Калли (60 фото) – види, догляд та посадка у відкритому ґрунті

Кали (60 фото): види, догляд та посадка у відкритому грунті

Дивовижні найніжніші квіти, які неможливо сплутати з іншими рослинами – це калли. Їх люблять не тільки садівники та селекціонери, але ще дизайнери та флористи. А вже скільки неймовірних кольорів існує завдяки багаторічним працям біологів! Розповідаємо докладніше!

Загальна інформація

Калла – ефектний декоративний багаторічник. Багато хто помилково вважає, що це екзотична тропічна рослина, але насправді калли ростуть всюди: від Африки до Сибіру. Крім того, їх вирощують у садах, кімнатах і навіть у медичних цілях.

Середня висота квітконосів – 80 см, хоча зустрічаються і куди більш високі сорти. Кожна квітка складається з двох частин: качани та покривала, яке його захищає. Формально покривало це лише приквітник, але саме воно і надає каллам їх дивовижної краси.

Кали часто використовують флористи, особливо для весільних букетів. Їм роками приписують унікальні захисні властивості та здатність привнести до будинку добробут. Крім того, є повір’я, що кали сприяють одужанню хворих.

Всі калли можна умовно розділити на білі та кольорові, і серед кольорових зустрічаються взагалі всі відтінки.З погляду догляду та специфіки зростання у них лише одна істотна відмінність: білі довше цвітуть і не скидають листя у період спокою.

Загальна інформація

Види калли

Є дуже багато декоративних сортів калли, але основних видів у наших широтах набагато менше. Про них ми зараз і розповімо!

Ефіопська калла

Великий вид, що витягується в саду до 1 м. Замість бульби у нього гнучкий повзучий корінь. Серцеподібне або овальне листя на вертикальних корінцях пофарбоване в насичений темний колір. Саме від неї походять білі сорти.

Ефіопська калла

Болотна калла

Найбільш вологолюбний вид, який росте на болотах та біля водойм у Європі та Північній Америці. Має поверхневе повзуче кореневища, порівняно невелике листя до 14 см і ефектне яйцеподібне покривало.

Болотна кала

Калла Реманна

Середньоросла різновид до 70 см. У неї химерна плоска бульба неправильної форми. У цієї калли дуже виражена сезонність, і вона потребує періоду спокою, коли відмирає вся наземна частина. Від неї походять майже всі сучасні кольорові сорти.

Калла Реманна

Калла Елліота

Її головна особливість – плямисте листя зі світлими крапками на тлі темних зелених пластин. Найпопулярніші сорти пофарбовані в золотий, помаранчевий та червоний. Розмір суцвіть досягає 15 см.

Калла Елліота

Запашна калла

Цей вид відрізняється насамперед сильним та виразним ароматом. А ось покривало при цьому звичайне біле, як у ефіопської калли. Це дикорослий різновид.

Запашна кала

Догляд за калами

Через екзотичну красу квіткарі-початківці думають, що калли – це щось дуже тендітне і складне. Насправді ж вони взагалі не завдають жодних проблем!

Температура

Кали погано переносять надто високу температуру та агресивне сонце. Ідеальні умови – +22 градуси, а взимку, якщо йдеться про білі кімнатні сорти, температуру потрібно знизити до +16.

Температура

Освітлення

Калам потрібне яскраве, хороше та стабільне освітлення, інакше рослина не буде так гарно цвісти. Але в ідеалі це має бути непрямий сонячний колір. Або як мінімум злегка притіняй квіти в піковий годинник.

Освітлення

Полив

Земля, в якій ростуть калли, має бути завжди вологою. Під час цвітіння потрібний щоденний, але помірний полив. А щоб уникнути загнивання, ще при посадці обов’язково зроби хороший дренаж.

Полив

Грунт

Кали воліють родючий, слабокислий і помірно легкий ґрунт. Для регуляції кислотності та вологості дуже зручно використовувати мох сфангум, який вбирає воду в себе та віддає її за необхідності.

