Червоні плями на листі смородини: що це, чим обробити

Червоні плями на листі смородини: чим обробити

Смородина – це не тільки смачні та корисні ягоди, але й кілька не найприємніших сюрпризів. Як і всі рослини, вона може жовтіти та сохнути. Але іноді листя покривається червоними плямами, чим вганяє недосвідчених садівників у справжню паніку. Щоб зберегти твою нервову систему, поспішаємо розповісти, що це та чим обробити кущ!

Антракноз смородини

Грибкове захворювання вражає листові пластини дрібними та хаотичними червоними плямами. Поступово вони стають більшими, змінюють відтінок і покриваються блискучим нальотом. На пізніших стадіях дрібні плями зливаються в одне, листя сохне, а захворювання переходить на врожай.

Особливості

Хоча антракноз і починається з листя, але може вражати всі частини рослини. Наприклад, на ягодах він проявляється у вигляді бурих маленьких плям з багряним облямівкою. Кущі передчасно оголюються, у рази падає врожайність, а у гіршому випадку смородина може загинути. Через антракноз кущі стають більш чутливими до морозів.

Антракноз - Червоні плями на листі смородини

Чим обробити?

Восени обов’язково прибирай рослинне сміття, бо саме так зимують суперечки, причому не лише антракнозу. Навесні та після збирання врожай оброби смородину Бордоською рідиною. Для лікування використовуй спеціалізовані фунгіциди – Фундазол, Превікур, Профіт Голд та інші.

Чим обробити - Антракноз смородини

Галова попелиця на смородині

Якщо червоні плями деформуються та спучуються, а молоді пагони відстають у розвитку або викривляються – переверни кілька листків на зворотний бік. Швидше за все, ти побачиш колонії попелиці, що бенкетують, яка й висмоктує з рослини всі соки.

Особливості

Галову попелиця ще називають червоносмородинною, тому на чорній вона практично не зустрічається. Але на чорну смородину нападає інший шкідник – агрусова попелиця. Через неї спочатку скручується молоде листя на верхівках пагонів.

Побачити попелицю візуально досить складно, бо вона дуже дрібна. Тому виявити шкідника вчасно мало кому вдається – зазвичай їх вже забагато.

Здуття на листя утворюється за рахунок реакції смородини на пошкодження, і за своєю суттю це новоутворення. Найсильніше страждає молоде листя, тому що старе жорсткіше, і попелиці складніше проткнути поверхню.

Галлова попелиця - Червоні плями на листі смородини

Чим обробити?

Тлю можна спочатку акуратно змити водою або мильним розчином, а потім обробити смородину інсектицидами – Фітовермом, Актофітом чи аналогами. Змивка може здатися сумнівним методом, але насправді можна погубити до 90% колонії. Занадто пошкоджене листя та пагони рекомендуємо видалити, а зрізи обробити вугіллям або садовим варом.

Найчастіше попелиця не вимагає сильних пестицидів, тому що її оболонка дуже м’яка. Для знищення підходять безпечні органічні суміші. Наприклад, трав’яні настої, ефірні олії, настої часнику чи тютюну. Щоб рідина обволікала листя і затримувалася на них довше – додай на відро розчину близько 40-50 г мила.

Чим обробити - Галова попелиця на смородині

Весняна обробка смородини від червоних плям

Навесні обробляй сад слабким розчином Бордоської рідини двічі з інтервалом у 2 тижні. Вперше важливо встигнути до того моменту, поки нирки почнуть розпускатися – це профілактика грибків. А ось друга обробка після появи молодих листочків захистить від попелиці попелиці.

Весняна обробка - Червоні плями на листі смородини

Літня обробка смородини від червоних плям

Коли на кущах вже починають формуватись ягоди смородини, категорично не можна використовувати пестициди. Інакше вони накопичуватимуться у структурі плодів і потім потраплять прямо до тебе на стіл. Якщо збирання врожаю вже близько, а проблема тільки починається – рекомендуємо перечекати, поступово видаляючи пошкоджене листя.

Якщо чагарники все одно потрібно обробити – використовуй м’які засоби. Підійде настій кульбаб, чистотілу, помідорного бадилля, цибулі або часнику. Висаджуй у смородини невеликі клумби ароматних трав, щоб залучити сонечок і златоок – природних ворогів попелиці.

Для обробки проти антракнозу використовуй фунгіциди не пізніше ніж за два тижні до збирання врожаю. Обов’язково рихли і пропалюй грядки, щоб не було бур’янів і могло циркулювати повітря.

Літня обробка - Червоні плями на листі смородини

Осіннє оброблення смородини від червоних плям

Восени насамперед збери і спали все сухе листя з-під кущів смородини. Останній раз перекопай ґрунт на зиму, проведи санітарну обрізку і проредь занадто густі крони. Оброби зрізи садовим варом, обприскай чагарники та землю навколо інсектицидами або препаратами на основі міді.

Осіння обробка - Червоні плями на листі смородини