Гіпсофіла (60 фото) – види, посадка та правильний догляд

Гіпсофіла (60 фото): види, посадка та правильний догляд

Малі квіти гіпсофіли схожі на мініатюрні гвоздики, і це недарма. Вони справді близькі родичі. Свою незвичайну назву квітка отримала за таку саму незвичайну любов до вапняків. Нарешті, гіпсофіла – це дуже красиво!

Загальна інформація

Гіпсофілу ще називають перекотиполе, і за такою непримітною назвою ховається дивовижна витонченість трав’янистого кущика. За розсипом білих квітів здається, що листя там немає взагалі. І справді пагони багатьох сортів гіпсофіли практично голі.

Компактні садові форми виростають до 50 см, а більші напівчагарникові – до 1,5 м. Листя зовсім дрібні і цілісні. Суцвіття у вигляді пухких мітелок складаються з безлічі дрібних білих, зелених або рідше рожевих квіток. Діаметр цих квіточок – 5-6 мм.

Загальна інформація

Види гіпсофіли

Серед сотні видів гіпсофіли можна знайти все – однорічники, багаторічники, трави та чагарники.Ми зібрали ті різновиди, на які варто звернути увагу в наших широтах!

Розлий садовий декоративний кущик при грамотному догляді розростається на 1,2 м. Він дуже швидко і самостійно набуває форми акуратної кулі, покритої хуртовистими суцвіттями. Є звичайні та махрові сорти.

Вітейчаста гіпсофіла

Повзуча гіпсофіла

Зовсім маленькі кущики до 30 см так густо гілкуються, що їх можна висаджувати, як ґрунтопокривні. На тлі дрібного темного листя ще яскравіше виділяються білі або рожеві бутони.

Повзуча гіпсофіла

Ясккоподібна гіпсофіла

Крихітний гімалайський вид з пагонами, що стелиться, рідко піднімається над землею хоча б на 10 см. Перші роки після посадки рослина може не цвісти взагалі, зате потім довго тішить своєю незвичайною красою.

Яскочкоподібна гіпсофіла

Витончена гіпсофіла

Кустистий однорічник з гіллястими пагонами та дрібними ланцетними листками виростає до 50 см. Крім білих сортів є ще незвичайні рожеві або малинові. На жаль, витончена гіпсофіла швидко відцвітає.

Витончена гіпсофіла

Тихоокеанська гіпсофіла

Багаторічний розлогий чагарник до цвітіння відливає блакитно-сірим кольором через незвичайний відтінок листя. Квіти цієї гіпсофіли досить великі на тлі її родичів – по 7-8 мм.

Тихоокеанська гіпсофіла

Стінна гіпсофіла

Цей вид приваблює тим, що цвіте ціле літо. Стінну гіпсофілу дуже люблять у Європі, тому що вона добре адаптується до різних умов. Рожеві квітки зовсім дрібні, зібрані в пухкі волоті.

Стінна гіпсофіла

Догляд за гіпсофілою

Гіпсофіла не переносить холодів або надлишку вологи, але обожнює сонце. Рослі сорти потребують опори, а при регулярному підживленні вона може цвісти двічі за сезон. Це основні нюанси, а читайте далі!

Температура

Гіпсофілі дуже теплолюбні, тому вони зовсім не переносять холод. Ідеальна температура – ​​близько 20 градусів. Навіть для поливу рекомендуємо використовувати лише теплу воду.

Температура

Освітлення

Гіпсофіле обов’язково потрібне яскраве світло. Вона просто не буде цвісти в тіні або за нестачі тривалості світлового дня. Через ту ж високу світлолюбність розсаду радять вирощувати підфітолампами, а не біля вікна.

Освітлення

Полив

Гіпсофілу не можна заливати водою, бо вона загине. Якщо літо видалося дощовим, кущики взагалі не треба поливати. У сухий період можна, але трохи не більше третини відра на тиждень на кущ. Після кожного поливу акуратно розпушуйте верхній шар грунту.

