Бордоська рідина – застосування в садівництві навесні, як приготувати

Бордоська рідина: застосування в саду навесні

Весняна обробка саду – запорука здоров’я розсади, буйного цвітіння та гарного врожаю. Грибок, хвороби та шкідники – ті проблеми, яких ніхто не застрахований. Але їх можна запобігти та знизити ризики завдяки правильному догляду. І бордоська рідина – твій вірний помічник у цій непростій справі!

Для чого використовується бордоська рідина

Це ефективний антисептик та фунгіцид для дерев, кущів, городніх культур та квітів. Весняне обприскування потрібне для профілактики бактеріальних та грибкових захворювань. Також суміш застосовують як інсектицид для боротьби з комахами, личинками та їх кладками після зими.

Після весняної обробки бордоською рідиною плодово-ягідні дерева радують рясним урожаєм. Листяні і хвойні породи швидше розростаються. А якщо збризкати розчином спилки або зрізи – вони затягнуться без гнили і кірки.

Для чого використовується - Бордоська рідина застосування у садівництві навесні

Відповідно до історії, суміш відома вже понад сто років: з дев’ятнадцятого століття, коли французький ботанік Мілларде винайшов новий препарат для боротьби з цвіллю на винограді. Досі з її допомогою рятуються від головних ворогів виноградників – мильдьї та антракнозу.

Бордоська рідина захищає плодово-ягідні культури від гнилі, іржі, борошнистої роси, парші та моніліозу. Косточкові обприскують від кучерявості, плямистості та інших типових проблем. Головне – не перестарайся з дозуванням, тому що через надлишок міді плоди можуть потім потріскатися.

Груші та яблуні обприскують у тому числі від чорного раку, а ягідні чагарники – від антракозу та плямистості. Грядки з томатами та картоплею проливають від макроспоріозу та фітофторозу, а з огірками, кавунами та динями – від септоріозу, пероноспорозу та бактеріальних захворювань.

Для чого використовується - Бордоська рідина застосування в садівництві навесні

Принцип дії

Принцип дії бордоської рідини дуже простий: залишкові іони міді на клітинному рівні руйнують грибки та шкідників.Але чиста мідь дуже агресивна для рослин, а сполуки кальцію трохи гасять її негативну дію. Через специфіку хімічної реакції препарат не можна наполягати, тому що дрібнодисперсні частинки починають об’єднуватися і випадає осад.

Принцип дії - Бордоська рідина застосування в садівництві навесні

Як приготувати розчин

Для весняної обробки саду потрібна 1% та 3% бордоська рідина. При приготуванні вони відрізняються лише співвідношенням компонентів: по 100:150 або по 300:450 г мідного купоросу та негашеного вапна на відро води, відповідно. Готується препарат у кілька етапів, і важливо дотримуватися послідовності!

Спочатку розчини купорос у літрі теплої води у скляному нехарчовому посуді. Не використовуй металеві ємності та інструменти, щоб уникнути хімічної реакції. Коли порошок повністю розчиниться, часток холодної води до 5 л.

Ще 5 л води влий в інший посуд і розчини в ньому негашене вапно, а потім проціди розчин через марлю. Туди ж тонким струмком повільно і акуратно введи розчин купоросу. У процесі активно перемішуй суміш і одразу ж використовуй її у справі. Якщо потрібно зберегти наступного дня, додай ще 10 г цукру на відро води.

Як приготувати розчин - Бордоська рідина застосування в садівництві навесні

Як перевірити магазинний порошок

Коли ти купуєш готову бордоську рідину, з неюу комплекті повинен йти лакмусовий папір. Це спеціальний тест-індикатор, який потрібно занурити у розчин, щоб перевірити концентрацію. Якщо лакмус стає червоним, то в суміші дуже багато купоросу, а він може спалити рослини. Якщо синім – перебір вапна, через що падає ефективність засобу.

Як перевірити магазинний порошок - Бордоська рідина застосування у садівництві навесні

Дозування та витрати

Бордоську рідину потрібно розпорошувати рівномірно, тому використовуються спеціальні баки-обприскувачі. До початку вегетаційного періоду та появи перших нирок можна використовувати більш концентрований 3% розчин. У такому випадку достатньо однієї профілактичної обробки.

А от якщо вегетація вже почалася, потрібний слабкий 1% склад, але наносити його доведеться 2-4 рази. Перед процедурами обов’язково витримуй інтервал за 1-2 тижні, залежно від виду культури. Стеж, щоб менша рідина потрапляла в грунт, інакше в грунті буде надлишок купоросу, а це згубно впливає на розсаду.

Для обробки дорослого великого дерева потрібно від 2 до 10 л рідини, для ягідного чагарника – близько 1,5 л. Тих 1,5 л вистачить для обробки приблизно 10 квадратів виноградника або городніх грядок. Дозування можна підвищувати для великих дерев із видимими ознаками грибка.

Дозування та витрата - Бордоська рідина застосування в садівництві навесні

Бордоська рідина або мідний купорос?

Завдяки наявності у складі вапна, бордоська рідина м’якша за чистий мідний купорос. Вона не така шкідлива для людини і рослин, а заодно краще затримується на листі та гілках. Тому для профілактичної весняної обробки – садівники віддають перевагу саме її.

Бордоська рідина або мідний купорос - Бордоська рідина застосування в садівництві навесні

Коли проводити обробку

Не рекомендується обробляти дерева бордоською рідиною під час дощу. Вона не затримається і не дасть потрібний ефект, проте може обпекти нирки і листя. Вибирай суху та безвітряну погоду, щоб бризки потрапляли точно на гілки, і їх не розносило довкола.

Бордоську рідину застосовують ранньою весною, тому що вона може вплинути на плоди. Тому не можна обприскувати рослини під час цвітіння та за 2 тижні до збирання врожаю. Це стосується будь-яких ягід, плодів та овочевих культур.Обприскування може призвести до деформації та появи характерної сітчастої структури.

Коли проводити обробку - Бордоська рідина застосування у садівництві навесні

Запобіжні заходи

Бордоська рідина – токсичний препарат, тому категорично не можна, щоб вона потрапила до шлунка або дихальних шляхів. Вона провокує сильне отруєння, тому якщо подібна ситуація виникла, то негайно зверніться до лікаря. Щоб суміш не потрапляла в очі та на шкіру – використовуй рукавички, окуляри та захисний костюм.

Під час роботи в жодному разі не можна їсти, пити або курити поблизу. Урожай із оброблених культур обов’язково потрібно добре промити водою після збирання. Розпорошуй препарат тільки за вітром та май на увазі, що його може рознести на десятки метрів.

Запобіжні заходи - Бордоська рідина застосування в садівництві навесні