Яблуня Мельба – опис сорту, догляд та посадка, відгуки

Яблуня Мельба: опис сорту, догляд та посадка

Окрім вітчизняних, у наших широтах дуже добре приживаються канадські сорти яблунь. Саме в їх описах ти побачиш зимостійкість та багатий урожай. Серед таких сортів особливе місце займає яблуня Мельба, яка виведена на основі славнозвісного Макінтоша. Якщо тобі вдалося хоч раз скуштувати ці ароматні плоди – вже не захочеться від них відмовлятися. А ми розповімо, як проходить посадка і який догляд потрібно!

Опис та характеристики сорту

Сорт Мельба названий на честь Неллі Мельби, популярної австралійської оперної діви. Він дуже старий, виведений шляхом вільного запилення ще наприкінці ХІХ століття. Отже, за цей час селекціонерам вдалося відточити характеристики до бездоганності.

Яблуні Мельби – середнього розміру, до 3,5 м, з розлогою округлою кроною середнього ступеня загущення. З неї легко вивести колоноподібні дерева, бо у перші роки це її природний вигляд. Порода відноситься до пізньорічних, а в деяких регіонах навіть до осінніх.

У Мельби дуже темна кора з помаранчевим відтінком, витягнуте і трохи викривлене світле листя з фактурним краєм. На сильних молодих пагонах вони ніби здуваються верх, а на старих прогинаються вниз.У юних дерев кора вишнева, а на поверхні гнучких пагонів видніється легка галявина.

Опис та характеристики сорту - Яблуня Мельба

Цікава особливість – змішане плодоношення, яке нечасто властиве російським сортам. Це означає, що яблука формуються буквально по всьому дереву: на кільчатках, прутиках, списах. Мельба має красиві великі квіти правильної форми, зібрані на гілках дуже щільно один до одного.

Вже в перший плодоносний рік із Мельби можна зібрати до 20 кг урожаю, а у зрілому віці ці цифри іноді сягають фантастичних 150 кг. Але через таку інтенсивність після 15 років проявляється періодичність. З нею можна боротися нормуванням зав’язей, але це не надто ефективно.

Плоди Мельби – з вираженим кисло-солодким смаком, що вигідно виділяється на тлі традиційних медових літніх сортів. Яблука бувають середніми – до 200 г, а бувають дуже великими – до 300 г. На жовто-зеленій шкірці в міру дозрівання проступає виразний червоний рум’янець. При тривалому зберіганні шкірка може стати трохи маслянистою.

Опис та характеристики сорту - Яблуня Мельба

Догляд за яблунею Мельба

Саджанці Мельби краще купувати в розплідниках, бо дуже популярну породу часто підробляють. Це не найкапризніший сорт, але він любить догляд і добре на нього реагує ще більшим урожаєм.

Освітлення

Мельба віддає перевагу сонячним ділянкам, щоб плоди були більш солодкими та соковитими. Легка півтінь допустима, але все ж таки досвідчені садівники не рекомендують.

Освітлення - Догляд за яблунею Мельба

Полив

До 5 років Мельба потребує регулярного інтенсивного поливу по 1-2 відра щотижня, а після цього вистачить природних опадів. Дорослі дерева поливають лише під час сильної посухи, якщо дощу не було більше трьох тижнів. Щоб у найспекотніші дні земля не пересихала надто швидко, мульчируй грунт або використовуй спеціальний гідрогель.

Полив - Догляд за яблунею Мельба

Грунт

Мельба не переносить болотисту місцевість, глинистий ґрунт, мул, постійні застої води та підвищену вологість загалом. Їй протипоказані високі ґрунтові води, що ближче 2 м до поверхні.А ось слаболужний лісовий ґрунт, чорнозем чи суглинки підійдуть ідеально.

Грунт - Догляд за яблунею Мельба

Підживлення

Мельба дуже любить підживленняі чуйно на них реагує. Весною рясно вноси селітру та карбамід для зростання, а влітку – органіку для поліпшення смаку плодів. Восени потрібен калій та фосфор, щоб зміцнити молоді пагони та підготувати дерево до зими. Під перекопування добре йде фосфоритне борошно та суперфосфати.

Підживка - Догляд за яблунею Мельба

Розмноження та запилення

Мельбу розмножують живцями, але зручніше купувати готові саджанці, бо плодові дерева складно й довго укорінюються. З самозапилюваністю у сорту великі проблеми, і відсоток зав’язків, що формуються, при такому підході мізерно малий. Тому рекомендуємо висадити поблизу кілька запилювачів.

Розмноження та запилення - Догляд за яблунею Мельба

Обрізка

Мельба не дуже вибаглива за рахунок того, що у неї від природи крона середньої густоти. Перша обрізка, що проріджує, проводиться всього на четвертий рік, і в майбутньому вона потрібна не частіше, ніж кожні два сезони.

Обрізка - Догляд за яблунею Мельба

Збирання врожаю

Мельба – ранньостиглий сорт, який починає добре плодоносити вже на четвертий рік. Урожай збирають наприкінці літа, і він славиться гарною транспортабельністю та лежкістю. Тому сорт дуже популярний у промисловості для виробництва соків та заготовок. Плоди Мельби добре зберігаються до півроку.

Збір врожаю - Догляд за яблунею Мельба

Зимівка

Мельба – не самий зимостійкий сорт, але вона добре зимує в більшості регіонів Росії. Не рекомендується висаджувати її лише у Північних, Уральських та Далекосхідних регіонах. Раннє цвітіння іноді призводить до того, що врожай страждає від весняних заморозків.

Зимівка - Догляд за яблунею Мельба

Посадка яблуні Мельба

Щоб при посадці дерево краще приживалося – обов’язково використовуй липкий укоренювач та стимулятори росту коріння. Можна висаджувати одно- та дворічні саджанці – для Мельби це не важливо. Найкраще робити це не навесні, а у вересні-жовтні, до початку сильних похолодань.

Обов’язково залишай між саджанцями відстань у 3-4 м, а якщо в тебе посадка рядами – на міжряддя потрібно більше 4 м. Йому підготуй за 2 тижні до висадки та внеси перегній, калій та суперфосфат. Стандартний розмір ями для великого дворічного саджанця – 80х80 см. Щедро полів яблуню після посадки, замульчуй торфом та постав опорний кілочок.

Посадка яблуні Мельба

Хвороби та шкідники Мельби

Яблуня Мельба не надто чутлива до парші та шкідників, але страждає від вірусних захворювань, грибка та борошнистої роси. Тому не забувай про профілактичні обприскування фунгіцидами та препаратами міді. Відразу вчасно прибирай падалицю, бур’яни та хворі гілки, щоб мінімізувати ризики. А в травні встанови ловчі пояси від гусениць плодожорок.

Хвороби та шкідники - Яблуня Мельба