Як навчити дитину читати: прості способи та методики

Як навчити дитину читати: прості способи та методики

Діти ростуть буквально щогодини, і ось вчорашня крихта вже починає пізнавати світ і вчитися. Як швидко навчити дитину читати, а чи не назавжди відбити бажання тримати книгу в руках? Ми розібралися в найпопулярніших методиках та готові поділитися ними з тобою!

Всьому свій час!

Спочатку визначся, що дитина вже точно готова до нового кроку. Він має вільно розмовляти повноцінними пропозиціями, добре розуміти сказане, розрізняти звуки на слух. У середньому всі необхідні навички сформуються до 5-6 років.

Бажано, щоб у дитини не було проблем з мовленням – інакше рекомендуємо в жодному разі не відкладати похід до логопеда ще далі. Добре, якщо малюк уже не плутається у просторі та не збивається, де у нього ліворуч чи праворуч.

Всьому свій час - Як навчити дитину читати

Позитивний приклад заразливий

Щоб у дитини виник інтерес до читання, вона обов’язково має бачити, як читають батьки.Інакше звідки він взагалі дізнається, що це щось важливе та цікаве? Багато психологів рекомендують дорослим на якийсь час відмовитися від телефонних читалок та електронних книг на користь паперу, щоб у дитини сформувався чіткий асоціативний ряд.

Позитивний приклад заразливий - Як навчити дитину читати

Обговорюйте прочитане

Недостатньо просто прочитати дитині казку вголос. Обов’язково обговори його думку та враження, поговоріть про ілюстрації, обкладинку, та хоч і про розмір літер – важлива безпосередня взаємодія з книгою. Бажано проходити одні й ті ж книги кілька разів з інтервалом – для закріплення.

Обговорюйте прочитане - Як навчити дитину читати

Букварі

Класичні букварі хороші для того, щоб весело і в картинках вивчати алфавіт. А потім – складати склади та правильно їх читати – за звуками, а не за буквами. Зараз є десятки різних букварів, тому рекомендуємо дати дитині дещо на вибір.

Букварі - Як навчити дитину читати

Спів та інтонування

Для читання потрібно не тільки вміти розрізняти, а й відтворювати звуки. Навчи дитину грати з кожним складом окремо – вимовляти з різними інтонаціями та гучністю, проспівати чи прошепотіти. Заодно так розвивається слух, адже чадо вчиться розрізняти найтонші нюанси.

Спів та інтонування - Як навчити дитину читати

Кубики та картки

Діти пізнають світ усіма почуттями одразу, тому фізичний контакт їм дуже важливий. Кубики та картки з літерами або цілими складами – тренування не тільки для читання, а й уміння складати слова самостійно.

Кубики та картки - Як навчити дитину читати

Методика Монтессорі

Тут все теж побудовано на тактильному контакті, але читання по Монтессорі відрізняється тим, що спочатку дитина вчиться писати. Він малює літери на піску чи тарілці з манкою, запам’ятовує накреслення та його співвідношення з тим чи іншим звуком. Як варіант – можна викладати літери з лего, малювати крейдою або ліпити із пластиліну.

Методика Монтессорі - Як навчити дитину читати

Шукайте літери!

Це кумедне ігрове тренування, завдяки якому дитина вчиться сприймати текст навколо. Букви оточують нас усюди: від назв магазинів до зупинок транспорту. Звертай увагу малюка на них і давай йому час розібратися та дізнатися про щось знайоме.

Шукайте літери - Як навчити дитину читати

Ускладнюй поступово

Деякі діти починають читати одразу словами та пропозиціями, але це зовсім не обов’язково. Не потрібно силоміць примушувати дитину і лаяти за читання по складах. Навпаки, спочатку варто почати взагалі зі звуків, потім – перейти до простих складів, і лише після цього – до складних слів та поєднань.

За тим самим принципом на самому початку вчать відкриті голосні, потім найпростіші тверді приголосні. І вже наприкінці – проблемні шиплячі та глухі звуки. Склади починають так само – від найпростіших та найвідкритіших.

Ускладнюй поступово - Як навчити дитину читати

Книжки-малеча

Запасися стопкою крихітних книг з картинками та такими ж крихітними оповіданнями. Їх можна купити чи навіть зробити своїми руками.Завжди носи одну таку книгу з собою, щоб почитати з дитиною за будь-якої вільної можливості – у черзі, транспорті чи гостях.

Книжки-малеча - Як навчити дитину читати

Головоломки

Зараз є багато авторських методик, які допомагають дитині вчитися читати. Наприклад, динамічні кубики, в яких можна обертати літери, або кубики-теремки, в які потрібно вставити голосні. А для старших дітей – картки зі словами, які можна запам’ятовувати або тренуватися складати свої пропозиції.

Головоломки - Як навчити дитину читати

Сонечко

Це дуже популярна гра для дітей, які навчаються читати. По центру пишеться одна літера чи склад, але в променях – інші. І потрібно пройтися по кожному промінцю, а потім – назад, збираючи склади.

Сонечко - Як навчити дитину читати