Грунт

Добрива та підживлення

Для тривалого та ефектного цвітіння радимо підгодовувати канни раз на 3-4 тижні. Обов’язково потрібен фосфор та калій, а ось із азотом не зловживай. Щороку можна вносити органіку підвищення якості грунту. Для цілорічного цвітіння кімнатних сортів доведеться підвищити дозування.

Добрива та підживлення

Кали після цвітіння

Клубневі та кореневищні сорти різні за своєю суттю, але принцип залишається той самий. У бульбових майже одразу після цвітіння відмирає наземна частина.У вересні їх варто викопати, промити, просушити, перебрати та перенести у прохолодне місце. Не потрібно обрізати залишки листя, тому що бульби з них підтягують корисні речовини.

Корневищні сорти після цвітіння поступово сповільнюються у зростанні. Плавно скоротив полив, а восени викопай кореневище разом із земляною грудкою. Можна зберігати бульби та кореневища калли на заскленому балконі або в холодильнику.

Кали після цвітіння

Безпека

Пам’ятай, що калла – отруйна рослина, тому не можна, щоб її сік потрапляв на шкіру, і тим більше – на слизові оболонки, в очі чи в рот. З цих причин краще уникати контакту дітей і тварин з каллою.

Безпека

Посадка та розмноження

Садові сорти вирощують через розсаду, тому що це ефективніше. Наприкінці березня розсади здорові бульби або кореневища по окремих горщиках і залиш їх рости, поливаючи двічі на тиждень. Коли остаточно потеплішає, спочатку поступово загартовуйте сходи на вулиці перед пересадкою.

Кали висаджують у травні після закінчення заморозків. Глибина лунок – 5-10 см, а відстань між ними – близько 35 см. Потім їх потрібно злегка присипати землею, полити та дати спокій на пару тижнів.

Корневищні сорти можна також розмножувати поділом куща.Восени відділи від материнської рослини діток із частиною кореня та своїми точками зростання, висади їх у контейнери, а навесні пересадиш у сад.

Клубневі калли теж розмножують поділом, але вже безпосередньо перед посадкою. Акуратно обломай дочірні бульби без інструментів, підсуши зрізи та оброби антисептиками. Зовсім маленькі бульби можна перед висадкою доростити у легкому ґрунті у приміщенні.

Посадка та розмноження

Шкідники та хвороби калли

Кали страждають від вірусів плямистості та полосчастості. Квітки покриваються плямами, деформуються, скручуються і деградують. Віруси не лікуються, але їх переносять комахи, тому важливо не допускати їхньої появи.

Бактеріальна гнилизна починається з гниття квітконосів прямо біля землі. Там вони потім і переламуються. Проблема починається ще з кореневої системи, тому завжди ретельно відбирай здоровий посадковий матеріал, не переливай клумбу та своєчасно прибирай хворі рослини разом із коренем.

Кали дуже любить попелиця, яка псує листя і бутони, поїдаючи їх і залишаючи клейкі виділення. А в суху погоду квіти атакує павутинний кліщ, який ховається на звороті листових пластин. При слабкому ураженні достатньо мильного розчину, а при сильному використовуй інсектициди.

Шкідники та хвороби калли

Кали – фото

Великі суцвіття кал просто неймовірні у своїй красі. Немає сенсудовго про них говорити та підбирати слова, якщо можна просто показати фотографії!

Кали - фото
Кали - фото
Кали - фото
Кали - фото
Кали - фото
Кали - фото
Кали - фото
Кали - фото
Кали - фото
Кали - фото
Кали - фото
Кали - фото
Кали - фото
Кали - фото
Кали - фото
Кали - фото
Кали - фото
Кали - фото
Кали – фото
Кали - фото
Кали - фото
Кали - фото
Кали - фото
Кали - фото
Кали - фото