і глянсовими, округлими і серцеподібними, цільними та розсіченими. У густих та вологих тропічних лісах вони розвертаються до сонця.

Яскраве та щільне глянсове покривало ховає суцвіття-початок, який щільно наповнений дрібними ромбоподібними квітками. Різні сорти примітні своїм ароматом та великими плодами, які формуються після запилення.

Загальна характеристика - Антуріум

Види антуріуму

У дикій природі антуріум зустрічається у тропічних регіонах Південної та Центральної Америки – там їх понад 500 видів. В домашніх умовах найчастіше вирощуються адаптовані гібриди, більш пристосовані до нашої погоди та сезонності.

Антуріум Андре

Найпопулярніший і найпоширеніший сорт для озеленення квартир та будинків іноді розростається практично до метра. Андре відноситься до тих видів антуріуму, які цвітуть практично цілий рік.

Великі білі, рожеві, червоні або навіть темні бордові покривала тягнуться до сонця на довгих квітконосах. Шкіряста горбиста поверхня відблискує на кольорі, а на її тлі піднімається високий і злегка вигнутий блідий качан.

Антуріум Андре - Види антуріуму

Антуріум Бейкера

Селекціонери адаптували мешканця густих листів Колумбії та Гватемали до кімнатних умов. Сорт примітний щільним і дуже довгим листям з коричневими вкрапленнями зі зворотного боку. Бліде бежево-зелене покривало підкреслює яскраві короткі суцвіття і соковиті червоні плоди.

Антуріум Бейкера - Види антуріуму

Чорна королева або Чорний принц

Незвичайний декоративний сорт – це зеленолистий домашній антуріум із глянсовим шкірястим чорним покривалом. Спочатку формується темний вишневий бутон, який поступово темніє з плином часу. Він виглядає ще яскравіше на тлі досить тьмяного листя і з яскравим контрастним качаном.

Чорна королева або Чорний принц - Види антуріуму

Антуріум Шерцера

Особливість цього декоративного сорту – округліша форма квітки, а ось його яскравість і тривалість цвітіння залишаються незмінними. Жовтий або червонуватий качан трохи закручений подібно до спіралі і витягується до 10 см. Найчастіше зустрічаються білі, оранжеві, червоні та строкаті покривала з вкрапленнями.

Характерна риса антуріуму Шерцера – укорочене стебло і довгі квітконоси, які довші за черешки приблизно вдвічі. Яйцеподібне покривало збільшується до 15 см.

Антуріум Шерцера - Види антуріуму

Антуріум Tulip

Це порівняно новий декоративний сорт, популярність якого стрімко зростає завдяки незвичайним тюльпаноподібним покривалам.Особливо цікаво виглядає підвид Фіоріно яскравого фіолетового відтінку з таким же фіолетовим качаном.

Антуріум Tulip - Види антуріуму

Антуріум Гукера

Островний сорт звик до мусонних вітрів та лісів Антильських островів. Велике листя з дрібними чорними точками зібрано в об’ємні приземлені розетки. Довжина квітконоса досягає 80 см, а на тлі ніжного пастельного покривала виділяється пурпуровий качан.

Антуріум Гукера - Види антуріуму

Принцеса Олексія

Ще один дивовижний сорт, який є прикметним своїм покривалом, як і Чорна королева. Селекціонерам вдалося вивести незвичайний синій відтінок завдяки введенню пігментів у кореневу систему. При формуванні бутон виглядає зеленуватим, а згодом синіє, але є кілька підвидів яскраво-жовтого кольору.

Принцеса Олексія - Види антуріуму

Антуріум багаторозсічений

Витончена ліана з розсіченим сегментованим листям відноситься до декоративних листяних сортів. Один лист складається з 5-9 сегментів і витягується в довжину до 15 см. Ширина «пальчиків» – до 1,5 см із витонченим хвилястим краєм. А ось квіти багаторозсіченого антуріуму не надто примітні.

Антуріум багаторозсічений - Види антуріуму

Антуріум ясножильчастий

Декоративний сорт середнього розміру добре підійде для квартири та займе не так багато місця, як його рослі сусіди. Оксамитове листя з чіткими вираженими прожилками витягується до 20 см. Виразна особливість – сильний аромат, але при цьому покривала ясножильчастого антуріуму абсолютно непоказні та непримітні.

Антуріум ясножильчастий - Види антуріуму

Антуріум кришталевий

Ще один листяний декоративний сорт із великими серцеподібними листовими пластинами насиченого зеленого кольору. Оксамитова поверхня покрита широкими сріблястими прожилками, завдяки чому нагадують фактуру кришталевих келихів та ваз. Цікаво виглядає незвичайний фіолетовий качан на фоні 10-сантиметрового покривала.

Антуріум кришталевий - Види антуріуму

Антуріум чудовий

Цей сорт дуже нагадує кришталевий, але листя темнішого смарагдового відтінку з оксамитовим відливом.Форма пластин – більш витягнута, краї можуть бути вигнутими та хвилястими, а прожилки – білі.

Антуріум чудовий - Види антуріуму

Догляд антуріуму

Незважаючи на екзотичний зовнішній вигляд, доглядати антуріум досить просто. Найсерйозніша проблема – це витримувати оптимальну вологість та умови поливу. В іншому ж достатньо берегти квітку від холоду та вітру, забезпечити йому доступ світла та стабільну температуру.

