Журавель (60 фото) – опис птиці, місце існування і чим харчується

Журавель (60 фото): опис птиці, середовище проживання та чим живиться

Шляхетний журавель – священний птах багатьох народів. Він символізує мудрість, вірність, довголіття та честь. Всі ми неодноразово бачили витончені японські гравюри та паперових журавликів, але що ми знаємо про цих птахів насправді?

Загальний опис

Журавлі дуже численні та різноманітні, але у них можна виділити основні спільні риси. Самки та самці майже не відрізняються один від одного, не рахуючи незначної різниці в розмірах.

Зовнішній вигляд журавля

У всіх журавлів велике тіло, довга шия з вигином і довгі ноги. Зростання коливається від 90 до 160 см, а розмах крил – від 1,5 до 2,4 м. Найменший журавель – беладона вагою близько 2 кг, а найбільші – австралійський та японський, до 11 кг.

Невелика акуратна голова є плавним продовженням шиї і закінчується довгим прямим дзьобом. Він дуже гострий, що допомагає птиці віртуозно полювати. У багатьох видів є лисі ділянки із грубою шкірою на голові. Хвіст здається довгим, але насправді це подовжене махове пір’я у складених крилах.

Зовнішній вигляд журавля

Журавлі, лелеки та чаплі: відмінності

При весняній схожості чаплю та журавля легко відрізнити у польоті. Справа в тому, що журавлі витягають шию і ноги, що в результаті куди більше ріднить їх з лелеками. Але, на відміну від лелек, журавлі не сідають на стовпи та дерева. Тіло журавлів виглядає тоншим і витонченим, ніж у лелек, а дзьоб менше. Ноги та шия у них довші, ніж у чаплі.

Журавлі, лелеки та чаплі: відмінності

Скільки живуть журавлі?

Журавлі – справжні пернаті довгожителі. Навіть у дикій природі вони легко живуть до 20-25 років і більше, а за сприятливих умов у неволі їхній вік доходить до 80 років.

Скільки живуть журавлі?

Історія

Журавліні вважаються одним із найдавніших пташиних сімейств, яке сформувалося ще наприкінці епохи динозаврів. Їхня історична батьківщина – Америка, і вже звідти вони поширилися по всьому світу. Існує дуже багато наскельних малюнків та інших свідчень того, що давні люди були чудово знайомі з журавлями.

Історія

Види журавлів

Всі види журавлів можна розділити на кілька великих категорій. І ми вже розібралися, чим відрізняються найпоширеніші з них!

Індійський журавель

Найбільший журавель з розмахом крил до 2,4 м. У нього блакитне оперення і практично повністю лиса голова з яскравою червоною шкірою. На шиї та горлі – жорсткі щетинки.

Індійський журавель

Австралійський журавель

Зовні він майже не відрізняється від індійського журавля, але він трохи дрібніший і темніший. Мешкає, відповідно, в Австралії. Примітний голою шкірою на голові та яскравими червоними або помаранчевими щоками з горловим мішком.

Австралійський журавель

Даурський журавель

Житель Східної Азії, і єдиний журавель з рожевими ногами. Червона маска навколо очей – це ділянки голої шкіри. Частина голови та шиї – біла, коли решта оперення – темного сірого відтінку, що плавно світлішає до кінців крил та хвоста.

Даурський журавель

Сірий журавель

Дуже численний вид журавлів, що мешкає по всій Євразії.Розмах крил сягає 2 м, а сіре оперення відливає синім відтінком. Крила і черево світліші, а ось хвіст майже чорний. Від очей униз по шиї тягнеться біла смуга.

Сірий журавель

Чорний журавель

Один із найпоширеніших видів Росії, але водночас маловивчений. Він зовсім маленький, до 3,5-4 кг, з чорним оперенням, білою шиєю, червоною плямою на голові та зеленуватим дзьобом.

Чорний журавель

Японський журавель

Він поширений у Японії, а й Далекому Сході. Довгий час перебував під загрозою зникнення, але поступово населення розростається. Це один із найбільших журавлів з розмахом крил до 2,5 м і характерною червоною шапочкою на голові.

Японський журавель

Журавель-красень

Маленький вид з висотою до 90 см і вагою максимум 3 кг. Від очей чітко розходяться пучки довгого білого пір’я. На голові немає характерної лисиці, а дзьоб порівняно короткий.