Полив

Грунт

Потрібний досить сухий ґрунт, не надто насичений органікою. Можна додати трохи вапна, і обов’язково уникай ділянок з високим рівнем ґрунтових вод. Навколо гіпсофіли обов’язково потрібно прополювати бур’яни.

Грунт

Добрива та підживлення

Поживний ґрунт можна не удобрювати в перший рік, а на другий – один раз внести комплексне мінеральне добрива на початку літа. Восени радимо додати трохи фосфору та калію. І врахуй, що гіпсофіла погано переносить органіку.

Добрива та підживлення

Зимівка

Гіпсофіла важко переносить морози, тому щоб зберегти кущик – краще переселити його на зиму до приміщення до середини весни. Є морозостійкі сорти, але і для них радимо подбати про укриття. Спочатку зріж усі пагони, залишивши парочку найсильніших, а потім накрий посадку листям, лапником або соломою.

Зимівка

Посадка та розмноження

Гіпсофілу досить легко розмножувати насінням. Висади їх по кілька штук відразу в торф на відстані 7-8 см, злегка присип грунтом, збризка водою і залиш у теплі під плівкою і фітолампою. Щодня провітрюй і зрідка обприскуй розсаду, і вже за тиждень побачиш перші сходи.

При необхідності проріджуй гіпсофілу, а коли на кожному саджанці з’явиться по парі дорослих листочків, їх можна пікірувати або відразу пересадити у відкритий ґрунт. Але не раніше за травень-червень, коли вже остаточно пройшла загроза раптових заморозків.

До цвітіння гіпсофілу можна розмножити верхівковими живцями приблизно по 7 см завдовжки. Видалити нижнє листя, залиш черешки на добу в укоренителі і розсади в суміш торфу з піском приблизно на 2 см вглиб. Укореняй їх під плівкою, періодично провітрюючи та поливаючи. Через 2,5 тижня зніми плівку, а до кінця літа живці можна пересадити на постійне місце.

Посадка та розмноження

Боротьба зі шкідниками та хворобами

Верхні пагони спочатку сіріють і деформуються, а потім уся рослина гине через бактеріальне в’янення. А від основи розсада чорніє і загниє через чорну ніжку. Краще якнайшвидше видалити хворі рослина разом з коренем і обробити всю ділянку лікувальними препаратами.

Через надлишок вологи та порушень умов догляду з’являється грибок. Найчастіше це іржа з ​​рудими плямами або сіра гнилизна з м’якими водянистими ураженнями. У будь-якому випадку потрібно видалити всі заражені частини та обприскати рослину фунгіцидами, а також налагодити полив.

Втечі та листя гіпсофіли люблять павутинні кліщі, черв’яки та мінуюча міль. На щастя, тут не потрібно нічого винаходити, і досить спеціалізованих інсектицидів. Складніше, якщо посадку вразила нематода, яка ховається в корінні. Тоді доведеться видалити всю рослину з коренем, обробити землю навколо і якийсь час там нічого не садити.

Боротьба зі шкідниками та хворобами

Гіпсофіла – фото

Малі бутони гіпсофіли в їх божевільній кількості виглядають просто чарівно і в саду, і в букетах. Тільки подивися!

Гіпсофіла - фото
Гіпсофіла - фото
Гіпсофіла - фото
Гіпсофіла - фото
Гіпсофіла - фото
Гіпсофіла - фото
Гіпсофіла - фото
Гіпсофіла - фото
Гіпсофіла - фото
Гіпсофіла - фото
Гіпсофіла - фото
Гіпсофіла - фото
Гіпсофіла - фото
Гіпсофіла - фото
Гіпсофіла - фото
Гіпсофіла - фото
Гіпсофіла - фото
Гіпсофіла - фото
Гіпсофіла - фото
Гіпсофіла - фото
Гіпсофіла - фото
Гіпсофіла - фото
Гіпсофіла - фото
Гіпсофіла - фото