Кімнатна бегонія – догляд у домашніх умовах, розмноження та пересадка

Кімнатна бегонія: догляд у домашніх умовах, розмноження та пересадка

Сотні різновидів бегонії такі різноманітні, що недосвідчені квітникарі насилу вірять, що це одна й та сама рослина. Є квітучі та декоративно-листяні сорти, є крихітні малюки, а є справжні гіганти. Благо, специфіка їхнього змісту майже не відрізняється. Розповідаємо все про догляд за кімнатною бегонією в домашніх умовах!

Вибір грунту для бегонії

Найпростіше підібрати готовий грунт для бегоній, який вже змішаний у потрібних пропорціях. Квітучі сорти віддають перевагу суміші дерну, торфу і перегною, а для листяних можна додати піску. Для молодих живців підходить пісок із торфом у рівних пропорціях.

Грунт - Кімнатна бегонія догляд у домашніх умовах

Вибір місця та освітлення

Найкраще підібрати бегонії світле місце, але не під прямим сонячним промінням. У спеку на південних вікнах квітку обов’язково потрібно притіняти, бо залишаться опіки.А ось взимку знадобиться фітолампа, інакше рослина гірше росте, а потім – гірше цвіте.

Майте на увазі, що бегонія важко сприймає зміни. Так що краще не переставляти її туди-назад, а створити стабільні умови в одному місці. Ще ніжна рослина не переносить протяги.

Вибір місця та освітлення - Кімнатна бегонія догляд у домашніх умовах

Полив та обприскування

Бегонію поливають теплою і добре відстояною водою, а взимку – на пару градусів тепліше за повітря в кімнаті. Це вологолюбна рослина, тому важливо, щоб земля не пересихала. Якщо це все-таки трапилося, на півгодини залиш горщик у тазіку з водою, щоб вона покривала його приблизно на 2/3.

Бегонія любить вологість, тому можна поставити горщики в піддони з зволоженим піском або керамзитом. Влітку можна обприскувати листя, але такий метод підходить лише для сортів із неопушеними пластинами. В інших випадках краще зволожувати повітря довкола.

Полив та обприскування - Кімнатна бегонія догляд у домашніх умовах

Температура повітря для бегонії

Бегонія – теплолюбна рослина, яка дуже чутлива до температурних перепадів. Це не так помітно за листяними сортами, а ось квітучі можуть серйозно постраждати. Оптимальна температура для молодих сходів – від 16 до 18 градусів, а для дорослих рослин – від 22 до 24. Взимку її варто зменшити до 18-22.

Температура повітря - Кімнатна бегонія догляд у домашніх умовах

Добрива та підживлення бегонії

Для домашніх бегоній підходять комплексні добрива, і найбільше вони потрібні бульбовим видам. Для нарощування пагонів і листя додай більше азоту, але врахуй, що він гальмує цвітіння. Для бутонів потрібні калій із фосфором.

Добриво потрібно вносити тільки в теплу пору року, бажано – увечері та через пару годин після поливу. Стеж, щоб гранули, палички або рідина не потрапляли безпосередньо на рослину, бо можуть залишитись опіки. Пам’ятай, що перегодовувати квітку дуже шкідливо, тому не перевищуй дозування, яке вказано на упаковці.

Добрива та підживлення - Кімнатна бегонія догляд у домашніх умовахОбрізка кімнатної бегонії

Бегонію періодично проріджують, щоб вона не розросталася і не втрачала декоративних властивостей. Забирай все в’яне і пошкоджене листя. Восени зрізай бутони у бульбовихсортів, щоб вони встигли адаптуватись до зими. Високорослі квіти можна підв’язувати, щоб не ламалися.

Обрізка у класичному вигляді потрібна лише деяким різновидам. Листяні та бульбові сорти обходяться без неї, а ось вічноквітучу потрібно злегка вкорочувати. Обрізай слабкі, тонкі та надто довгі пагони, щоб стимулювати розгалуження. А довгі, але потужні стебла можна урізати наполовину.

Обрізка - Кімнатна бегонія догляд у домашніх умовах

Способи розмноження

Швидше і найпростіше розмножувати бегонію живцями. Їх можна вкорінювати відразу в пухкий легкий ґрунт. У цей час головне не переливати рослину та стежити, щоб вода не потрапляла на листя. Можна залишити і у воді, але високий ризик, що рослина згниє.

Живці зрізають тільки з бегоній зі стеблами. Бажано, щоб у ньому було близько 5 см та кілька листків. Якщо це бульбовий сорт, то відділяй живець від самого бульби, і тоді в ньому має бути близько 12 см. Перед посадкою дай їм пару годин полежати, щоб зріз трохи висох.

Ми не радимо розмножувати бегонію насінням – це неефективно і не завжди успішно. Потрібно підтримувати особливі умови, інакше взагалі можна не дочекатися сходів. До того ж, часто декоративні сорти при такому вирощуванні втрачають свої характеристики.

Способи розмноження - Кімнатна бегонія догляд у домашніх умовах

Розмноження кімнатної бегонії бульбами

Клубневі сорти розмножуються бульбами, і це найпростіше. Потрібно лише заглибити їх у горщик з дренажем і ґрунтом якомога ближче до поверхні. А коли перші пагони зійдуть – досипати ще 2-3 см землі. Це має сенс робити у січні.

Для поділу бульби потрібна материнська рослина старша за три роки, і щоб на кожному бульбі було від трьох сильних і здорових нирок. Різати потрібно гострим ножем, обробляючи зріз товченим вугіллям. Залишай на кожному ділянці хоча б по одній нирці. Важливо встигнути ранньою весною, доки не почали відростати пагони. До появи першого листя зроби міні-теплицю з розрізаної пластикової пляшки.

Розмноження бульбами - Кімнатна бегонія догляд у домашніх умовах

Розмноження кімнатної бегонії листям

Декоративні сорти можна розмножувати листовими пластинами. Це, мабуть, найнезвичайніший, але теж дуже ефективний спосіб. Вибери великий і здоровий лист і поділи його на фрагменти, щоб у кожному була частина головної поздовжньої жилки.

Розклади фрагменти листя в легкий ґрунт із торфу та перліту так, щоб ця жилка стосувалася землі – з неї і проросте коріння. Листочки у своїй можна ставити вертикально чи класти горизонтально. Третій варіант – взяти цілий лист, зробити на ньому поперечні надрізи і просто покласти його на землю. Але для таких способів розмноження краще зробити невелику парник із плівки.

Розмноження листям - Кімнатна бегонія догляд у домашніх умовахПересадка бегонії

Найкраще пересаджувати бегонію просто перевалкою із земляною грудкою. Бажано зробити це після покупки і потім щороку, тому що квітуча рослина виснажує ґрунт. Але роби це строго після цвітіння, інакше бутони обпадуть.

Для молодих і активно зростаючих бегоній вибирай горщик на 4 см більше за старий. Обов’язково зроби товстий дренажний шар, щоб вода не стояла у ґрунті.

Після вилучення зі старого горщика корисно злегка змочити коріння в укоренителі або слабкому розчині марганцівки. Не заглиблюй кореневу шийку у ґрунт. Потім полів бегонію, а за кілька тижнів досип ще трохи землі, коли та, що є, осяде.

Пересадка - Кімнатна бегонія догляд у домашніх умовах

Важливо!

Листяні бегонії ростутьвесь рік, а от квітучим обов’язково потрібний спокій. Не використовуй добрив, трохи понизь температуру і скороти полив. Бульбяні сорти не потрібно поливати.

Важливо - Кімнатна бегонія догляд у домашніх умовах