Температура

Тропічний мешканець добре адаптується до кімнатних умов, але його ідеальна температура – ​​20-25 градусів. Взимку контролюй, щоб позначка не опускалася нижче 16 градусів. Не залишай вазон на протягах або біля обігрівачів або радіаторів: будь-які різкі перепади можуть призвести до його загибелі.

Температура - Догляд за антуріумом

Освітлення

Антуріум любить сонце і в природному середовищі протягом дня розвертається слідом за ним. При цьому квітка не переносить прямі промені, так що потурбуйся, щоб світло було яскравим, але розсіяним. У тіні антуріум набагато гірше росте і не так інтенсивно цвіте, а взимку потребує додаткового підсвічування.

Освітлення- Догляд за антуріумом

Полив

З огляду на те, що в природному середовищі антуріум звик епіфітному або напівепіфітному способу життя. Він не потребує важкого живильного грунту і заглиблюється корінням не в землю, а у верхній шар з опалого листя, гілок і сухої трави.

Субстрат дуже пухкий і нестабільний, тому він не затримує воду і кореневища постійно дихає. Чим щільніший ґрунт і чим рясніший ти його поливаєш – тим складніше антуріуму адаптуватися до таких умов, а це призводить до розвитку гнилі.

Полив - Догляд за антуріумом

Наскільки погано переносить надмірний полив, настільки ж він любить високу вологість повітря. Найкраще купи спеціальний зволожувач, але якщо його немає – спробуй обійтися широкими піддонами з водою, розставленими навколо або під горщиками. Головне, щоб вода не просочувалася в самий вазон.

Підійдуть будь-які інші джерела води поблизу або навіть вологі рушники. А ось одного обприскування недостатньо, інакше доведеться повторювати процедуру кожні кілька годин. До того ж, з інтенсивним обприскуванням високий ризик знову залити землю.

Полив - Догляд за антуріумом

Добрива та підживлення

Красивий, великий антуріум потребує підживлення під час активного зростання та розвитку: навесні та влітку. Може використовувати комплексні склади для ароїдних або орхідей двічі на місяць.

Добрива та підживлення - Догляд за антуріумом

Обрізка

Обрізання антуріуму не обов’язкове, але періодично рослину потрібно омолоджувати. Під час зростання нижнє листя поступово опадає, а нове розростається тільки зверху. Квітка стає неохайною і негарною, тому краще зрізати і укорінити верхівку.

Обрізка - Догляд за антуріумом

Посадка та розмноження антуріуму

Антуріум добре розмножується живцями: для цього відщипни верхню частину стебла хоча б з одним листочком і повітряним корінням. Він дуже швидко зміцниться і укоріниться – і можеш розсаджувати паростки.

Насіння використовується рідше, тому що проростити їх будинки складніше: квіти потрібно кілька днів запилювати вручну і дочекатися дозрівання плодів, яке іноді займає до року. Занадто старе насіння не можна використовувати – воно просто не зійшло.А нова молода розсада міститься на кілька тижнів у невелику теплицю до пікірування та розсади.

Пересаджувати антуріум раз на 1-2 роки в міру розростання кореневої системи. У той же час можеш розділити материнську рослину на кілька стебел з коренем і розсадити їх по горщиках. Тільки поводься з рослиною акуратно: його сік отруйний і може викликати роздратування.

Посадка та розмноження антуріуму

Боротьба зі шкідниками та хворобами

Антуріум примітний саме своїм листям і квітами, тому основна проблема – поява різноманітних плям. Найчастіше вони вказують на невідповідний ґрунт або надлишковий полив. Спочатку знизь рівень вологості ґрунту та контролюй його паличкою або навіть пальцем.

Якщо це не допомогло або плям занадто багато – доведеться скористатися спеціальними хімічними препаратами. Найкраще проявляються комплексні системні фунгіциди, що знищують грибок і бактеріальні інфекції. А якщо земля надто мокра – доведеться дістати квітку з кореневищем, просушити та пересадити її.

Боротьба зі шкідниками та хворобами - Антуріум

Антуріум страждає від протягів та переохолодження – іноді досить забути закрити вікно на ніч.Перші симптоми – листя стає бурим у черешка і поступово темніє повністю. Температуру в 12-15 градусів квітка переносить лише з абсолютно сухим ґрунтом.

З паразитів та шкідників за соковитим листям найчастіше ховаються цикламенові та павутинні кліщі. Їх складно виявити до появи явних симптомів:нове листя росте слабким і блідим, а старе покривається плямами і дрібними проколами. Спочатку промий листя вручну, а потім використовуй спеціальні препарати.

Боротьба зі шкідниками та хворобами - Антуріум

Антуріум – фото

Антуріум цінується за свою незвичність: особливу форму квітів, довге цвітіння та гарне листя. Просто поглянь на ці фотографії – важко знайти щось подібне!

Антуріум - фото
Антуріум - фото
Антуріум - фото
Антуріум - фото
Антуріум - фото
Антуріум - фото
Антуріум - фото
Антуріум - фото
Антуріум - фото
Антуріум - фото
Антуріум - фото
Антуріум - фото
Антуріум - фото
Антуріум - фото
Антуріум - фото
Антуріум - фото
Антуріум - фото
Антуріум - фото
Антуріум - фото
Антуріум - фото
Антуріум - фото
Антуріум - фото
Антуріум - фото
Антуріум - фото
Антуріум - фото

Відео: Антуріум – догляд у домашніх умовах