Фікус Бенджаміна – догляд у домашніх умовах, розмноження та пересадка

Фікус Бенджаміна: догляд у домашніх умовах, розмноження та пересадка
Рослина отримала свою назву від імені іспанського ботаніка Джексона Бенджаміна Дейдона. Це гарний чагарник з дрібними листочками, доглядати за яким зовсім не складно. Розповідаємо докладніше!

Головні особливості рослини

У домашніх умовах вирощують кілька видів фікуса, але найчастіше можна зустріти ряболистий фікус Бенджаміна або чагарник з темно-зеленим листям. Квітка відноситься до швидкозростаючих, за перший рік життя при простому догляді його крона збільшиться у висоту та завширшки мінімум на 20 сантиметрів.

До речі, фікус Бенджаміна помилково вважають винятково декоративнолистою рослиною, але насправді в природі – це чагарник, що цвіте. Щоправда, добитися цвітіння у квартирі чи будинку вкрай складно, навіть майже неможливо.

Головні особливості - Фікус Бенджаміна догляд у домашніх умовах

Ідеальне розташування

Фікус Бенджаміна – рослина дуже теплолюбна і світлолюбна.Підбери для свого зеленого вихованця східне або південне віконце. Чагарник непогано почуватиметься і з південного боку будинку, але тільки не на підвіконні, а, наприклад, на журнальному столику за метр від віконного отвору. Тюль або фіранки при цьому повинні прикривати квітку, розсіюючи прямі полуденні промені сонця.

Температура повітря в приміщенні, де росте фікус Бенджаміна має не надто відхилятися від позначки +20 градусів. Влітку частіше поливай і оббризкуй кущ, щоб допомогти йому пережити спеку. Взимку обов’язково перенеси квітку в опалювальну кімнату. При температурі повітря в +16 градусів і нижче рослина може загинути.

Тримай фікус подалі від протягів, вони згубні для нього. Небажано також ставити горщик у рослині поблизу батарей центрального опалення або нагрівальних приладів. Надто пересушене повітря сприятиме появі на квітці комах-шкідників.

Ідеальне місце розташування - Фікус Бенджаміна догляд у домашніх умовах

Як поливати фікус Бенджаміна

Фікус Бенджаміна може скинути листя, якщо земляна грудка простоїть повністю пересохлим кілька днів. У випадках, коли субстрат у горщику взагалі не встигає підсохнути, починають розвиватися всілякі гнилі, здатні за короткий термін погубити великий багаторічний чагарник.

У справі поливу цієї рослини важлива золота середина. Зволожуй ґрунт у вазоні лише тоді, коли він просохне на три сантиметри вглиб. Перевірити це можна, заглибивши в ґрунт палець або дерев’яну шпажку. Важливо, щоб вода була кімнатною температурою і відстояною протягом декількох днів. У період літньої спеки листя фікуса Бенджаміна варто раз на тиждень протирати вологою ганчірочкою від пилу та бруду, а також зрошувати повітря навколо куща з пульверизатора.

Як поливати фікус Бенджаміна - догляд у домашніх умовах

Розмноження фікуса Бенджаміна в домашніх умовах

Щоб виростити новий фікус Бенджаміна, продезінфікуй лезо дуже гострого ножа, акуратно зріж навскіс невелику напіводревеснілу гілочку рослини. Промий зріз під проточною водою, щоб прибрати млечний сік, що виділився. Потім зроби невеликий поздовжній надріз, як би розщепивши стеблинка черешка, і постав у баночку з чистою водою кімнатної температури. Якщо в приміщенні тепло і достатньо сонячного світла, то коріння з’являться вже за тиждень-два. Після цього посади черешок у субстрат і доглядай як завжди.

Другий, складніший метод розмноження фікуса Бенджаміна – відведеннями. Для цього вибери гілочку, зроби на ній поперечний кільцеподібний надріз і обріж у цьому місці кору. Обголену ділянку обгорни вологим мохом, обмотаю плівкою і зафіксуй ниткою.Через деякий час ти побачиш, що з-під моху пробиваються коріння. Ріж відведення гострим ножемі висади в ґрунт.

Розмноження фікуса Бенджаміна в домашніх умовах

Як пересадити фікус Бенджаміна

Молодий фікус Бенджаміна в перші п’ять років свого життя росте дуже швидко. У цьому збільшується як наземна частина, а й коренева система. З цієї причини рослина доведеться пересаджувати кожну весну в ємність, яка на три сантиметри ширша і глибша за попередню. На дно горщика обов’язково поклади шар дренажних камінчиків, потім перемістіть кущ разом із земляною грудкою і засип порожнечі свіжим субстратом. У перші кілька днів не поливай фікус, дай йому відійти після стресу.

Рослини старші за п’ять років можна по кілька років не пересаджувати. Швидкість їх зростання уповільнюється і, якщо з дренажного отвору не з’явилися коріння, то просто акуратно вибери частину старого ґрунту руками і засип свіжого. Після цієї процедури можеш відразу полити квітку, оскільки вона не завдасть їй незручностей.

Пересадка - Фікус Бенджаміна догляд у домашніх умовах

Добрива та підживлення фікуса Бенджаміна

Після пересадки або часткової заміни субстрату протягом півроку фікус Бенджаміна підгодівлі не потребує. Зайві поживні речовини в ґрунті тільки шкодитимуть рослині.
Підгодовувати квітку можна в період вегетації: з середини березня до кінця вересня. Для цього використовуй розчинені у воді рідкі універсальні добрива для декоративних кімнатних рослин.

Вноси ​​підживлення у першій половині дня один раз на два тижні. Також добрива можна розчинити у воді, залити в резервуар пульверизатора та обприскувати квітку раз на 10 днів. Зважай, що азотисті добрива при частому застосуванні призведуть до того, що строкаті листочки фікуса Бенджаміна стануть просто зеленими.

Добрива та підживлення - Фікус Бенджаміна догляд у домашніх умовах

Формування крони

Фікуси Бенджаміна використовуються в японському мистецтві створення живих квіткових скульптур бонсай. Але навіть вирощуючи звичайний чагарник, необхідно надати йому гарну форму, для цього у весняний період роби обрізку, видаляючи висохлі і вкорочуючи надто подовжені гілки.Всі пагони, зростання яких спрямований всередину крони, обріж біля основи, так ти зможеш прорідити гілки, що дозволить фікус активніше нарощувати листя. Декоративність квітки від цього лише виграє.

Формування крони - Фікус Бенджаміна догляд у домашніх умовах

Хвороби та шкідники рослини

Якщо на чагарнику скрутилося і почало опадати листя, значить, йому занадто холодно. Перенеси його в тепле приміщення, він швидко відійде, а листя розправиться. А от якщо крона фікуса почала жовтіти, то значить, що його коріння вразило гнилизна. Пересади рослину у свіжий субстрат, обов’язково обріж усі пошкоджені коріння. Поливай помірно і лише після того, як добре просохне верхній шар ґрунту в горщику.

Щодо комах-шкідників, то фікус Бенджаміна іноді вражають борошнистий червець, павутинний кліщ, попелиця або щитівки. На початковому етапі зараження можна позбутися їх шляхом протирання стебел і листя губкою, змоченою у розчині господарського мила. Якщо ж шкідників забагато, на допомогу прийдуть спеціалізовані інсектициди. Важливо розуміти, що здоровим і доглянутим рослинам ніяких хвороб і комах шкоди завдати не можуть, тому постарайся забезпечити свій фікус Бенджаміна належним доглядом.

Хвороби та шкідники - Фікус Бенджаміна догляд у домашніх умовах