Як зробити садову альтанку своїми руками – з дерева, цегли, металу (креслення, фото та відео)

Як зробити садову альтанку своїми руками

Альтанка – це красиво, тому що вона гармонійно вписується в сад і доповнює екстер’єр будинку. Це зручно, адже тут можна збиратися сім’єю чи запрошувати друзів відпочити на природі. Ще це корисно, адже домочадці мають більше місця, щоб проводити час на свіжому повітрі. А щоб альтанка була недорогою – розповідаємо, як зробити її власноруч!

Вибір матеріалу

Щоб зробити креслення та скласти подальший план дій, спочатку визначись із матеріалом. Подумай, як часто ти користуватимешся альтанкою і з якою метою. Врахуй, з чого побудований будинок і як зроблено його зовнішнє оздоблення, щоб вони з альтанкою гармонували між собою.

Альтанка з дерева

Більшість альтанок роблять саме з дерева, тому що це красиво, легко та екологічно. Вона добре поєднуватиметься з каркасним будинком або будинком з бруса. При правильній обробці матеріал не боїться вологи та паразитів, але доведеться періодично оновлювати просочення.

Дерево можна пиляти, стругати, робити різьблені візерунки і збирати конструкції різної форми та складності. Воно гармонійно поєднується з іншими матеріалами – каменем, скляними вставками, кованими елементами, черепицею.Нарешті, дерев’яна альтанка має неповторний аромат і створює сприятливу атмосферу за рахунок природних смол у складі.

Альтанка з дерева своїми руками
Альтанка з дерева своїми руками
Альтанка з дерева своїми руками
Альтанка з дерева своїми руками

Альтанка з металу

Головна перевага металу – надійність та довговічність, тому що він не боїться грибка, цвілі чи гниття. Йому не страшні гризуни, комахи чи будь-які інші паразити. Після фарбування металева конструкція переживе будь-який дощ, сніг та вітер.

Металева альтанка зі скляними або цегляними вставками ефектно доповнить екстер’єр будинку в сучасному стилі. Готовий каркас можна засклити, якщо тобі потрібне повне крите приміщення.Обов’язково проґрунтуй метал та місця зварювання кілька разів.

Альтанка з металу своїми руками
Альтанка з металу своїми руками
Альтанка з металу своїми руками
Альтанка з металу своїми руками

Альтанка з цегли

Цегла підходить для масштабних, габаритних та найдобріших конструкцій. До цегляного будинку найкраще підходить така ж цегляна альтанка на посиленому фундаменті. Її можна зробити повністю критою та заскленою, з піччю або вбудованим мангалом.

З цеглою складніше і довше працювати, але це сповна окупається довговічністю споруди. У майбутньому він вимагає ні обробки від вологи і шкідників, ні чищення від корозії.А ще цегла не боїться вітру і не горить, тому можна не боятися розпалювати мангал у будь-яку погоду.

Розмова з цегли своїми руками
Альтанка з цегли своїми руками
Альтанка з цегли своїми руками

Альтанка з ПВХ

Пластик – дуже дешевий та невибагливий матеріал, який не потребує додаткового захисту. Сучасні види легко переносять зимівлю на вулиці і не тріскаються від морозу та спеки. Але він не є екологічним, не дуже довговічним і вимагає допоміжного металевого каркасу.

Альтанка з ПВХ – це тимчасовий сезонний варіант, не пристосований до серйозних навантажень. Туди небезпечно виносити мангал і потрібно вибирати максимально легкі меблі. Проте зробити таку альтанку можна буквально за день.

Альтанка з ПВХ своїми руками
Альтанка з ПВХ своїми руками
Альтанка з ПВХ своїми руками

Альтанка з підлогою або без

Альтанки монтують на землі та на фундаменті – залежно від матеріалів та мети. Наприклад, пластик ставлять тільки на землю, а важка цегла – тільки на підготовлену основу. А ось з деревом та металом є варіанти, в яких ми зараз розберемося.

Якщо ти встановлюєш альтанку прямо на землю, обов’язково необхідно захистити її від вологи. Інакше дерево гнитиме, а залізо проіржавіє, бо сирий грунт має агресивну дію.

Альтанка з підлогою або без власних рук

Для легких каркасних конструкцій підходить стовпчастий фундамент із буту або цегли. Можеш скористатися готовими фундаментними блоками – це ще швидше та простіше. А ось для капітальної кам’яної або цегляної споруди доведеться заливати стрічковий фундамент завглибшки 20-30 см.

На підлогу укладай дошки, але спочатку проклади шар гідроізоляції та пінопласту. Більш довговічною і надійною буде морозостійка плитка для підлоги.У відкритій альтанці зроби невеликий скат за край, щоб волога скочувалась на землю і не накопичувалася на підлозі.

Альтанка з підлогою або без власних рук

Каркасні та безкаркасні альтанки

Каркасна альтанка зроблена на каркасі з металу, дерев’яного бруса або ПВХ-профілів. Його можна обшити дерев’яними панелями, бамбуком, загартованим склом, полікарбонатом, профнастилом або навіть тканиною. За таким же принципом споруджують тимчасові теплиці, тільки обтягують ПВХ-плівкою.

