Цикламен (70 фото) – види, догляд та вирощування

Цикламен (70 фото): види та особливості догляду

На перший погляд, цикламен можна переплутати зі звичайною фіалкою. Але досить придивитись ближче, щоб помітити відмінності у химерній формі та найніжнішій фактурі пелюсток. Сонячна квітка дарує радість, посмішки та розбавляє фарбами сірі будні навіть найхолоднішою та похмурою зимою. Розглянемо його ближче!

Загальна інформація

У природі цикламен поширений на узбережжі Середземного моря, в Іспанії, Ірані та деяких регіонах Африки. Його головна особливість – вигнуті назад загострені пелюстки, які на перший погляд нагадують зграйку метеликів. Причому цвісти цикламен може кілька місяців і навіть довше, залежно від умов та сорту.

Листя нагадують маленькі шовковисті серця на довгому черешку. Самі по собі вони теж дуже декоративні, із сріблясто сіруватим візерунком. Цікаво виглядають гібридні сорти, у яких відрізняються відтінки та малюнки.

У своєму природному середовищі цикламен – трав’янистий багаторічник, тому і в домашніх умовах він живе приблизно так само. Кореневище товсте і бульбоподібне, щоб накопичувати більше поживних речовин для тривалого цвітіння. Активна фаза триває навесні або взимку, причому один маленький вазон радуватиме тебе до 15 років.

 Загальна інформація - Цикламен

Види цикламена

Цикламен ще називають альпійською фіалкою, і не дарма – вони справді схожі. Особливо гарна колірна палітра фактурних вигнутих пелюсток – від білих до бордових та фіолетових. А найбільше серед сортів – усіх відтінків рожевого.

Європейський цикламен

Як очевидно з назви, європейський цикламен особливо поширений у Європі, а зокрема – у Центральній. Це вічнозелена трав’яниста рослина з великим і злегка зубчастим листям. Їхній зворотний бік відливає фіолетовим – відповідно таким же кольорам.

У європейського цикламену гарні та високі квітконоси та незвичайні злегка спіральні пелюстки. Є сорти з бордовими пелюстками, за незвичайний відтінок яких їх прозвали “червоними”. Ще одна особливість – виразний та досить сильний запах.

Європейський цикламен - Види цикламенів

Перський цикламен

Це один із найпоширеніших сортів як у наших широтах, так і в принципі у світі. Навіть у диких умовах він добре переносить помірно прохолодні зими і навіть може цвісти. У давнину їм лікували чи не всі біди – від нежитю до ревматизму та зміїних укусів.

Насичене темно-зелене листя покриває білястий візерунок, що нагадує візерунки на натуральному мармурі. Квіти можуть бути різних відтінків: від білого до пурпурового, червоного та рожевого. З цього сорту виведено дуже багато декоративних гібридів різних забарвлень і з ще більшим періодом цвітіння.

Перський цикламен - Види цикламенів

Альпійський цикламен

Цей вид цікавий насамперед своєю історією, тому що в різний час дивину вважали зниклою та відновленою. Тільки на початку 2000-х років на дослідження незвичайного сорту відправили цілих три експедиції. Їм вдалося довести, що альпійський цикламен ще залишився в природному середовищі.

Від інших видів альпійський відрізняється майже всім: більш овальним сіруватим листям, медовим ароматом і незвичайними пелюстками. Квіти ростуть не вгору, а подібні до дзвіночків – під кутом до квітконоса. В основі кожної пелюстки є маленькі, але виразні фіолетові мітки.

Альпійський цикламен - Види цикламенів

Плющелистий цикламен

Свою назву плющелистий або неаполітанський цикламен отримав за характерну форму та забарвлення листя.До нас він прибув із середземноморського узбережжя, але при цьому він напрочуд стійкий до морозів. У південних європейських країнах його навіть висаджують у відкритий ґрунт на паркових клумбах.

Плющелистий цикламен - Види цикламенів><noscript><img src=

Цікава особливість виду – великі листові пластини до 15 см у довжину з темними та сріблястими візерунками та поцяткованою кромкою. Африканський цикламен не переносить холоду, тому вимагає укриття на зиму. Пам’ятай, що його сік може бути отруйним для домашніх улюбленців.

Африканський цикламен - Види цикламенів

Кіпрський цикламен

Довгий час кіпрський цикламен зустрічався лише у кіпрських горах на висоті до 1000-1100 метрів. Він віддає перевагу кам’янистому грунту і ховається від сонця в тіні високих чагарників і дерев. Дуже цікаво виглядають витягнуті білуваті пелюстки з пурпурними або фіолетовими мітками біля основи.

Кіпрський цикламен - Види цикламенів

Грецький цикламен

Найближчий родич кіпрського цикламену з тих самих широт – грецький. Він же росте в Туреччині та на островах Кріт та Родос на висоті до 1200 метрів. Його цікава особливість – дуже різноманітне за формою та забарвленням листя: від блідих майже пастельних овальних до темних насичених серцеподібних зі світлими візерунками.