Журавель-красень

Стерх

Цей вид найсильніше відрізняється від інших, і його навіть іноді розглядають окремо. Стерх мешкає у північних регіонах Росії та внесений до Червоної книги.

Стерх

Спосіб життя

Журавлі живуть парами, але можуть збиватися у зграї. Найчастіше вони це роблять перед перельотом або у несприятливий сезон. Цікава особливість – вміння журавля спати, стоячи у воді на одній нозі.

Журавлі зустрічаються буквально на всіх континентах. Їх немає хіба що в Антарктиді і, як не дивно, у Південній Америці. Селяться вони біля водойм та на заболочених територіях. Цікаво, що влітку вони віддають перевагу прісним водоймам, а взимку – солоним. У степу можуть жити лише два види журавлів красунь.

Місця проживання журавлів

Чим харчуються журавлі?

У межах свого ареалу проживання журавлі їдять все, до чого дотягнуться. Це трави, коріння, листя, ягоди, бобові, равлики, черв’яки, великі комахи, дрібні ссавці та інші жителі боліт. Пташенята роблять спроби самостійного полювання з перших днів життя.

Чим харчуються журавлі?

Зимівка

Журавлі із північних регіонів мігрують на зиму на південь великою групою високо у небі. Вони летять на висоті до 1,5 км та віртуозно використовують повітряні потоки. Насправді журавлі не літають клином постійно і формують його лише за несприятливого напрямку вітру.У процесі перельоту вони роблять кілька тривалих зупинок на відпочинок. У перший рік життя молоді птахи відлітають із батьками.

Зимівка

Розмноження журавлів

Журавлі моногамні, тому зберігають пару до кінця життя одного із партнерів. Розмножуватися вони воліють у дощову пору року, коли значно зростає їхня кормова база. Пара утворюється в процесі особливого танцю зі стрибками та бавовнами.

Свої гнізда журавлі ховають на березі біля боліт, приховуючи у густій ​​рослинності. Вони дуже великі, і можуть сягати кількох метрів у діаметрі. Ще молоді птахи, що ще не визначилися, можуть побудувати кілька гнізд за сезон, і не залишитися в жодному.

Самка відкладає 2-5 яєць, розмір яких залежить від виду журавля. Вони можуть сягати 11-12 див у діаметрі, і густо покриті плямами. З них найчастіше виживає одне пташеня.

Яйця висиджують обоє батьків, а інкубаційний період триває близько 30-35 днів, знову залежно від виду. Зате вже через пару днів після вилуплення пташенята роблять перші спроби покинути гніздо. Вони досить швидко зростають, але нормальним оперенням покриваються через 50-150 днів. Статева зрілість настає у 3 роки, а в окремих видів – у 5-7 років.

Розмноження журавлів

Природні вороги

Через те, що журавлі населяють майже всю планету, їхні вороги теж дуже різні. На них полюють лісові хижаки,на зразок лисиць і ведмедів, а ще – великі птахи, на зразок беркутів. Найуразливішими залишаються пташенята, якими не проти поласувати вовки та єноти.

Природні вороги

Населення журавлів

Майже всі журавлі перебувають під загрозою, а деякі взагалі на межі зникнення. Рахунок особин окремих видів йде буквально на десятки та сотні, включаючи мешканців зоопарків та заповідників. Зокрема, до зникаючих належить американський та японський журавлі. Основна причина – скорочення площ місць проживання.

Популяція журавлів

Журавлі – фото птиці

Журавлі не просто так надихали своєю красою художників у всьому світі. Тільки поглянь на них ближче!

Журавлі – фото птиці
Журавлі – фото птиці
Журавлі – фото птиці
Журавлі – фото птаха
Журавлі – фото птиці
Журавлі – фото птиці
Журавлі – фото птиці
Журавлі – фото птиці
Журавлі – фото птиці
Журавлі – фото птиці
Журавлі – фото птиці
Журавлі - фото птиці
Журавлі – фото птиці
Журавлі – фото птиці
Журавлі – фото птиці
Журавлі – фото птиці
Журавлі – фото птиці
Журавлі – фото птиці
Журавлі – фото птиці
Журавлі – фото птиці
Журавлі– фото птиці
Журавлі – фото птиці
Журавлі – фото птиці
Журавлі – фото птиці