Бескаркасна альтанка – це капітальна споруда на такому ж капітальному фундаменті. Окрім цегли можеш використовувати великі керамоблоки або піноблоки. Поверх стіни обшиваються штучним каменем або декоративною плиткою.

Каркасні та безкаркасні альтанки своїми руками
Каркасні та безкаркасні альтанки своїми руками

Альтанка з мангалом

У альтанку можна поставити звичайний переносний мангал із металу – вони легко виноситься на вулицю у хорошу погоду. Більш функціональні та добротні – вбудовані мангали, які використовують замість печі чи каміна. У закритій та напівзакритій альтанці обов’язково потрібен димар, а ось для відкритої каркасної.достатньо вітру.

Альтанка з мангалом своїми руками
Альтанка з мангалом своїми руками

Дах альтанки

Вибір даху залежить від складності та форми конструкції. Наприклад, для найпростішої відкритої альтанки підійде класична двосхилий дах. Цікаво виглядають квадратні конструкції з чотирисхилим покрівлею. А якщо альтанка примикає до стіни будинку, зверніть увагу на односхилі рішення.

Для п’ятикутних, шестикутних та восьмикутних будівель найкраще підходить шатровий дах. Її складніше зробити, зате вона дуже акуратно виглядає. По суті, тобі треба прорахувати ухил та акуратно з’єднати крокви у центральній точці.

Щоб зробити дах округлим, увігнутим або вигнутим, використовують листи полікарбонату. Їх можна формувати та гнути без граней, експериментуючи з квітами та прозорістю. Для такої покрівлі потрібен зварний каркас із гнутих металевих труб.

Дах альтанки своїми руками
Дах альтанки своїми руками
Дах альтанки своїми руками

Етапи будівництва альтанки

За статистикою, найчастіше альтанки будують із дерева, бо з ним можна впоратися без досвіду та спеціальних інструментів. Для роботи з металом потрібні навички, а цегла – це довго та складно. Тому докладніше розглянемо саме дерев’яну конструкцію із бруса.

Креслення

Перед початком робіт обов’язково зроби хоча б схематичне креслення з усіма розмірами. Вибери відповідний план в інтернеті, замов професіоналам або розчерти самостійно – це нескладно.

Чертеж - Етапи будівництва альтанки своїми руками
Чертеж - Етапи будівництва альтанки своїми руками
Чертеж - Етапи будівництва альтанки своїми руками

Підготовка майданчика

Вибери ділянку, на якій стоятиме альтанка, і розміти її кілочками та ниткою. Зніміть верхній родючий шар грунту, тому що з-за органіки дерево гнитиме. Слабкий пухкий грунт засип битою цеглою або щебенем, а зверху – піском. Глинистий ґрунт краще засипати глиною та утрамбувати.

Підготовка майданчика - Етапи будівництва альтанки своїми руками

Будівництво фундаменту

Ще раз утрамбуй подушку та виклади на неї бетонні фундаментні блоки. Можна зробити цегляні стовпчики, але це буде набагато довше, бо їх ще треба зміцнити. Крок між блоками – до 2 метрів, залежно від товщини матеріалу для каркасу.

З кожним етапом перевіряй рівень, щоб усі опорні стовпці були в одній площині. Поверх поклади гідроізоляційний шар та встанови бруси для нижньої обв’язки. Зміцніть каркас металевими куточками, щоб конструкція була стійкішою під час негоди.

Будівництвофундаменту - Етапи будівництва альтанки своїми руками

Встановлення каркасу

Спершу потрібно встановити вертикальні опорні стійки – строго перпендикулярно до фундаменту. Вони обов’язково повинні бути по кутах, з двох сторін від входу та над стовпчиками фундаменту. При монтажі використовуй косі планки та зміцнюй усі стики металевими куточками.

Наступний крок – обв’язка зверху, яка повністю повторює нижню і кріпиться за тим самим принципом. Потім ще раз перевірте всі рівні, відстані та прямі кути. Встанови обв’язку посередині на тому рівні, до якого буде йти нижня обшивка.

Установка каркаса - Етапи будівництва альтанки своїми руками

Облаштування покрівлі

Тобі доведеться зібрати кроквяну систему, залежно від вибраного типу покрівлі. По суті, це укріплені горизонтальною поперечиною трикутники, які кріпляться до верхньої обв’язки цвяхами. Щоб зробити дах зі звисом, у кроквах випилюється невелика виїмка, яка стане на опору.

Після монтажу знову перевірте рівні, кути та надійність кріплення. Під профнастил або шифер досить звичайної решетування, а під м’яку покрівлю потрібна суцільна обшивка, щоб вона не просідала.

 Облаштування покрівлі - Етапи будівництва альтанки своїми руками
 Облаштування покрівлі - Етапи будівництва альтанки своїми руками

Оздоблення та декорування

Для обшивки нижньої частини дерев’яної альтанки найкраще підійдуть дошки. Разом з підлоговими обробіть їх антисептиком і крій морилкою або спеціальною фарбою. Вона обов’язково має бути для дерева та вулиці, щоб захищати конструкцію від опадів.

Оздоблення та декорування - Етапи будівництва альтанки своїми руками
Оздоблення та декорування - Етапи будівництва альтанки своїми руками

Відео: Альтанка своїми руками – покроково