Грецький цикламен - Види цикламенів

Колхідський цикламен

Це кавказький сорт, який ще називають абхазьким чи понтійським. Через те, що його часто зрізають для букетів та ліків, у природі він давно занесений до Червоної книги. Примітна риса цього виду в тому, що листя та квіти з’являються та розвиваються одночасно.

Колхідський цикламен - Види цикламенів

Догляд за цикламеном

Існує думка, що цикламен дуже примхливий і вимогливий у догляді. Але насправді – не все так страшно та потреби середземноморського гостя дуже легко задовольнити.Просто, на відміну від тропічних побратимів, він вимагає не спеки та сонця, а прохолоди та спокою!

Температура

Цикламен категорично не переносить високі температури і швидко висихає та опадає. Нормальний режим, який потрібен для зростання та цвітіння – в діапазоні від 10 до 14 градусів. Особливо це стосується сортів, що цвітуть узимку. А ось влітку, коли цвітіння немає, вони спокійно витримають +20.

Температура - Догляд за цикламеном

Освітлення

Цикламен у побуті віддає перевагу півтіні, тому що пряме сонячне проміння підпалить делікатне листя. Вибирай східне або західне підвіконня або ж прибирай вазон подалі від вікна на південній стороні. А ось на півночі сонця може вистачити.

Освітлення - Догляд за цикламеном

Полив

Цикламен поливають лише відстояною водою, яка простояла хоча б добу. Вона повинна бути м’якою і на 1-2 градуси прохолодніше температури в кімнаті. Під час цвітіння поливай вазон частіше, щоб субстрат не пересихав, але так, щоб вода не застоювалася.

Для цикламена добре підходить полив не зверху, а через піддон із водою. Так волога не потраплятиме на стебло, листя і бульбу, а отже – менша ймовірність гниття.Але не давай воді в піддоні застоюватися надовго і зливай зайве через 2-3 години.

Якщо в кімнаті низька вологість, зрідка обприскуй лист добре відстояною водою з пульверизатора. Після зав’язі бутонів насип у піддон вологий керамзит, гальку або торф. Коли цикламен відцвіте, скорочуй полив до засихання листя та оголення бульби – це період спокою.

Полив - Догляд за цикламеном

Період спокою

Цикламен, який відцвів і висох, потрібно перенести в прохолодне і добре провітрюване місце без сонця. Наприклад, на балкон, де його досить рідко зволожувати. Наприкінці літа перенеси вазон у світлу теплу кімнату і починай поступово нарощувати інтенсивність поливу.

Період спокою - Догляд за цикламеном

Добрива та підживлення

Підгодовувати цикламен потрібно тільки в період активного росту, коли листя щойно прокльовуються. Підійдуть органічні та мінеральні добрива, але не перестарайся з азотом. Він може спровокувати гниття кореневої системи.

Добрива та підживлення - Догляд за цикламеном

Пересадка та розмноження

Цикламен потрібно пересаджувати щороку наприкінці літа або на початку осені. У цей час бульба виходить зі стану спокою і зав’язуються перші листочки. При пересадці обрізай все підгнилий і пошкоджений коріння, щоб не травмувати здоровий. Бульба повинна бути хоча б на третину вище рівня грунту, щоб квітка була густою і пишною.

Пересадка та розмноження - Догляд за цикламеном

Боротьба зі шкідниками та хворобами

Колір листя і черешків цикламена найчастіше змінюється через неправильну воду: якщо вона занадто жорстка і недостатньо відстояла. Через спеку і сухість листя починає сохнути і облітати. Холод, поганий дренаж та надлишок вологи провокують появу гнили. У такому разі треба екстрено видалити всі пошкоджені ділянки, поки квітка не загинула.

Найсерйозніша проблема – це цикламеновий кліщ, який практично напевно знищить квітку. Перші симптоми – деформація, викривлення та зменшення листя та квітконосів. Друга проблема – виноградний довгоносик, через який пагони стають крихкими та відмирають. Не забувай регулярно оглядати вазон, одразу ж міняти ґрунт та обробляти розсаду інсектицидами.

Боротьба зі шкідниками та хворобами - Цикламен

Цикламен – фото

Будь-які складнощі, які виникають із цикламеном, повною мірою компенсуються його красою та витонченістю. Тільки поглянь на ці фото!

Цикламен - фото
Цикламен - фото
Цикламен - фото
Цикламен – фото
Цикламен – фото
Цикламен – фото
Цикламен – фото
Цикламен – фото
Цикламен - фото
Цикламен - фото
Цикламен – фото
Цикламен – фото
Цикламен – фото
Цикламен – фото
Цикламен – фото
Цикламен – фото
Цикламен – фото
Цикламен – фото
Цикламен - фото
Цикламен – фото
Цикламен – фото
Цикламен - фото
Цикламен – фото
Цикламен – фото
Цикламен – фото
Цикламен – фото
Цикламен - фото
Цикламен - фото
Цикламен – фото
Цикламен – фото

Відео: Цикламен – догляд у домашніх умовах

Рослини